Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!
mówić po angielsku

Boisz się mówić po angielsku?

Boisz się popełniać błędy?

Czujesz się zakłopotany, gdy ktoś prosi cię o powtórzenie czegoś?

Cóż, jesteś w większym gronie! Prawie każdy kogo znam, a kto próbował się uczyć innego języka, bał się mówić.

Najbardziej oczywistym powodem uczenia się języka jest to, żeby być w stanie komunikować się z innymi w tym właśnie języku.

Nie twierdzę, że jest to jedyny powód.

Niektórzy ludzie chcą po prostu czytać literaturę angielską, oglądać amerykańskie filmy bez napisów czy rozumieć piosenki po angielsku, ale zazwyczaj osoba, która poświęca znaczną część czasu na naukę angielskiego po prostu chce go używać.

W rzeczywistości być może nawet musisz go używać – w szkole czy w pracy. Więc to oczywiste.

Przyjmijmy, że to dlatego uczysz się angielskiego – żeby mówić po angielsku!

Chcesz używać angielskiego jako sposobu komunikowania się z przyjaciółmi, członkami rodziny, współpracownikami, potencjalnymi klientami i zleceniodawcami.

Mówienie w nauce angielskiego to cel numer jeden, a jest to przecież zazwyczaj największa przeszkoda, jaką napotykają osoby uczące się.

Jest kilka powodów, dlaczego sama myśl o mówieniu po angielsku przeraża niektórych uczących się, ale w tym wpisie chcę skupić się na jednej z głównych przyczyn, a mianowicie, że trudno jest być pewnym siebie mówcą, oraz podam kilka wskazówek jak przezwyciężyć ten problem.

Jednym z powodów, dlaczego osoby uczące się języka boją się mówić po angielsku, jest to, że MUSZĄ mówić ZANIM właściwie są gotowi.

Kiedy jest ten właściwy czas, żeby mówić?

To, czego osoby uczące się angielskiego nie rozumieją, to konieczność długiego cichego okresu – okresu WYŁĄCZNIE SŁUCHANIA angielskiego bez próby mówienia. W kręgach nauczania języka akt słuchania jest znany jako faza INPUT, a mówienie określa się jako fazę OUTPUT.

Musisz mieć dużo treści wejściowych (INPUT) zanim będziesz zdolny do wytwarzania porządnych treści wyjściowych (OUTPUT).

Nie twierdzę, że nie możesz nauczyć się, jak mówić po angielsku jakieś podstawowe rzeczy bez dużej ilości wkładu (input), takie jak „hi”, „bye”, „my name is…” i „thank you”, ale po to, żeby naprawdę być w stanie prowadzić z kimś satysfakcjonującą rozmowę po angielsku, konieczne jest wiele godzin słuchania.

Niektórzy badacze sugerują, że niezbędne jest około 800 godzin zrozumiałego wkładu (INPUT) zanim będziesz mógł zacząć używać języka, którego się uczysz, do prawdziwej komunikacji.

Wcześniej można skorzystać z innych sposobów komunikowania się bez dużej ilości mowy, takich jak pokazywanie obrazków, robienie rysunków, użycie języka ciała, ruchu rąk i mimiki twarzy.

Już prawie słyszę cię, jak mówisz: „800 godzin!!!

Chwila!

Chcę nauczyć się angielskiego w 3 miesiące!! Twierdzisz, że muszę słuchać angielskiego przez 10 godzin dziennie przez 80 dni? To niemożliwe!”

Rozumiem!

Dorosłe osoby uczące się języka zwyczajnie nie mają czasu, żeby całymi godzinami słuchać zrozumiałych treści po angielsku (input).

Możesz uczęszczać na zajęcia z angielskiego przez dwie czy trzy godziny tygodniowo, podczas których w większości czytasz z podręcznika, a w podręczniku przeważnie masz wyjaśniony język przy użyciu reguł gramatycznych.

Dość nudne!

Nie wspominając o tym, że uczysz się angielskiego, kiedy równocześnie normalnie chodzisz do szkoły albo pracujesz na cały etat. Jesteś już wystarczająco zajęty w swoim życiu! Rozumiem to!

Jednak nie możesz przeoczyć znaczenia cichego okresu, a jeśli twoim celem jest, żeby doskonale MÓWIĆ po angielsku, musisz poświęcić trochę czasu i słuchać tak dużo, jak tylko to możliwe.

Osoba, która poważnie traktuje naukę angielskiego i chce zacząć mówić płynnie, będzie potrzebowała przynajmniej 1 godziny dziennie skoncentrowanego słuchania przez przynajmniej trzy do sześciu miesięcy, zależnie od obecnego poziomu znajomości języka.

Dzięki temu przyswoi wystarczającą ilość słownictwa i zrozumie struktury gramatyczne i wyrażenia, po to, żeby później móc rozmawiać po angielsku z łatwością i pewnością siebie.

Czego powinienem słuchać?

1. Zrozumiały wkład (input): Najważniejszą rzeczą dotyczącą słuchania jest to, że musi być ono ZROZUMIAŁE. Coś jest zrozumiałe, kiedy możesz to zrozumieć ogólnie. Nie musisz rozumieć każdego pojedynczego słowa, ale musisz być w stanie rozumieć, o czym jest mowa.

Pozwoli ci to utrwalić słownictwo i struktury gramatyczne, które już znasz oraz pozwoli ci nauczyć się nowych zwrotów w określonym kontekście.

Jeśli słuchasz czegoś, co jest za trudne, PRZESTAŃ i znajdź coś łatwiejszego. Przejdź do trudniejszych tekstów, filmów, piosenek i programów w miarę swoich postępów.

2. Interesujący wkład (input): Nawet jeśli coś rozumiesz (jest to dla ciebie zrozumiałe) nie pomoże ci to udoskonalić angielskiego, jeśli temat kompletnie cię nudzi. Zamiast tego znajdź coś, co cię interesuje.

Lubisz filmy? Oglądaj filmy, które lubisz (w kółko) i słuchaj wywiadów z aktorami i reżyserami.

Lubisz sport? Słuchaj wiadomości sportowych. Oglądaj nagrania wywiadów ze sportowcami.

Lubisz muzykę? Słuchaj piosenek. Słuchaj wywiadów z muzykami i piosenkarzami. Znajdź słowa piosenek i czytaj je podczas słuchania.

Lubisz historię? Znajdź dobry podcast o okresie, którym się interesujesz oraz oglądaj dramaty historyczne.

Lubisz biznes? Słuchaj audiobooków o biznesmenach odnoszących sukces, słuchaj ich książek. Oglądaj wideo z prezentacjami biznesowymi.

Jesteś otwarty na cokolwiek? Czy chcesz móc rozmawiać po angielsku na różnorodne tematy?
Twoim celem jest słuchanie czegoś, co jest interesujące i zajmujące oraz zrozumiałe.

Kiedy mam mówić?

Kiedy jesteś gotowy! Nie popędzaj! Nie spiesz się!

Jeśli spędziłeś wystarczająco dużo czasu na słuchaniu, z pewnością będziesz miał wystarczająco dużą ilość słownictwa i dobrze opanowane struktury gramatyczne i wyrażenia, które umożliwią ci mówienie po angielsku.

Jeśli uznasz, że wciąż za bardzo boisz się mówić, zadaj sobie pytanie dlaczego.

Jeśli to dlatego, że nie wiesz jak powiedzieć to, co chcesz powiedzieć, musisz więcej słuchać.
Jeśli to dlatego, że wciąż tłumaczysz w głowie zamiast myśleć po angielsku, musisz poświęcić więcej czasu na słuchanie.

Jeśli to dlatego, że martwisz się, że popełnisz błędy, musisz poświęcić więcej czasu na słuchanie.
Jeśli lubisz czytać, ale boisz się mówić, ćwicz czytanie na głos, nie w myślach.

Jeśli ogólnie jesteś przerażony i boisz się mówić, nawet jeśli wiesz jakich słów użyć, musisz znaleźć kogoś komu możesz zaufać, kogoś z kim czujesz się bezpieczny – nauczyciela, prywatnego korepetytora czy trenera – i pracować z nim/nią tak długo, aż poczujesz się komfortowo rozmawiając po angielsku, dopiero potem możesz przejść do rozmawiania z innymi.

Cele do zrealizowania

Jak zacząć mówić po angielsku? Żeby to osiągnąć, musisz:

1. Słuchać, słuchać, słuchać – cichy okres będzie różnił się długością w zależności od osoby, ale każdy go potrzebuje.

2. Słuchaj interesujących treści, które są dla ciebie zrozumiałe.

3. Mów, kiedy jesteś gotowy. Nie myśl, że musisz próbować mówić, kiedy jeszcze nie wiesz co chcesz powiedzieć albo jak to powiedzieć.

4. Połącz słuchanie z czytaniem (transkrypcje) i ćwicz czytanie na głos.

Gdy zaczniesz mówić po angielsku, będziesz popełniał błędy, ale to zupełnie normalne i to jest właśnie część całego procesu płynnego mówienia. Nie ma się czym martwić, krępować czy czego wstydzić.

Uczenie się języka to prosty proces. Po prostu słuchaj tyle ile to możliwe, a gdy jesteś gotowy, zacznij mówić i baw się dobrze!

Leave a Comment:

Send this to a friend