Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!
 • You are here:
 • Home »

Jak Nauczyć Się Angielskiego 2-3x Szybciej (Przewodnik Krok Po Kroku)

Jak nauczyć się angielskiego? Czytasz ten artykuł, ponieważ chcesz się nauczyć angielskiego, a w szczególności chcesz wiedzieć jak nauczyć się angielskiego skutecznie i szybko. Jak zrobić szybki postęp?

Większość osób uczących się angielskiego jest sfrustrowana, ponieważ czuje że nie robi postępu w nauce angielskiego. To nie jest zbyt przyjemne uczucie.

Chcę tobie pokazać najlepsze metody nauki angielskiego. Więc zaczynajmy!

jak nauczyć się angielskiego

6 fundamentów jak nauczyć się angielskiego

 

Uczyć sie angielskiego

Jak nauczyć się angielskiego

nauczyć się języka angielskiego

nauczenie się angielskiego

nauczyć sie angielskiego

jak uczyć się angielskiego

 

Motywacja i ustalanie celów

 • Dlaczego chcesz się nauczyć angielskiego?
  Jak przestać robić wymówki?
  Nie ma magicznego sekretu nauki angielskiego
  Ustalanie celów

motywacja do nauki angielskiego

1. Znając „dlaczego chcesz nauczyć się angielskiego” jest ważne z dwóch powodów.

To pozwoli na skupienie się na tym co potrzebujesz zrobić specyficznie.
To da ci motywację do wytrwałości.

Poznaj dwie postacie. Obie chcą wiedzieć jak nauczyć się angielskiego.

Adriana dostała ofertę pracy w dużej korporacji nowojorskiej. Jeżeli podejmie pracę będzie musiała mówić dobrze po angielsku w wielu biznesowych aspektach.

Jose jest Hiszpanem i pracuje w rodzinnej restauracji w branży turystycznej w swoim kraju. Wkrótce będzie pracował jako kelner. Zbieranie zamówienie i obsługiwanie klientów. Nie jest zainteresowany znajomością angielskiego poza tymi szczególnymi przypadkami.

Motywacja do nauki angielskiego jest silna u obojga z nich, ale z zupełnie innych przyczyn.

Adriana potrzebuje wiedzieć jak nauczyć się angielskiego biznesowego i konwersacyjnego tak, żeby umieć zawierać przyjaźnie w Nowym Yorku.

Jose potrzebuje nauczyć się angielskiego tylko dla pracy w restauracji.

Pytanie brzmi: dlaczego ty chcesz nauczyć się angielskiego?

Czy jest jakiś specyficzny cel?

Czy uczysz się tylko dlatego, że lubisz ten język?

Jakby zmieniło się twoje życie jeżeli osiągnąłbyś cele?

Znalezienie dobrych odpowiedzi na swoje „dlaczego chcę nauczyć się angielskiego” pomoże ci utrzymać motywację oraz pomoże dobrać odpowiednie metody nauki.

Czytaj więcej  10 niezwykłych sposobów jak znajomość angielskiego odmieni twoje życie

2. Przestań robić wymówki

Tutaj jest kilka wymówek z powodu, których możesz zwlekać z rozpoczęciem nauki angielskiego.

„Jestem za stary na naukę języka” – Teorie, które mówią, że najlepiej uczyć się angielskiego tylko w młodszym wieku okazały się mitem. Nie jest za późno zacząć uczyć się angielskiego nawet w trochę starszym wieku.

„Nie mam czasu na naukę języków” – Musisz minimalnie spędzić 15 minut dziennie i kolejne 10 na powtórkę. Tyle na początku wystarczy, żeby zacząć robić postępy. Ważne jest zaangażowanie, skupienie i codzienna wytrwałość.

„Nie mam zdolności językowych” – Talent pełni bardzo małą rolę w nauce języków. Praktyka jest najważniejsza w uczeniu się angielskiego.

„Co jeśli poniosę porażkę?” – Każdy pamięta samochód Henry Forda model T. Poprzedzał go bardzo niedoskonały model A. Nie nie zniechęcają cię początkowe porażki. Wytrwałość w końcu przyniesie oczekiwane owoce.

„Jeszcze nie teraz” – zacznij dzisiaj, bo kiedyś możesz zacząć żałować, że nie zacząłeś wcześniej. Przestań odkładać naukę angielskiego na później i zacznij teraz!

„Nie wiem jak nauczyć się angielskiego”
– z tym przewodnikiem poznasz skuteczne metody nauki angielskiego.

Czytaj więcej  12 mitów na temat uczenia się języka angielskiego

3. Nie ma magicznego sekretu w nauce angielskiego. Przestań czekać na magiczną metodę.

Nie ma magicznego sekretu w nauce angielskiego. Przestań czekać…

Mam wrażenie, że wiele osób uczących się angielskiego chce, żeby wyjawić im specjalny sekret dzięki któremu nagle będzie łatwo im nauczyć się angielskiego szybko.

Nie ma szybkiej i łatwej drogi np. jak nauczyć się angielskiego w 30 dni jak to jest w wielu reklamach. Nauka angielskiego zabiera dużo czasu i wysiłku, ponieważ jest wiele rzeczy do nauczenia się.

Są jednak pewne metody, dzięki którym ten proces jest szybszy i łatwiejszy.

Czytaj więcej  Jak szybko nauczyć się angielskiego: Metoda Hackera

Najłatwiejszym sposobem nauki jest uczenie się angielskiego tak jak uczyłeś się języka ojczystego.
Nie uczyłeś się polskiego przez zapamiętywanie reguł gramatycznych. Uczyłeś się przez słuchanie ludzi wokół ciebie: twoich rodziców, rodzinę, słuchając TV, bajek. Reguły gramatyczne może dopiero poznałeś potem w szkole, ale wtedy już zazwyczaj umiałeś mówić zanim nawet zacząłeś szkołę. Z czasem polepszyłeś zdolności mówienia i płynności językowej przez słuchanie i czytanie, ale to też było dużo później.

4. Ustal cele

Bez celów i planów jak je osiągnąć, jesteś jak statek bez celu podróży.

Fitzhugh Dodson

Ustalenie celów w uczeniu się angielskiego jest ważne. Tutaj jest dlaczego:

Cele dają klarowność w tym co chcesz osiągnąć.
Zawierają daty końcowe, dlatego cel nauki angielskiego ma priorytety.
Utrzymują motywację.
Pomagają podejmować odpowiednie decyzje.

Ci co ustalają cele osiągają znacznie więcej niż ci co tego nie robią. Wiemy to instynktownie i jest sporo badań potwierdzających ten fakt.

Ustalanie celów jest szczególnie ważne dla uczących się samodzielnie, ponieważ samodzielna nauka angielskiego wymaga znacznej samodyscypliny i motywacji.

Odpowiedni cel jest:

Specyficzny – opisujący dokładnie to co chcesz osiągnąć.

Źle określony cel: przeczytać książkę. Dobry cel: przeczytać „Duma i Uprzedzenie”.

Znaczący – Jakie są twoje pasje? Jakie aktywności lubisz?

Dający wyzwanie – trudniejszy cel sprawi, że będziesz bardziej wydajny.

Twoje aspiracje są twoimi możliwościami – Samuel Johnson

Wszystko co musisz na tym etapie zrobić to zapisać swoje cele, wziąć je poważnie, zaangażować się i trzymać się drogi.


Organizacja i budowanie nawyków

1. Unikaj rozpraszaczy
2. Go offline
3. Użyj timera Pomodoro
4. Słuchaj muzyki klasycznej lub brainwave
5. Zorganizuje miejsce nauki
6. Studiuj trochę codziennie
7. Buduj trwałe nawyki

Jeżeli masz już klarowny cel i zdefiniowany plan działania to wspaniale. Pamiętaj jednak, że to musi być realistyczne i nie próbuj nauczyć się zbyt dużo na raz. To raczej jak planowanie sensownej diety. Nie popełnij tego samego błędu jak wielu uczących się, kiedy to na początku uczą się bardzo dużo, a potem szybko osiągają stan wypalenia i zniechęcają się do dalszej nauki angielskiego.

Nie nauczysz się angielskiego w jeden weekend. Tak więc kluczowe jest ustalenie rutyny, która jest dosyć wymagająca, ale jednocześnie rozsądna dla długoterminowej nauki.

Możesz równie pomyśleć o języku jak o programie fitness. Jeżeli nie ćwiczysz to nigdy nie będziesz silniejszy. Jeżeli przesadzisz z ćwiczeniami to mięśnie swoim bólem zniechęcą cię do dalszych ćwiczeń i stracisz cały postęp.

Poszukaj jakiegoś programu lub książki z której nauczysz się jak budować potęgę nawyku np. „Siła nawyku” – Charles Duhigg

1. Unikaj rozpraszaczy

Pierwszym krokiem w kierunku rutyny efektywnej nauki angielskiego jest stworzenie środowiska, które pozwoli ci na skupienie się na zadaniach.

Nawet najmniejsze przerwy mogą zmarnować twój czas i prowadzić do błędów. Rozproszenie uwagi może cię kosztować nawet ponad 20 minut zanim uda ci się powrócić do pełnego skupienia. Tutaj jest kilka generalnych porad jak unikać rozpraszaczy uwagi.

2. Go Offline

Największe rozproszenie pochodzi od social media, Youtube, email i telefonów komórkowych. Jeżeli chcesz się na prawdę skupić wyłącz przeglądarkę internetową. Jeżeli uczysz się angielskiego ze źródeł internetowych powyłączaj inne zakładki i różne powiadomienia z mediów społecznościowych.

3. Używaj timera Pomodoro – skupienie 25 minut – 5 minut przerwy

Jest mnóstwo darmowych aplikacji do wyboru. Wpisz „Pomodoro Apps” lub nawet są aplikacje z poziomu przeglądarki „Pomodoro timer”

http://www.online-timers.com/pomodoro-timers

Czytaj więcej  Jak możesz przyśpieszyć naukę angielskiego z techniką Pomodoro?

4. Znajdź muzykę ambient lub klasyczną i puszczaj w tle.

Jak nauczyć się angielskiego, kiedy wszystko na zewnątrz cię rozprasza? Możesz się wspomóc specjalną muzyką, która skupi twój umysł. Możesz założyć słuchawki lub słuchać przez głośniki. Są specjalne nagrania, które możesz słuchać w tle. Muzyka pomoże ci się skoncentrować. Do wyboru muzyka brainwave, ambient lub nawet niektóre utwory muzyki klasycznej dają dobre rezultaty w koncentracji uwagi.

Czytaj więcej  Nauka angielskiego w stanie superlearning.

5. Zorganizuj miejsce nauki.

Jaki jest stan twojego miejsca nauki? Jest brudne, niezorganizowane? Zainwestuj czas na posprzątanie i zorganizowanie miejsca do nauki angielskiego. Jeżeli masz duży pokój możesz nawet wydzielić specjalne miejsce w pokoju specjalnie do nauki angielskiego.

6. Wstawaj wcześniej.

To jest prosty nawyk, który może popłacić wielokrotnie. Zacznij swój dzień o godzinę wcześniej niż zwykle. Wykorzystaj ten czas na zorganizowanie dnia. Zawsze znajdziesz czas na naukę angielskiego jak efektywniej poukładasz codzienne zajęcia. Organizując rano dzień zaoszczędzisz sporo czasu i energii.

7. Studiuj po trochę codziennie

Przygotowałeś już miejsce do nauki, wyłączyłeś i usunąłeś wszystkie rozpraszacze. Teraz weź głęboki oddech, ponieważ każdego dnia przez co najmniej 5 dni w tygodniu będziesz musiał zabierać się do nauki.

Poligloci wiedzą, że nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla sukcesu niż przepracowywanie się na początku procesu uczenia się.

Lepiej jest uczyć się pewną ilość informacji codziennie niż dużą na raz na dzień przed egzaminem. Mózg potrzebuje czasu na przetworzenie materiału. 5 dni x 30 minut = 150 minut tygodniowo. To jest znacznie bardziej efektywne niż 3 godziny raz na tydzień.

8. Buduj trwałe nawyki

Kiedy ustaliłeś już plan nauki, zaczniesz robić zdecydowany postęp. Teraz jest czas na ustanowienie nawyku, żeby nie tracić czasu i wysiłku. Odnosimy korzyści z odpowiedniej rutyny, kiedy stanie się ona automatycznym nawykiem.

Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.

Arystoteles

Twój mózg ciągle pracuje na poziomie nieświadomym, żeby zoptymalizować twoje nawyki. To wspaniała wiadomość, ale to świadomie na początku musisz zdecydować, który nawyk należy formować. Podświadomość musi mieć na początku pewne prowadzenie.

Trzy kroki do ustanowienia nowego nawyku:

Podziel swój cel na mniejsze nawyki. To na prawdę ważne, żeby zacząć od małych nawyków. Na przykład łatwiej jest na początku przeczytać jeden akapit dziennie, niż od razu całą stronę lub dwie.

Znajdź kotwicę, żeby zakotwiczyć nawyk. Na przykład: „po tym jak włączę czajnik rano, włączam nagrania z lekcjami do nauki angielskiego”. „Po tym jak włączam zmywarkę, przeczytam akapit w gazecie anglojęzycznej”.

Za każdym razem daj podświadomość sygnał zwrotny, kiedy powtórzysz nawyk. Po czasie, za każdym razem jak ukończysz zadanie, nawyk ten stanie się automatyczny. Dla twojego mózgu stanie się przyjemnością, ponieważ uwalniana jest neuroprzekaźnik zwany dopaminą.

Ważne jest zdać sobie sprawę, że przeszacowujemy to co robimy w jeden dzień, ale nie doszacowujemy w ciągu roku. Zacznij z małymi nawykami, a będziesz zdziwiony postępem jaki wykonasz w ciągu kilku miesięcy.

Czytaj więcej  9 nawyków dzięki, którym nauczysz się skutecznie angielskiego

Jak nauczyć się angielskiego: równanie płynności.

Załóżmy, że twoim celem jest osiągnięcie poziomu C1-C2 znajomości angielskiego. To jest poziom, kiedy możesz mówić swobodnie i rozumiesz wszystko co słyszysz.

Tutaj jest ważna zasada do zapamiętania.

Mówiąc wprost szybkość osiągnięcia płynności językowej jest wprost proporcjonalna do metody jakiej używasz, ilości poświęconego czasu i dobrych nawyków.

Oba współczynniki są ważne.

Jeżeli będziesz przez 40 godzin tygodniowo uczył się tabeli z czasownikami to nie zrobisz dużego postępu. Jeżeli spędzisz 1 godzinę tygodniowo ucząc się najlepszą metodą to również nie zrobisz dużego postępu.

Zacznijmy teraz przegląd metod i technik uczenia się angielskiego.

 

Metody nauki angielskiego

Przy wyborze metody istnieje niebezpieczeństwo ciągłego szukania nowych sposobów nauki angielskiego, przeglądanie kolejnych kursów, ale właściwie nie ukończenie niczego. Zwykle tak jest, że po pewnym czasie nauki jednym sposobem dosyć szybko się nudzimy i zaczynami szukać czegoś innego.

Nie zrozum mnie źle. Wybranie właściwej dla siebie metody zdecydowanie przyniesie tobie efekty, ale wpadnij w cykl ciągłego szukania tej metody i nie ukończenie nauki chociaż z jednego kursu.

Pomyśl o metodzie nauczania w sposób jej zwielokrotnienia.

Straszna metodologia -1×
Słaba metodologia 1×
Dobra metodologia 5×
Wspaniała metodologia 10×

Wszystkie narzędzia nauki angielskiego są do niczego jeśli ich nie użyjesz.

Załóżmy, że chcesz się uczyć przez 3 lata. Ile słówek się nauczysz?

Studiujesz jeden raz: 5
Raz na miesiąc: 180
Raz na tydzień: 780
Codziennie: 5475

Musisz pomnożyć oba te współczynniki. Wspaniała metodologia X wspaniały nawyk codziennej nauki.

Jeżeli wybierzesz właściwą metodę, ale wykorzystasz to tylko raz to ledwo zapytasz o drogę będą w innym kraju.

Nawet najlepsza metodologia wymaga codziennej praktyki, żeby osiągnąć płynność.
Dobór właściwej metody jest niezwykle ważny.

W angielskim jak w każdym języku są 4 umiejętności:

 • Czytanie
  Słuchanie
  Pisanie
  Mówienie

Jeszcze raz przypomnę. Odpowiedź na pytanie „dlaczego chcę nauczyć się angielskiego” pomoże ci wybrać odpowiednią metodę nauki.

Tutaj są ogólne porady, którymi się kierować kiedy wiesz „dlaczego” chcesz nauczyć się angielskiego.

Czytaj. Wszystko. Cokolwiek.

Wiele osób ma problem z wyborem odpowiednich materiałów do czytania.

Moja porada jest taka, żeby czytać materiały, które nie mają więcej niż 1-2 nowe słowa na stronę. Czytanie nie jest łatwe, kiedy musisz co chwilę sprawdzać nowe słowa w słowniku. Jeżeli jest więcej niezrozumiałych słów niż 1-2 nie będziesz w stanie ich zapamiętać albo pomylisz ich znaczenie.

Kiedy czytasz dla zabawy, uczysz się angielskiego nawet bez zdawania sobie sprawy. Przyzwyczajasz się do naturalnie brzmiących struktur zdaniowych. Możesz zrozumieć nowe słowa bez zaglądania do słownika.

Słuchaj wszystkiego.

Słuchanie native speakers przez nawet 15 minut dziennie może spowodować dużą różnicę, nawet jeżeli nie rozumiesz co mówią.
15 minut jest minimalną ilością czasu jaką powinieneś poświęcać na słuchanie angielskiego. Więcej jest lepiej.

Oczywiście to jest bardziej zabawne jeżeli rozumiesz co mówią native speakers. Nawet jak nie rozumiesz wszystkiego to ciągle uczysz się angielskiego. Przyzwyczajasz się do rytmu naturalnej mowy.

Uczysz się również dopasowywania słów do dźwięków wymowy. Wymowa angielskich słów często nie pasuje do pisowni. Nie możesz po prostu popatrzeć na słowo i od razu wiedzieć jak się je wymawia. W angielskim musisz słyszeć słowo, żeby wiedzieć jak się je wymawia.

Jeżeli nie znasz właściwej wymowy słowa, jak będziesz wiedział czy to jest to słowo kiedy je słyszysz.

Dobrym sposobem jest równoczesne czytanie i słuchanie tekstu.

Mów i pisz po angielsku.

Czytanie i słuchanie to informacje wejściowe. Mówienie i pisanie to informacje wyjściowe. Nie możesz mówić i pisać po angielsku bez wcześniejszego czytania i słuchania.

Dobrze kopiuj wzorce i staraj się powtarzać bez błędów. Jeżeli robisz te same błędy to stają się one nawykiem. Nawyki trudno zmienić. Jeżeli raz nauczyłeś się coś błędnie to trudno zmienić to potem.

Dlatego skupiaj się na powtarzaniu właściwych wzorców. Musisz dużo słuchać, żeby mówić po angielsku. Musisz dużo czytać, żeby dobrze pisać po angielsku.

Pamiętaj o regule!

Słuchanie > mówienie> czytanie > pisanie

Powinieneś skupiać większość czasu na słuchaniu angielskiego. To jest sposób w jaki się nauczysz nowych zwrotów i wymowy native speaker. Kiedy coś słyszałeś 15-20 razy, to będziesz mógl ich potem używać. Przynajmniej połowa czasu praktyki powinna polegać na słuchaniu.

Jednakże, samo słuchanie, bez praktykowania mówienia może być czasem stratą czasu. Jeżeli ucząca się część mózgu nie wie, że ma to zapamiętać to będzie to zapomniane. Dlatego ważne jest praktykowanie mówienia tego co słuchałeś. Mów do kogo możesz, a jeżeli nie znajdziesz nikogo, ćwicz mówienie do siebie.

Czytanie i pisanie to są też ważne umiejętności, ale tego na pewno miałeś już bardzo dużo w szkole. Upewnij się po prostu, że więcej czytasz niż piszesz.

 

Porady jak nauczyć się angielskiego

 Pełne zanurzenie
Ucz się angielskiego z kontekstu
Ćwicz wymowę
Naśladuj Native Speaker
Informacja zwrotna
Miej zabawę
Dużo powtarzaj
Zawieraj znajomości

Jak nauczyć się angielskiego

Pełne zanurzenie.

To jest to co nazywam pełnym zanurzeniem. Czytasz, oglądasz i słuchasz różnych rzeczy po angielsku.

Większość procesu uczenia się angielskiego odbywa się na poziomie podświadomym. To oznacza, że nie studiujesz języka, zamiast tego zanurzasz się w nim.

Zanurzenie w języku pozwoli ci na uczenie się na poziomie podświadomym. Widzisz słowa i struktury gramatyczne powtarzane ciągle. Te wzorce są przechowywane w twoim mózgu. Wtedy możesz pisać i mówić bez myślenia o regułach gramatycznych.

Większość uczących nie ma wystarczająco dużo zanurzenia w angielskim.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to łatwe. Najłatwiejszym sposobem jest ciągłe słuchanie w pętli tych samych materiałów. Możesz słuchać nawet jak robisz inne rzeczy.

To gdzie mieszkasz nie jest ważne. Dzięki rewolucji cyfrowej każdy z dostępem do internetu możesz mieć pełne zanurzenie językowe.

Ucz się angielskiego z kontekstu przez zdania.

Nie zapamiętuj pojedynczych słów. Nie zapamiętuj list idiomów. Nie zapamiętuj języka, które nie wiesz jak użyć.

Zamiast tego ucz się angielskiego z kontekstu. To oznacza:

Uczenie się angielskiego przez zdania.
Zdania z mocnego kontekstu.

Uczenie się w ten sposób pomoże ci kiedy i jak używać słów i zwrotów angielskich. Ponieważ uczysz się słów ze zdań to również uczysz się gramatyki.

Korzystanie z dobrego kontekstu jak TV show, konwersacje, książki pokazuje w jakich sytuacjach jest używany angielski.

Ćwicz wymowę

http://soundsofspeech.uiowa.edu/

Większość osób uczących się angielskiego w szkole nigdy nie miała treningu wymowy.

Powodem tego jest, że łatwiej jest uczyć gramatyki w dużych klasach.

Jak już powiedziałem przedtem musisz zacząć się uczyć na własną rękę. Na szczęście możesz polepszyć wymowę przez samodzielne ćwiczenia.

Tutaj jest jak to zrobić:

Praktykuj dźwięki i nagrywaj się.
Porównuj swoją wymowę do oryginału.
Praktykuj, praktykuj, praktykuj.

Jeżeli praktykujesz wystarczająco wtedy jesteś w stanie wypowiedzieć te brzmienia angielskie naturalnie, kiedy rozmawiasz. To pomoże ci polepszyć mówienie i słuchanie angielskiego.

Naśladuj native speakers

Ta metoda jest na prawdę potężna:

 • Znajdź odpowiednie nagrania ludzi rozmawiających po angielsku
  Słuchaj nagrania i powtarzaj co jest powiedziane
  Nagraj się
  Porównaj do oryginału

Kopiowanie jest dobre. Im lepiej kopiujesz kogoś, tym sam lepszy się stajesz.

Kopiuj intonację native speaker, rytm i akcent. Kopiuj dźwięki, które wypowiadają. To polepszy twoją wymowę i nauczysz się nowych słów i struktur gramatycznych.

Znajdź nagrania, które są specyficzne dla twoich celów.

Na przykład, jeżeli chcesz wiedzieć jak nauczyć się angielskiego w wersji brytyjskiej, znajdź nagrania od brytyjskich rozmówców.

Informacja zwrotna

Jako uczący się angielskiego będziesz robił wiele błędów. Zrobisz szybszy postęp jeżeli będziesz się uczył na błędach.

Najlepszy sposób na informacja zwrotna od innych, najlepiej nauczycieli angielskiego, albo kogoś kto bardzo dobrze zna język. Jeżeli coś piszesz dobrze byłoby mieć kogoś kto to poprawi. To samo dotyczy mówienia po angielsku.

Miej zabawę.

Słuchaj i czytaj rzeczy, które są dla ciebie interesujące. Szukaj sposobów nauki wzbudzających dobre, pozytywne emocje.

Dużo powtarzaj.

Wcześniej powiedziałem, że bardzo ważne jest uczenie się angielskiego przez zdania. Tutaj jest jak:

Powtarzaj codziennie tego co się wcześniej uczyłeś przez 5-10 minut dziennie.

Możesz użyć jakiegoś oprogramowania jak SuperMemo lub Anki i kopiować zdania do programu i powtarzać.

Jeżeli będziesz robił to regularnie to nauczysz się zdań i potem będziesz mógł formować swoje bez tłumaczenia w myślach.

Dodatkowo zawężaj tematykę tego co czytasz i słuchasz.

Jeżeli czytałeś jakąś historię, to dodatkowo słuchaj jej również. Znajdź jakiś film na Youtube dotyczący tego samego tematu.

Gramatyka i słownictwo będzie powtarzane wielokrotnie w naturalny sposób.

Zawieraj znajomości

Poszukaj serwisów, gdzie będziesz mógł zawierać znajomości. Zawieranie znajomości wprowadzi trochę życia do codziennej nauki angielskiego. Sporo osób nie chce tego robić. Na początku to może być tylko udzielanie się na forach czy social media lub specjalnych serwisach do nauki angielskiego. Nie musisz zaczynać od Skype czy w ogóle kontaktu głosowego.

 


Czas na naukę angielskiego i zachowanie wytrwałości.

 

„Jestem zbyt zajęty, żeby uczyć się angielskiego.”

Jeżeli to mówisz, to nie jesteś sam. Znajdowanie czasu jest jedną z ważniejszych rzeczy w uczeniu się jakichkolwiek umiejętności.

Są dwie rzeczy jeżeli nie masz wystarczająco czasu.

 • Uczyń naukę angielskiego priorytetem.
  Ucz się angielskiego robiąc inne rzeczy.

Jeżeli twoje powody nauki angielskiego są wystarczająco silne, to zrobisz to priorytetem. Jak nauczyłeś się wcześniej ustalenie celu da ci potrzebną motywację do nauki angielskiego.

Dodatkowo możesz uczyć się angielskiego podczas robienia innych rzeczy. Słuchaj podczas drogi do pracy, podczas sprzątania domu, wyprowadzania psa, ćwiczeń etc.

Jeżeli twoim celem jest osiągnięcie poziomu zaawansowanego w ciągu 12 miesięcy, wtedy musisz spędzić dużo więcej czasu na nauce angielskiego.

To nie stanie się w ciągu nocy.

To zabiera tysiące godzin. Chciałbym, żeby było inaczej, ale nie jest. To jest rzeczywistość. Chodzenie do szkoły na dwie godziny tygodniowo nie wystarczy.

Musisz zrobić więcej.

Musisz być również wytrwały.

Dobry plan, który wykonujesz przez 12 miesięcy regularnie jest lepszy niż perfekcyjny plan na tylko 2 tygodnie.

To dlatego tzw. intensywne kursy np. 2-3 tygodniowe są stratą czasu dla większości ludzi.

Uczący się angielskiego spędzają tysiące złotych na takie intensywne kursy. Myślą, że to zrobi duża różnicę dla ich poziomu angielskiego.

W większości przypadków nie robią oni niczego w czasie przed kursem i po kursie.

Osiąganie płynności językowej jest robieniem małych rzeczy przez dłuższy okres czasu z wytrwałością i regularnością.

Słuchanie podcastów każdego tygodnia, zmiana ustawień językowych na swoich urządzeniach itd. To robienie czegoś każdego dnia.

Dla zachowania wytrwałości potrzebujesz:

Dostrzeżenie robienia postępu.
Cieszenie się z tego co robisz.
Utrzymanie sensownego planu.

Jeżeli twój plan nie jest dobry, to szybko wyczerpiesz swoją energię, stracisz motywację i przestaniesz się uczyć.

Dobrym sposobem jest robienie małych zmian w swojej codziennej rutynie i budowanie siły nawyku w czasie.

Skup się na procesie

Te małe zmiany zrobią dużą różnicę.

Zamiast ciągle myśleć o swoim poziomie, skoncentruj się na procesie.

Przestań postrzegać „płynność” jako wydarzenie. Zamiast tego myśl ciągle o robieniu małych postępów.

Słuchaj ulubionych podcastów, ciesz się nauką nowych zwrotów angielskich, miej zabawę słuchając piosenek itd.

Koncentruj się na procesie.

Skupiaj się na codziennej praktyce. Dlatego nawyki i rutyna są tak ważne.

Uczyń angielski częścią codziennej rutyny.

Jeżeli coś jest częścią codziennej rutyny, to jest łatwo to kontynuować. Jeżeli nie, wtedy potrzebujesz siły woli, żeby to zrobić.

Człowiek jest sumą nawyków. Jeżeli wyuczysz się nawyku uczenia się angielskiego, wtedy staje się to bez wysiłkowe.

Naucz się angielskiego w określonej dacie. Zapisz datę w kalendarzu. Zaangażuj się i utrzymaj rutynę długoterminowo.

Czytaj więcej  Jak Uczynić Angielski Częścią Swojego Życia

Znajdź czas.

Wiem, że to trudne znaleźć czas na naukę angielskiego. Jak powiedziałem wcześniej, jeżeli uważasz znajomość angielskiego jest ważna dla ciebie uczyń to priorytetem.

Ponieważ mamy ograniczony czas ważne jest, żeby spędzać czas robiąc rzeczy, które działają. To dlatego oba współczynniki płynności językowej są ważne.

 

Jak nauczyć się angielskiego: FAQ

jak nauczyć się angielskiego faq

Tutaj są często zadawane pytania dotyczące sposobów nauki angielskiego.

Jak nauczę się angielskiej gramatyki?

Gramatyki angielskiej nauczysz się przez uczenie się całych zdań. Nie ucz się samych definicji gramatycznych lub kiedy użyć jakiegoś czasu, ponieważ jeżeli chcesz używać struktur gramatycznych naturalnie w wypowiedziach to musisz powtarzać wzorce na okrągło.

Same reguły gramatyczne możesz oczywiście przeczytać dla pewnego zrozumienia, ale nie wykuwaj ich obsesyjnie na pamięć, bo nic to tobie nie pomoże w używaniu angielskiego.

Czy muszę się przeprowadzić do anglojęzycznych krajów?

Jeżeli masz możliwość i chęć to zrobić to zrób to. Będziesz w miejscu, gdzie będziesz mógł obcować z językiem na co dzień.

Jednak wiele osób wyjeżdża do anglojęzycznych krajów, ale nie uczy się angielskiego. Natomiast wiele osób nie wyjeżdża i wie jak nauczyć się angielskiego w domu do bardzo wysokich poziomów.

Najważniejsze jest środowisko jakie sam wytworzysz i silne pragnienie nauczenia się. Możesz uczyć się angielskiego wszędzie na świecie jeżeli tylko używasz właściwych metod i robisz to konsekwentnie codziennie.

Jak długo muszę się uczyć się angielskiego, żeby osiągnąć płynność w angielskim?

To zależy od metod, które używasz i ilości czasu, który poświęcasz. Równanie płynności.

To również zależy od poziomu na którym jesteś teraz.

Jeżeli jesteś na poziomie B1, wtedy możesz osiągnąć poziom C1 w 12 miesięcy. To jest rozsądne.
Jest też możliwe zrobienie tego w 3 miesiące, ale to już będzie wymagała od ciebie dużego zaangażowanie i dyscypliny.

Większość ludzi ma pracę, rodzinę i wiele innych rzeczy do zrobienia, dlatego czas się może wydłużyć.

Czytaj więcej  Ile czasu potrzebujesz, żeby nauczyć się angielskiego?

Jak mogę polepszyć mówienie po angielsku?

 • Dużo słuchania.
  Polepszyć wymowę.
  Polepszyć umiejętności słuchania.
  Uczyć się zwrotów, które są specyficzne dla ciebie.
  Dużo praktyki w mówieniu.

Skupiaj się na małych zmianach i miej z tego radość!

Inne ważne porady.

Ucz się słów i zwrotów, które są najczęściej używane.

Nie musisz uczyć się każdego słowa i zwrotu, które usłyszysz. Zamiast tego skup się, na słowach i zwrotach, które są często używane.

Tu ma zastosowanie reguła Pareto 80/20.

Używaj angielskiego wszędzie.

Zmień język w telefonie, komputerze, czytaj książki po angielsku, słuchaj podcastów. Jak najwięcej danych wejściowych.

Czego unikać ucząc się angielskiego?

Nie ucz się pojedynczych odseparowanych słówek i reguł gramatycznych! Nie bój się robić błędów! Nie poddawaj się