Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

motywacja do nauki angielskiego

Motywacja do nauki angielskiego na 9 sposobów.

Motywacja do nauki angielskiego.

Wreszcie postanowiłeś „zaczynam uczyć się angielskiego”. Może jesteś początkujący lub może osiągnąłeś już bardziej zaawansowany poziom angielskiego. Jednak coś sprawiło, że stanąłeś w miejscu. Chcesz przerwać ten zastój i wejść na kolejny poziom. Chcesz być zmotywowany, żeby osiągnąć kolejny cel. Motywacja do nauki angielskiego jest bardzo ważna jeżeli chcesz osiągnąć swój cel.

Problem
Każdy kto uczy się angielskiego chce umieć dobrze mówić. Jednak wiele osób szybko się męczy i nie ćwiczy codziennie. Nie każdy też chce się uczyć samodzielnie, bo nie może się zdobyć na indywidualne ćwiczenia i zaczyna szukać szkoły językowej mając nadzieję, że nauczyciel pomoże im wbić do głowy nowe słówka i zwroty angielskie. Żeby mówić jak native speaker nie możesz tracić motywacji. Brak motywacji jest powodem zarzucania nauki lub nieregularne ćwiczenie.

Zawsze w braku motywacji do dalszych ćwiczeń chodzi o stan emocjonalny. Jeżeli porwałeś się jednorazowo na dłuższą naukę to w twoim systemie nerwowym skojarzy się to z wysiłkiem i czymś nieprzyjemnym. Następnym razem jak będziesz chciał to powtórzyć to twój system nerwowy zareaguje zniechęceniem. Niezastąpione okażą się znowu krótkie i regularne treningi, które nie spowodują u ciebie zbyt dużego przeciążenia.

Negatywne nastawienie
Negatywne nastawienie bierze się ze skojarzeń jakie mamy związane z nauką angielskiego. Kojarzymy to z przymusem przygotowywania się kartkówek. Kiedy myślimy nauka angielskiego to zaraz przychodzą na myśl wkuwanie słówek lub nudne zajęcia w szkole. Taki stan emocjonalny nie sprzyja motywacji. W takim stanie mózg nie ma impulsu do poznawania nowych informacji. Reaguje zniechęceniem.

Motywacja do nauki angielskiego na 9 sposobów.

1. Ruszaj ciało
Prawda ze szkołami jest taka, że one często zabijają energię i motywację do nauki. W szkole siedzi się kilka godzin w tej samej pozycji. Kluczem do zachowanie energii i motywacji jest fizjologia ciała. Musisz nim często ruszać, bo to pomaga utrzymać wysoki poziom energii.
Tak, ucz się angielskiego na spacerze. W szkole byliśmy uczeni właściwie tej jednej ławkowej pozycji, w której tak szybko znikała energia do czegokolwiek. Kiedy się ruszasz ciało ma energię, zwiększa się koncentracja, twoja motywacja się zwiększa. Idź na spacer i zabierz ze sobą smartfon, mp3 player i słuchaj angielskiego.

Czytaj więcej  5 inspirujących rzeczy jakich możesz się nauczyć od olimpijczyków ucząc się angielskiego

2. Ustal sobie stałą porę w której będziesz uczył się angielskiego.
Nawet jeżeli spędzisz 10 minut dziennie na początku ćwicząc mówienie na głos po 30 zwrotów to wkrótce zwiększy ten czas zupełnie automatycznie do nawet jednej godziny. Będziesz zadziwiony jak twoje mówienie po angielsku polepsza się. Zacznij od tych dziesięciu minut dziennie. Przygotuj listy zwrotów i czytaj je na głos. Albo czytaj na głos jakiś ciekawy artykuł. Siła nawyku po ok. 21 dniach nada ci siłę pędu i zaczniesz robić więcej.

Wybierz ćwiczenie, które będzie dla ciebie przyjemne. Dla mnie na rozgrzewkę dobre jest po prostu czytanie na głos. Wystarczy krótki tekst. To mogą być również dialogi. Czytaj je tak jakbyś rozmawiał. Zauważysz jak wiele nowych zwrotów zapamiętujesz.

3. 30 dniowe wyzwanie.
Co 30 dni ustalaj sobie nowe wyzwanie w nauce angielskiego. Jeżeli robimy coś ciągle to szybko przychodzi znużenie i czasem przez to można naukę angielskiego odłożyć na długie miesiące z powodu zniechęcenia.
Ustal sobie cel polepszenia swojego mówionego angielskiego.
a.) Przez pierwsze 30 dni powtarzaj najczęściej używane zwroty angielskiego.
b.) Przez kolejne 30 dni powtarzaj krótkie dialogi na głos.
c.) Kolejne 30 dni zrób kurs AngielskiFluent.

Nie ucz się ciągle tak samo, bo będziesz szybko znużony. Musisz trenować swoje emocje tak, żeby nauka wprowadzała cię w pozytywne stany emocjonalne. Okres 30 dniowy też podziel na mniejsze etapy. W jednym dniu powtarzaj zwroty angielskie w podróży. W następnym dniu słuchaj dialogów lub programów podróżniczych po angielsku. Trzeciego dnia znowu powtórz pewną ilość angielskich zwrotów. Motywacja do nauki angielskiego będzie na wysokim poziomie z powodu lepszego stanu emocjonalnego.

Kolejną wskazówką jest wybieranie tematów, które cię interesują szczególnie. Przez 30 dni oglądaj ten sam program podróżniczy do jakiegoś miejsca do którego chciałbyś pojechać. Potem możesz ćwiczyć codziennie powtarzanie na głos za lektorem.

Więcej o 30 dniowym wyzwaniu:
30 Day Challenge by Matt Cutts

4. Pomyśl o tym co da ci znajomość angielskiego.
Dogadasz się na wyjazdach, dostaniesz lepiej płatną pracę, przeczytasz informacje z internetu, chcesz się pochwalić certyfikatem. Z jakich powodów chcesz się nauczyć angielskiego. Zadawaj sobie pytanie „dlaczego”. Im więcej odpowiedzi na pytanie „dlaczego” tym mocniejszą motywację będziesz miał.

Zadaj sobie pytanie

Czy chcesz umieć się dogadać po angielsku?
Czy chcesz pracować w międzynarodowej korporacji?
Czy chcesz mieszkać w kraju anglo-języcznymi?
Czy chcesz podróżować i umieć zawierać znajomości?
Czy chcesz umieć czytać książki albo rozumieć filmy?

Jakie jest twoje „dlaczego” chcesz się nauczyć angielskiego?

5. Wyobraź sobie siebie w przyszłości.
Zwizualizuj rezultat końcowy. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z native speakerami tak jakbyś mówił w ojczystym języku. Wyobraź sobie jak piszesz emaile do ludzi z całego świata. Wyobrażenie siebie w przyszłości przybliży cię do celu i zwiększy motywację do ćwiczeń.

Niezależnie z jakiego powodu chcesz się nauczyć angielskiego wypróbuj to ćwiczenie. Usiądź na kilka minut i zacznij wizualizować siebie osiągającego swój cel. Wyobraź sobie jak łatwo nawiązujesz kontakt i mówisz po angielsku bez tłumaczenia w głowie. Wyobraź sobie jak dajesz prezentację po angielsku. Wizualizuj jak czytasz książkę i rozumiesz wszystko co czytasz.

Potem powiedz sobie, że z każdą sesją to przybliżasz się do rezultatu końcowego. To sprawia, że nauka jest łatwiejsza i bardziej znacząca, ponieważ to co robisz daje ci prawdziwy postęp.

6. Znajdź partnera do nauki lub przyłącz się do społeczności.
To może być ktoś w realu lub online z kim poćwiczysz nowe zwroty i krótkie konwersacje. Znajdź partnera do nauki i oglądajcie razem filmy o których będziecie mogli potem podyskutować. Przekonaj się czy rozumiesz aktorów bez zaglądania w napisy. Załóż małe kółko angielskiego, gdzie będziecie razem oglądać filmy po angielsku i potem rozmawiać o nich.

Naukowcy odkryli, że jedną z efektywniejszych metod nauki jest pewna presja od innych osób, które potrafią zachęcać i oczekiwać podejmowania działań. Np. jeżeli chcesz zacząć biegać to w pojedynkę ciężko będzie ci zacząć regularny nawyk biegania. Jeżeli masz kogoś z kim się możesz umówić na czwartą na wspólny trening to dużo łatwiej będzie ci pójść na trening.

Jak to się ma do motywacji do nauki angielskiego?

Dołącz do jednej z grup
conversationexchange.com
easylanguageexchange.com
mylanguageexchange.com
englishbaby.com
Speaking24.com

7. Znajdź pewną zabawę w nauce.
Znudziłeś się klasycznymi sposobami nauki? Nuda to pierwszy zabójca motywacji. Zapytaj się co spowodowało, że zacząłeś uczyć się angielskiego. Znajdź sposób, żeby wprowadzić to do swoich zainteresowań. Jeżeli lubisz wiadomości czytaj przynajmniej jedną wiadomość dziennie z jakiegoś informacyjnego portalu.

Pamiętaj, żeby wzbudzać w sobie emocje ciekawości, ekscytacji, entuzjazmu. Taki stan emocjonalny pomoże ci w zachowaniu rytuału codziennych powtórek. Nuda jest wrogiem zapamiętywanie. Mózg potrzebuje bodźców emocjonalnych, bo wtedy lepiej zapamiętuje.

8. Ciesz się z postępów, które robisz.
Nagradzaj się za osiągnięcie celów. Podziel się sukcesem z innymi. Co motywuje cię do nauki angielskiego. Napisz w komentarzu pod spodem co motywuje cię do nauki angielskiego. Ciesz się tym, że już znasz angielski w pewnym stopniu. Motywacja to nauki angielskiego będzie większa jak już zrobisz pewien rachunek tego co już umiesz.

Podświadomość potrzebuje informacji zwrotnej. Jest informowana w jakim kierunku się poruszać i na jakim etapie się znajdujesz. Jest wiele metod jak prowadzić monitoring postępu w nauce angielskiego.
Wypróbuj tego:
Najpierw ustal cel. Wyobraź sobie obraz końcowy celu. Np. przerabiam cały kurs audio.

Załóż kalendarz i wpisuj po każdym codziennym treningu przerobioną lekcję.
Napisz co idzie ci dobrze, a co musisz poprawić. „Co zrobiłem dzisiaj?”, „co muszę poprawić?”
Zaznaczaj codziennie i notuj co zrobiłeś oraz co poprawić.
Z czasem uzbiera się lista odznaczeń i trudno będzie ci przerwać ten ciąg.

9. Znajdź blog lub zapisz się na listę mailingową w tematyce angielskiego.
Czytaj regularnie bloga z tematyką nauki angielskiego. Ciekawe artykuły dadzą ci regularnie pewien przypływ chęci i motywacji do dalszego polepszania znajomości angielskiego. Interesujące artykuły poszerzą twoje horyzonty i wyobraźnię. Zapisz się również na listę mailingową, gdzie otrzymasz regularnie porady jak się uczyć angielskiego efektywniej.

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

Leave a Comment: