24 stycznia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Jak łatwo nauczyć się angielskiego – 9 skutecznych sposobów

Nauka nowego języka może być sporym wyzwaniem, a angielski bywa dość skomplikowany.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć się angielskiego łatwiej, już nie musisz dalej szukać!

Mam dla ciebie 9 porad eksperckich, które pomogą ci znaleźć najlepszy sposób na naukę angielskiego:

1. Szukaj schematów.

To najważniejsza wskazówka dla każdej osoby, która chce się nauczyć angielskiego.

Języka nie da się dokładnie opisać regułami, a poza tym od każdej zasady są przecież wyjątki.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Dlatego najlepsze, co można zrobić, to poszukać pewnych schematów, dzięki którym zrozumiemy, jak ogólnie działa i jak jest zbudowany angielski.

Takie schematy pomogą ci zapamiętać takie rzeczy, jak to, że “czasowniki w czasie przeszłym mają zwykle końcówkę -ed”. I wcale nie musisz wiedzieć, że ten czas nazywa się past simple.

Korzystając ze schematów, zauważysz, że niektóre słowa często ze sobą się łączą. Na przykład:

“We’d love to see you next week.”
“We’d love to hear from you.”
“We’d love to meet your boyfriend.”
“We’d love to visit you at the weekend.”

Takie schematy oszczędzą ci bardzo dużo czasu i wysiłku, a do tego dzięki nim będziesz mówił po angielsku w sposób bardziej naturalny – bez zastanawiania się nad zasadą gramatyczną. Podstawiając po prostu słowa do znanego wzorca.

2. Nie koncentruj się na wkuwaniu regułek gramatycznych.

W świecie języków obcych istnieją ludzie, którzy wierzą, że gramatyka jest najważniejsza i zasługuje na nasze pełne zaangażowanie.

Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że gramatyka jest pomocna, ale stanowi tylko niewielki fragment w całej językowej układance.

Osoby z tej drugiej grupy wiedzą, że reguły gramatyczne są często niejasne, zagmatwane, a do tego pełne wyjątków.

A do tego języki tak rozpowszechnione jak angielski są żywe i bardzo szybko się zmieniają.

Kto ma rację? No cóż, racja jak zwykle pewnie leży gdzieś pośrodku, ale zapamiętaj sobie jedno:

Nie wkuwaj na pamięć regułek gramatycznych po to, żeby później mówić nieskazitelnym angielskim. Uczyć się będziesz bardzo długo, a mówić… jeszcze później.

3. Zapisuj ciekawe słówka i zwroty.

Kiedy czytasz albo słuchasz po angielsku, zapisuj nowe słowa i zwroty.

To nie jest to samo, co uczenie się słówek z listy. Wypisuj tylko te, które “stanęły ci na drodze”, a ty chcesz je zapamiętać. Notatki trzymaj w takim miejscu, żeby zawsze mieć je pod ręką.

Przy najbliższej nadarzającej się okazji staraj się użyć nowego słówka, wtedy jeszcze lepiej je zapamiętasz.

Znajdź taki sposób notowania, który będzie dla ciebie najskuteczniejszy – zeszyt, fiszki, rysunki. Lepiej, żebyś zapisywał słówka ręcznie niż na komputerze czy smartfonie. Własnoręczne zapisywanie wspomaga zapamiętywanie.

4. Rób to, co lubisz, ale po angielsku.

Najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest regularny kontakt z językiem, ale taki, który cię motywuje i sprawia ci przyjemność. Tak, że nie możesz się doczekać, aż nauczysz się czegoś jeszcze.

Są tacy, którzy tak bardzo lubią uczyć się języków, że już sama nauka sprawia im bardzo dużo radości. Jednak większość z nas ma też inne zainteresowania.

Pomyśl o czymś, co lubisz robić i postaraj się robić to samo po angielsku.

Na przykład:

Lubisz grać online? Dołącz do platform anglojęzycznych albo ustaw język w komputerze albo konsoli na angielski – zapewnisz sobie kontakt z językiem przy każdej grze. Łączysz przyjemne z pożytecznym.

Uprawiasz sport? Znajdź w swojej okolicy grupę obcokrajowców, którzy grają w to samo, co ty. W większych miastach to całkiem możliwe. A jeżeli mieszkasz w małej miejscowości – dołącz do grupy kibiców swojego sportu online.

Masz inne hobby – rzeźbisz, uprawiasz jogę, grasz na jakimś instrumencie? Super! Zasada jest zawsze taka sama – znajdź anglojęzyczną grupę osób o tych samych zainteresowaniach, w okolicy albo online.

Dzięki temu nie tylko będziesz miał regularny kontakt z angielskim, ale przy okazji będziesz rozwijał swoje hobby.

W takich warunkach bardzo szybko nauczysz się języka!

5. Korzystaj z mediów po angielsku.

Anglojęzyczne media to kolejny przyjemny i skuteczny sposób na naukę języka.

Dzięki źródłom online masz dostęp do przeróżnych materiałów po angielsku, bez względu na to, gdzie mieszkasz. Jedyne, czego potrzebujesz, to internet. Na przykład:

Podcasty po angielsku znajdziesz na każdy temat, jaki ci tylko przyjdzie do głowy. Poważnie, mogę się z tobą założyć, że nie uda ci się znaleźć tematu, o którym ktoś nie zrobiłby podcastu!

Czasopisma i gazety – większość z nich dostępna jest online w wielu wersjach językowych. Następnym razem kiedy będziesz czytał ciekawy artykuł, poszukaj opcji zmiany języka na angielski.

No i oczywiście książki. Na początek wybierz taką lekturę, którą znasz i przeczytaj ją w wersji angielskiej. Wiesz już, o czym jest, więc nie musisz się martwić, jeżeli nie wszystko zrozumiesz. A jeżeli znasz już język wystarczająco dobrze, spróbuj przeczytać coś nowego od razu po angielsku.

Filmy i programy telewizyjne – tu też nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem ich w wersji anglojęzycznej. Możesz oglądać z napisami albo bez nich. Jeżeli tylko jest taka opcja, wybieraj napisy po angielsku, a nie po polsku.

6. Umieść naukę angielskiego w swoim codziennym planie.

Wszyscy eksperci są zgodni, że w nauce języka najważniejsza jest regularność.

Nawet jeżeli miałoby to być tylko pięć albo dziesięć minut dziennie, regularny kontakt z angielskim jest bezcenny. Ucząc się codziennie, nie dajesz sobie czasu na to, żeby zapomnieć to, czego udało się nauczyć. Codziennie powtarzasz i codziennie uczysz się nowych rzeczy.

Znajdź tyle czasu, ile możesz, wpisz angielski w swój codzienny grafik i pracuj we własnym tempie.

Wcale nie musisz uczyć się codziennie przez godzinę. Jeżeli masz kilka minut rano, to też będzie w porządku.

Niech nauka angielskiego stanie się twoim przyzwyczajeniem, rytuałem – tak samo jak poranna kawa albo wieczorne oglądanie filmu.

Krótkie, ale codzienne sesje nauki są znacznie bardziej efektywne niż 3 godziny lekcji raz w tygodniu.

7. Pomyśl, gdzie i po co będziesz używał angielskiego.

Zastanów się, po co w ogóle uczysz się angielskiego – żeby studiować za granicą, podróżować, a może język potrzebny ci jest w pracy?

A teraz pomyśl o różnych sytuacjach, w których będziesz mówił po angielsku i dopasuj do nich swój sposób nauki.

Jeżeli chcesz wyjechać na studia, będziesz musiał słuchać długich wykładów i sporządzać notatki.

Albo jeżeli potrzebujesz języka po to, żeby swobodnie podróżować, potrzebne będą ci słówka i zwroty w typowych turystycznych sytuacjach.

Jeżeli w pracy dużo rozmawiasz przez telefon, musisz przede wszystkim być w stanie zrozumieć, co mówi ktoś, z kim nie widzisz się twarzą w twarz (czyli nie możesz liczyć na pomoc języka ciała) i odpowiednio reagować na jego wypowiedzi.

Każda z tych sytuacji jest trochę inna i wymaga położenia większego nacisku na różne umiejętności językowe. Ucząc się, staraj się przygotować przede wszystkim do sytuacji, które cię czekają.

Na przykład:

Jeżeli będziesz studiował za granicą, możesz oglądać różne wykłady online albo nagrania TED Talks i robić z nich na bieżąco notatki.

8. Nie staraj się mówić doskonale.

Największą przeszkodą w nauce angielskiego jest obawa przed popełnieniem błędu. Jeżeli boisz się, że się wygłupisz, sam się blokujesz. Nie musisz mówić doskonale, masz po prostu mówić.

Kiedy mówimy po polsku, czujemy się komfortowo i pewnie. Nie zastanawiamy się nad poprawnością i… popełniamy całkiem sporo błędów.

Kiedy zaczynamy mówić po angielsku, wydaje nam się, że inni będą nas oceniać przez pryzmat naszych błędów, a przecież to nieprawda.

Nie bój się, że się pomylisz. Zawsze możesz coś powiedzieć jeszcze raz.

W nauce każdego języka błędy są integralną częścią całego procesu nauki.

Pamiętaj, że język służy nam przede wszystkim do komunikacji. Twój rozmówca nie czyha na twoje błędy, chce po prostu się z tobą porozumieć.

Jeżeli powiesz coś po angielsku, a druga osoba cię zrozumie, to znaczy, że we właściwy sposób używasz języka!

9. Baw się!

I na koniec pamiętaj, że nauka angielskiego powinna sprawić ci przyjemność.

Przecież znajomość języka otwiera przed tobą tyle nowych i ekscytujących możliwości – po co się tym stresować?

Jak widzisz, nauka języka to nie tylko wkuwanie regułek i słówek. Wybieraj takie metody, które są i skuteczne, i przyjemne.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close