28 marca

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

5 najlepszych porad – jak się uczyć angielskiego

Nauka języka daje ogromną satysfakcję. Jednak bywa też niesamowicie frustrująca.

Jeżeli właśnie czujesz, że tracisz motywację i że nauka cię przytłacza, poznaj 5 wskazówek, które pomogą ci odzyskać pozytywne podejście do nauki angielskiego. Pozwolą ci efektywnie wykorzystać czas i szybko zauważyć efekty swojej pracy.

1. Zmień nastawienie

Henry Ford powiedział “Bez względu na to, czy uważasz, że potrafisz, czy że nie potrafisz, masz rację.”

Miał na myśli to, że to TY jesteś powodem własnego sukcesu lub porażki. Wiem, że są osoby, które mają trudniej, że nie każdy ma dostęp do wielu materiałów. Ale bardzo często wcale nie chodzi o brak pieniędzy na książki.

Wcale nie to powstrzymuje nas przed nauką języka. Kiedy ktoś chce odnieść sukces, uda mu się, bo znajdzie sposób – bez względu na to, czy ma dużo materiałów do nauki, czy mało.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Oto kilka sposobów na to, żeby myśleć pozytywnie o swojej nauce języka, bez względu na okoliczności:

1. Angielski to podróż

Nie poddawaj się jeszcze zanim w nią wyruszysz. Z każdym krokiem posuwasz się do przodu. Nawet “małe kroczki” są lepsze niż stanie w miejscu. Pamiętaj, żeby być konsekwentnym, a wkrótce zauważysz postępy.

2. Zrozum, po co się uczysz

Kiedy wiesz, po co uczysz się angielskiego, jest ci znacznie łatwiej. Jest bardziej prawdopodobne, że wytrwasz, kiedy masz ważny powód – chcesz wyjechać na studia, awansować w pracy albo poznać nowych ludzi.

3. Uwierz w siebie

Potrafisz to zrobić! Skoro nauczyłeś się mówić po polsku, to nauczysz się też po angielsku. Jeżeli jednak dopadnie cię zwątpienie, zatrzymaj się na chwilę i spójrz za siebie, przypomnij sobie, w jakim momencie zaczynałeś się uczyć i jak dużo już umiesz. Możesz się bardzo zdziwić, kiedy zobaczysz, jak daleko zaszedłeś w swojej językowej podróży!

Bez względu na to, czy uważasz, że potrafisz, czy że nie potrafisz, masz rację.  – Henry Ford

2. Wprowadź naukę angielskiego w zwyczaj

Najlepsze wyniki (w każdej dziedzinie) to efekt dobrych przyzwyczajeń. Kiedy uczysz się języka, postępy osiągasz metodą małych kroków. Możesz ten proces trochę przyspieszyć, ucząc się regularnie o tych samych porach. Możesz to zrobić na przykład tak:

1. Ucz się wtedy, kiedy twój mózg chce się uczyć

Jeżeli jesteś rannym ptaszkiem, postaraj się znaleźć czas na angielski na początku dnia. Możesz na przykład wstać te 10-20 minut wcześniej. Jeżeli jednak jesteś “nocnym markiem”, lepiej będziesz przyswajał wiedzę późnym wieczorem.

Wyznacz sobie na naukę taką porę, kiedy twój mózg działa najlepiej.

2. Ucz się krótko

5-10 minut koncentracji jest w porządku, a 10-20 minut – to jeszcze lepiej. Możesz sobie nawet nastawić alarm, żeby dzwonił po upływie tych paru chwil. Ucz się krótko, ale przez ten czas postaraj się maksymalnie skoncentrować na nauce.

3. Pamiętaj o nagrodach

Na pewno i tak lubisz się uczyć angielskiego, bo widzisz efekty swoich starań. Nie zapominaj jednak o tym, żeby fundować sobie jakąś nagrodę po osiągnięciu nawet niewielkiego celu.

Kiedy poczujesz zastrzyk dopaminy (= kiedy aktywizujesz “hormony szczęścia”) nauka zaczyna ci się kojarzyć z przyjemnością. To taka mała sztuczka dla mózgu, która jest bardzo prosta, skuteczna i pomaga ci utrzymać odpowiedni poziom motywacji.

Nagrodą może być wszystko… kostka czekolady, lampka wina, spacer po parku… Ty najlepiej wiesz, co sprawia ci przyjemność.

3. Znajdź partnera / dołącz do grupy

Większość życiowych wyzwań staje się łatwiejsza, jeżeli można je z kimś podzielić – i nauka angielskiego nie jest tu wyjątkiem. Oto dlaczego…

1. Masz kogoś do wspólnych ćwiczeń

Kiedy ćwiczysz mówienie z kimś znajomym, nie czujesz się tak onieśmielony, jak podczas rozmowy z kimś, kogo nie znasz. Podczas konwersacji ćwiczysz jeszcze jedną kluczową umiejętność językową – słuchanie.

Mówienie i słuchanie umożliwia ci zastosowanie języka w różnych sytuacjach, dzięki czemu później przyjdzie ci to znacznie łatwiej w kontaktach z nieznajomymi.

2. Odpowiedzialność i motywacja

Dlaczego bardzo skuteczne są kluby, takie jak na przykład Strażnicy Wagi? Bo ludziom przyświeca ten sam cel. Wszystkim zależy, żeby każdy robił postępy i nawzajem się pilnują. To właśnie jest odpowiedzialność w stosunku do innych – i do siebie.

Kiedy przyjmujesz na siebie zobowiązanie, stajesz się też bardziej zmotywowany. Trudniej jest znaleźć usprawiedliwienie czy wymówkę, że czegoś się nie zrobiło (na przykład ćwiczeń z angielskiego). Nie chcesz rozczarować grupy, więc robisz to, co do ciebie należy.

3. Informacja zwrotna

Trudno jest coś robić przez dłuższy czas i nie otrzymywać żadnej informacji zwrotnej. Nie wiesz wtedy, czy na pewno wszystko robisz dobrze. Kiedy uczysz się z kimś, możesz zadawać pytania, prosić o uwagi. Może jest jakieś słowo, które zawsze wymawiasz niepoprawnie albo którego używasz w niewłaściwy sposób.

Dzięki informacji zwrotnej twój angielski się poprawia, a ty nie czujesz się osamotniony podczas nauki.

4. Bądź uważny i aktywny

Kiedy już zaplanujesz sobie czas na naukę angielskiego, maksymalnie go wykorzystaj. Masz przecież dużo innych zajęć i chcesz szybko zauważyć efekty. Oto jak możesz efektywnie wykorzystać swój czas…

1. Ucz się aktywnie

Na pewno lubisz gry i piosenki po angielsku. Jeżeli jednak ograniczysz się tylko do nich, język za bardzo się nie rozwinie. Wybieraj takie aktywności, które wymagają od ciebie wysiłku i uczą czegoś nowego.

Jeżeli słuchasz, rób to w sposób aktywny. Nie zajmuj się w tym czasie innymi rzeczami. Zaangażuj w słuchanie WSZYSTKIE zmysły, a nauczysz się znacznie więcej.

2. Staraj się zrozumieć swoje błędy

Jeżeli robisz ćwiczenie gramatyczne albo leksykalne i zdobywasz tylko 7 / 10 punktów, przeanalizuj je ponownie. Dlaczego popełniłeś te błędy? Z jakiego powodu? Czy jeżeli zrobisz to samo ćwiczenie jeszcze raz, będziesz miał 10 / 10?

Błędy to bardzo ważna część nauki angielskiego, ponieważ pomagają nam sprawdzić, ile umiemy. Kiedy robimy coś nieprawidłowo, warto przeanalizować, dlaczego popełniamy dany błąd – po to, żeby nie popełnić go ponownie.

3. Stosuj to, co już umiesz

Kiedy nauczysz się nowego słówka albo zwrotu, postaraj się jak najszybciej go użyć. Możesz popełnić błąd (co nie jest niczym złym – patrz wyżej!), ale jeżeli nie użyjesz tego słowa, to bardzo szybko je zapomnisz.

Ucząc się nowego słownictwa dobrze jest ułożyć i zapisać z nim zdanie, a później jak najczęściej go używać. Jeżeli nie masz takiej okazji, to co najmniej powtórz to słowo i zdanie następnego dnia, a później za tydzień, za miesiąc itd.

4. Wyznaczaj sobie małe cele

Nauczenie się angielskiego to bardzo duży cel – i trudno jest określić, że już go osiągnąłeś. Bo kiedy właściwie możesz powiedzieć, że już się nauczyłeś języka? Żeby utrzymać wysoki poziom motywacji, podziel swój duży cel na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia i bardziej precyzyjne.

Na przykład:

Cel 1
Umieć zamówić jedzenie po angielsku

Cel 2
Napisać e-mail z pytaniem bez żadnego błędu

Cel 3
Porozmawiać płynnie z kolegą z pracy o jego weekendzie

5. Poszukaj skrótów

Języki to systemy, które służą do komunikacji i jak we wszystkich systemach, w językach również istnieją pewne skróty i ułatwienia.

Jeżeli takie skróty znajdziesz, zrozumienie czegoś nowego zajmie ci mniej czasu. Oto kilka przykładów:

1. Ucz się całych zwrotów zamiast pojedynczych słów

Zwrotów łatwiej się uczy i łatwiej je się zapamiętuje niż pojedyncze wyrazy. Są bardziej naturalne. Żeby ułożyć zdanie z pojedynczych wyrazów, musisz je wybrać i ustawić w odpowiedniej kolejności (oraz odpowiedniej formie). Jeżeli bazujesz na całym wyrażeniu, możesz je tylko trochę zmodyfikować, żeby powiedzieć to, co chcesz. To znacznie łatwiejsze.

2. Zrozum, na czym polega “aspekt” każdego czasu

Weźmy taki przykład. Używamy aspektu “continuous” do opisywania czynności tymczasowych. Skoro czas present continuous opisuje tymczasową czynność w teraźniejszości, to past continuous będzie opisywał taką samą czynność w przeszłości.

Podobne zasady obowiązują przy aspektach perfect i simple. Jeżeli zrozumiesz, na czym polegają i jak ich używać, nie będziesz miał problemu z wyborem właściwego czasu.

3. Poszukaj schematów

Oto przykład. Czasownik modalny “can” łączy się z bezokolicznikiem bez “to”. A ponieważ “will”, ”must” i “may” to również czasowniki modalne, to po nich analogicznie występuje bezokolicznik bez “to”. Nie musisz za każdym razem uczyć się tej samej reguły!

4. “Good enough” jest lepsze niż “perfect”

W większości sytuacji wcale nie musisz posługiwać się językiem doskonale. Dobrze – wystarczy. Nie wpędzaj się w obsesję perfekcjonizmu. Jeżeli zaczniesz myśleć o tym, że twój angielski musi być idealny, to albo w ogóle nie skończysz np. maila, albo będziesz go pisał strasznie długo!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close