7 października

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

8 sposobów jak polepszyć mówienie po angielsku

W tym wpisie znajdziesz 8 wskazówek jak polepszyć mówienie po angielsku.

Słuchaj więcej angielskiego

Słuchanie angielskiego jest konieczne do tego, aby dobrze posługiwać się tym językiem.

Większość osób uczy się języka angielskiego oczami, zamiast uszami. Jest to nawyk wyniesiony ze szkoły. Sam pamiętam taką naukę, ale wtedy nie było warunków. To były czasy przed-internetowe. Czasem można było dostać nagrania na kasetach, ale ile razy można było przewijać te same taśmy?

Dzisiaj jest inaczej. Jest Internet i olbrzymie zasoby materiałów do słuchania, a dzięki temu znacznie więcej okazji do nauki języka i przede wszystkim mówienia.

Więc dlaczego uczyć się angielskiego starymi metodami?

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Żeby mówić po angielsku, musisz najpierw słuchać po angielsku

Poza tym inaczej zapisujemy słowa, inaczej je wymawiamy. Mówienie w takiej sytuacji staje się dość skomplikowane. Jedynie słuchając, możemy nauczyć się rozpoznawać poprawnie jak się mówi różne wyrażenia.

Nauka angielskiego ze słuchu jest ważna z powodu konwersacji. Czyli – żeby zacząć mówić, trzeba najpierw słuchać.

Przecież rozmowy po angielsku polegają na tym, że musisz po prostu zrozumieć coś, co do ciebie mówią. Jeżeli nie rozumiesz, to jak możesz odpowiedzieć poprawnie?

Tak więc jeżeli chcesz polepszyć mówienie po angielsku, spędzaj więcej czasu na słuchaniu ze zrozumieniem.

Dzięki słuchaniu poprawisz też wymowę angielską i zredukujesz akcent, bo mózg uczy się melodii języka. Na dodatek ta metoda jest dostępna nawet w domu.

Czego słuchać?

Tutaj wybór jest olbrzymi. W tym celu możesz wykorzystać zarówno anglojęzyczne filmy i seriale, piosenki oraz klasycznie podcasty do nauki angielskiego, wiadomości. Wszystkie z nich pomogą ci doskonalić rozumienie ze słuchu.

Mów więcej po angielsku

Dlaczego nie mówisz płynnie w języku angielskim pomimo lat nauki gramatyki i słownictwa?

Odpowiedź wydaje się być oczywista. Nie mówisz płynnie, bo po prostu nie ćwiczysz umiejętności mówienia.

Oczywiste jest, że jeżeli chcesz doprowadzić samego siebie do poziomu płynności językowej, musisz więcej mówić po angielsku.

Zacznij ćwiczyć mówienie po angielsku tak, jak ćwiczysz na siłowni

Musisz potraktować swoje usta i cały aparat mowy jak mięśnie, które trzeba regularnie ćwiczyć tak, żebyś mógł wymawiać angielskie dźwięki właściwie.

W szkolnej nauce angielskiego angażujemy przeważnie oczy, czyli czytamy, piszemy i testujemy się na podstawie testu w formie pisemnej, jesteśmy przekonani, że nauka angielskiego i używanie języka mają się nijak do aktywności fizycznej.

Jednak istnieje coś takiego jak pamięć mięśniowa. Zna to każdy sportowiec, który wielokrotnie powtarzając ćwiczenia potrafi robić je automatycznie i zupełnie bez zastanowienia.

Kiedy mówisz po polsku, również robisz to bez zastanowienia, jakich słów czy zwrotów użyć. Po prostu mówisz. Robiłeś to tyle razy, że układ nerwowy w różnych częściach ciała po prostu wie, co robić.

Twoje usta i cały aparat mowy też mają pamięć, które pomogą ci mówić po angielsku. Wystarczy tylko mówić, wyrażać opinie na różne tematy na głos, powtarzać zwroty angielskie głośno, czytać na głos.

Nie możesz robić tego tylko oczami, bo wtedy nie ćwiczysz odpowiednich mięśni.

Jeżeli nie ma osoby, z którą mógłbyś mówić po angielsku, możesz poradzić sobie w inny sposób.

Jak?

Możliwie najlepiej przygotować się do anglojęzycznej rozmowy. Możesz powtarzać na głos podcasty, czytać na głos książki, gazety lub inne źródła po angielsku, albo po prostu mówić do siebie, prowadzić monologi w tym języku. Ciekawą alternatywą, dzięki której możesz zacząć mówić po angielsku, są odpowiednie kursy online.

W tych wpisach poznasz sposoby, jak ćwiczyć mówienie po angielsku samodzielnie w domu.

Nie bój się popełniania błędów

Skąd tak na prawdę pochodzi strach przed mówieniem?

Bardzo dużo osób boi się mówić po angielsku, ponieważ boi się popełniać błędy.

To wynika po prostu z braku praktyki.

Żeby zacząć mówić, potrzebujesz odrobiny odwagi.

Nie ćwiczyłeś mówienia po angielsku wystarczająco dużo i dlatego się boisz mówić w języku obcym.

Jak mówi przysłowie, „Nie od razu Rzym zbudowano”. Żeby nauczyć się języka angielskiego, potrzebny jest czas.

Błędy są naturalnym etapem nauki i popełnia je tak naprawdę każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Tak, jak najpierw trzeba się mylić, by potem mieć rację, tak podczas nauki języka obcego najpierw popełniasz błędy, by potem mówić po angielsku poprawnie.

Niezależnie od wszystkiego po prostu możesz ćwiczyć mówienie po angielsku (nawet we własnym domu). Nieważne, jak będzie ci to wychodzić, błędy wyeliminujesz prędzej, czy później.

Musisz po prostu zacząć mówić jeżeli chcesz wyeliminować strach.

Jeżeli nawet nie spróbujesz mówić, nie zrobisz żadnych postępów, zatem przestań się bać i po prostu zacznij ćwiczyć mówienie po angielsku.

Komunikacja jest ważniejsza niż gramatyka

Pamiętaj, że twoim celem jest dobra komunikacja w języku angielskim i umiejętność rozumienia informacji czytanych i słuchanych.

Jak wynika z badań, najwięcej trudności w nauce angielskiego mamy z gramatyką.

Bardzo często znamy znaczenie słów oraz ich wymowę, ale przed mówieniem hamuje nas słaba znajomość gramatyki.

Gramatyka jest ważna, bez niej nie ułożysz poprawnych zdań, ale ważniejsze są umiejętności komunikacyjne.

Osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym, zrozumieją, co do nich mówisz, nawet jeżeli nie będzie to poprawne gramatycznie, albo zadadzą pytania wyjaśniające, by upewnić się, o co ci chodzi.

Przykładowo możesz powiedzieć:

“Yesterday I go to the party on beach”

To zdanie nie jest poprawne gramatycznie, ale komunikuje twoją wiadomość. Inna osoba zrozumie cię.

Gramatyka w mówionym języku jest bardziej elastyczna niż w pisanym. Także nie martw się tak bardzo, że powiesz coś niepoprawnie.
Im więcej będziesz słuchał i czytał, tym bardziej poprawne wypowiedzi będziesz budował.

Nauczysz się mówić poprawnie gramatycznie zupełnie podświadomie bez rozwiązywania dziesiątek testów gramatycznych i zapamiętywania reguł.

Zapamiętuj potoczne zdania angielskie i kolokacje

W języku angielskim, jak w każdym innym języku, funkcjonują potoczne frazy, których nie znajdziemy w słownikach, a które są używane i zrozumiałe dla wszystkich osób, które posługują się nim na co dzień.

Przykłady:

Be careful
Be careful driving
From time to time

Zapamiętuj całe wyrażenia, zwroty i zdania, a nie tylko pojedyncze słowa i ucz się, w jakich sytuacjach się ich używa.

Ucz się również kolokacji.

Co to są kolokacje?

Kolokacja to dwa lub więcej słów, które występują razem. Brzmią one naturalnie dla native speakerów, którzy używają ich przez cały czas.

Przykłady:

naturalny angielski – nienaturalny angielski
the fast train – the quick train
fast food – quick food
a quick shower – a fast shower
a quick meal – a fast meal

Dlaczego uczyć się kolokacji?

twój język będzie bardziej naturalny i łatwiej zrozumiały podczas rozmowy będziesz miał więcej alternatywnych wyrażeń do powiedzenia różnych rzeczy łatwiej dla mózgu zapamiętać takie zbitki słowne niż pojedyncze słówka.

Używanie potocznych zwrotów i kolokacji poprawi pewność siebie w mówieniu i płynność wypowiedzi.

Mów prosto, wolno i wyraźnie!

Próbując mówić szybko nie będziesz brzmiał jak native speaker. Przeciwnie, to może nawet sprawić, że druga osoba po prostu nie będzie cię rozumiała.

Na początku przygody z językiem angielskim lepiej zacząć mówić wolniej i wyraźnie, tak aby inni zrozumieli, co do nich mówisz.

Używaj prostych zdań i wyrażeń, które każdy zrozumie.

To daje dwie korzyści:

  • czas, żeby pomyśleć co powiedzieć
  • druga osoba lepiej cię zrozumie

Z czasem będziesz mówił naturalnie i szybko.

Kiedy już opanujesz mówienie po angielsku w stopniu podstawowym, będziesz mógł uczyć się bardziej wyszukanego słownictwa, rozbudowanych zdań lub trudniejszych konstrukcji gramatycznych.

Nie trać czasu na tłumaczenie

Często zdarza się, że podczas mówienia dłużej zastanawiasz się nad tym, co masz powiedzieć i jakich użyć słów, niż naprawdę mówisz?

Dlaczego tłumaczenie w myślach to DUŻY problem, a mówienie po angielsku wcale nie idzie wtedy gładko?

Chcesz coś powiedzieć po angielsku -> myślisz po polsku -> tłumaczysz w głowie na angielski -> mówisz na głos po angielsku.

Tłumaczenie spowalnia mówienie

Kluczem do mówienia po angielsku jest automatyczne używanie zwrotów, kolokacji i wyrażeń bez tłumaczenia w myślach.

Tłumaczenie jest naturalne na początku nauki i tak naprawdę do pewnego stopnia zawsze będzie ci towarzyszyło, bo język ojczysty masz bardzo głęboko zakorzeniony w pamięci.

Możesz to ograniczyć wyłącznie przez wykonywanie dużego wysiłku w języku angielskim. Dużo słuchaj, trochę czytaj i przepisuj, ucz się zwrotów w kontekście. To sprawi, że będziesz bardziej naturalnie myślał po angielsku.

Nie skupiaj się na tłumaczeniu każdego słowa, które chcesz powiedzieć, lub które ktoś do ciebie wypowiada, po prostu słuchaj i odpowiadaj.
Na początku pewnie będziesz miał trudności w zrozumieniu każdego zdania, które słyszysz i zrozumiesz może 30-40 procent z całości, ale jest to naturalne, nie przejmuj się.

Aby dobrze opanować mówienie po angielsku, musisz rozumieć podstawowe znaczenie tego, co ktoś do ciebie mówi, a nie każde pojedyncze słowo.

Używaj prawdziwego angielskiego

Jeśli masz okazję nawiązać kontakt z osobami, dla których język angielski jest językiem ojczystym lub posługują się nim już bardzo długo, to świetnie. Będą doskonałymi nauczycielami, wystarczy, że podsłuchasz, jakich używają wyrażeń i zaczniesz używać ich w odpowiednich sytuacjach.

Tutaj mamy doskonały, w zasadzie książkowy przykład:

Jak się masz? – pytanie, które znajdziemy w każdym podręczniku oraz kursie. Zarówno książki, jak i nauczyciele angielskiego uczą znanej wszystkim odpowiedzi:

“I’m fine, thanks. And you?”

I co prawda nie ma tutaj żadnego błędu, ale nikt, kto na co dzień posługuje się angielskim, nie odpowie ci w ten sposób. To raczej niezbyt powszechny zwrot. Rodowity Anglik lub Amerykanin najprawdopodobniej na „How are you?”, odpowie:

“Good.” (Dobrze)
“I’m okay. And you?” (OK. A ty?)
“Not too bad. And yourself?” (Nieźle. A ty?)

Doskonalenie się w mówieniu po angielsku wcale nie jest trudne, wystarczy konsekwentnie stosować się do naszych wskazówek i na pewno już niedługo zobaczysz pierwsze efekty.

 


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close