26 kwietnia

1 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

10 tipsów jak mówić po angielsku płynnie.

Jak płynnie mówić po angielsku?
Płynna znajomość języka angielskiego wydaje się nieosiągalna dla prawie każdego, kto jest na poziomie początkującym.

Uczysz się angielskiego już od jakiegoś czasu, zagłębiasz się w reguły gramatyczne, przerabiasz tysiące słówek, ale gdy ktoś zada proste pytanie po angielsku to masz problem, żeby szybko i płynnie odpowiedzieć.

Próbujesz oglądać filmy po angielsku, słuchać nagrania audio i zastanawiasz się, jak u licha kiedykolwiek będziesz w stanie tak samo rozmawiać po angielsku.

Ale nie martw się.

Płynność jest osiągalna.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Ważne jest, jak do tego podejdziesz. Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż nie ma super szybkiej drogi do celu, to jednak są sposoby, które tą drogę znacznie skrócą i przyśpieszą, a ty zaczniesz wreszcie mówić po angielsku.

Poniżej zebraliśmy 10 porad, jak mówić po angielsku płynnie, tak aby twoja podróż do płynności językowej była tak łatwa i zorganizowana, jak to tylko możliwe.

1. Zacznij od podstaw!

Tym, czego wiele osób uczących się angielskiego nie rozumie jest to, że nie trzeba znać wszystkiego perfekcyjnie, żeby wyrazić swoje poglądy jasno i klarownie.

Żeby mówić po angielsku, nie trzeba mieć w małym paluszku całej gramatyki!

Język jest zbytnio analizowany, rozkładany na części pierwsze. Stąd tak wiele kanałów na YouTube uczących różnych zawiłości gramatycznych i językowych języka angielskiego.

Jednym, prostym sekretem do płynnego mówienia po angielsku jest zasada Pareto – reguła, która może być stosowana do wielu różnych dziedzin życia.

Inaczej znana jako reguła 80/20. Ucząc się 20% najważniejszych słówek będzie rozumiał 80% języka.

Przenosząc to na obszar mówienia i skupiając się tylko na nauce angielskich dialogów zaczniesz rozumieć większość rozmów i dzięki temu sam będziesz umiał wziąć udział w różnych konwersacjach. Czyli nareszcie – mówić po angielsku.

Niestety, tradycyjna nauka angielskiego to w większości wkuwanie list słówek, testery słownictwa i analiza reguł gramatycznych. Dlatego potem tyle problemów, żeby zacząć mówić i wypowiedzieć proste zdanie.

2. Jak otoczyć się angielskim? Dużo słuchaj!

Nauka angielskiego ze słuchu jest bardzo niedoceniana i zapewne jest to spowodowane znowu systemem szkolnym, który koncentruje się na wzrokowej nauce list słówek i analizowaniu reguł gramatycznych.

Trudno jest w ten sposób nauczyć się mówić.

Słuchanie jest najczęściej używaną umiejętnością komunikacyjną. Badania pokazują, że spędzamy w komunikacji 9% czasu na pisaniu, 16% na czytaniu informacji, 30% na mówieniu i aż 45% na słuchaniu.

Tak więc, musisz stać się nie tylko wprawnym mówcą ale również dobrym słuchaczem, żeby opanować najważniejsze umiejętności komunikacyjne.

Żeby nauczyć się mówić, trzeba słuchać

Słuchanie jest powiązane z mówieniem. Mózg najpierw uczy się melodii języka, a dopiero potem struktur. Jeżeli nauczysz się melodii i brzmienia języka angielskiego, będziesz w stanie to powtórzyć.

3. Słuchaj radio, podcastów i wiadomości.

Żyjemy w cyfrowej erze. Nawet jeżeli nie masz do dyspozycji native speakerów do rozmów albo nie masz możliwości wyjazdu do kraju, gdzie mógłbyś osłuchać się z językiem, to masz ciągle Internet i podcasty do nauki angielskiego na których możesz słuchać wielokrotnie ciekawych audycji.

Możesz osłuchać się z prawdziwym angielskim i uczyć się mówić w domu:

Oglądaj filmy z napisami. YouTube daje wielkie możliwości w tym obszarze. Napisy pomogą ci zrozumieć te fragmenty filmów, których nie rozumiesz, a z czasem nauczyć się mówić.

Słuchaj angielskiego na różnych szybkościach. Znowu możesz zrobić to na YouTube (to doskonałe narzędzie do nauki języka angielskiego), gdzie jest możliwość zwalniania i przyśpieszania filmów. Pobierz plik audio i słuchaj wielokrotnie na wybranej szybkości.

Jeżeli materiał wydaje się łatwy możesz przyśpieszyć i na odwrót.

Słuchaj aktywnie. Znajdź odpowiedni czas, który poświęcisz na aktywne słuchanie. Skupiaj się na nagraniu. Na początku zrozum ogólny zarys audycji. Słuchaj kilkukrotnie, żeby jeszcze lepiej zrozumieć. Możesz przetłumaczyć niezrozumiałe wyrażenia, jeżeli oglądasz filmy na YouTube.

Słuchaj pasywnie w tle. Im bardziej “zanurzysz” się w angielski tym szybciej się nauczysz. Wypracuj sobie nawyk słuchania w tle, kiedy robisz inne rzeczy. Włącz radio po angielsku albo angielski podcast edukacyjny, a może jakiś kanał na YouTube z tematyką, która cię interesuje albo wiadomości po angielsku i po prostu słuchaj w tle.

Możesz również zabierać na spacery albo siłownię takie nagrania po wcześniejszym pobraniu na telefon albo odtwarzacz mp3.

Dzięki temu nie tylko osłuchasz się z naturalnym angielskim, ale też będziesz miał wiele interesujących tematów, na które można rozmawiać po angielsku! Będziesz na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami, nawet jeśli powtarzasz tylko to, co usłyszałeś (nie tylko takie informacje, które każdy zna!).

Przy okazji nauki języka poszerzysz swoją wiedzę.

Dwie pieczenie na jednym ogniu!

4. Myśl po angielsku

Komunikując się po angielsku, wielu uczących się zwykle myśli w swoim języku ojczystym i stara się mówić po angielsku tłumacząc w myślach ze swojego języka.

“Kiedy mówię po angielsku, zazwyczaj tłumaczę sobie z polskiego w głowie, potem tłumaczę na angielski i dopiero mówię po angielsku. Przez to zbudowanie prostego zdania zajmuje mi bardzo dużo czasu.”

Brzmi znajomo?

Złota zasada – nie tłumacz z języka angielskiego na polski (ani odwrotnie)

Jeżeli chcesz płynnie i naturalnie mówić po angielsku, musisz przestać sobie tłumaczyć w myślach i musisz nauczyć się myśleć po angielsku.

Dlaczego tłumaczenie w myślach to DUŻY problem, a mówienie po angielsku wcale nie idzie wtedy gładko.

Chcesz coś powiedzieć po angielsku -> myślisz po polsku -> tłumaczysz w głowie na angielski -> mówisz na głos po angielsku.

Tłumaczenie wymaga czasu i bardzo spowalnia mówienie.

Jeżeli chcesz poprawić komunikowanie się po angielsku i po prostu nauczyć się języka, najpierw musisz zacząć myśleć po angielsku. Zmień swój język myślenia z języka ojczystego na angielski, to klucz do nauki mówienia i sprawnej komunikacji.

Aby to zrobić musisz trochę czytać, czasem pisać po angielsku i dużo słuchać.

Wtedy naturalnie zaczniesz myśleć w języku angielskim.

5. Jak zacząć mówić po angielsku? Czytaj teksty na głos!

Jak zacząć mówić po angielsku?

Czytaj na głos – najlepiej codziennie przez przynajmniej 15 lub 20 minut.

Czytanie na głos nie jest tym samym co samodzielne mówienie, kiedy to musisz jednocześnie pomyśleć co chcesz powiedzieć.

Czytanie na głos ma kilka niepodważalnych zalet:

Przyzwyczaisz się do mówienia po angielsku przez dłuższy czas, a tworzenie dłuższych zdań przestanie być dla ciebie problemem.

Zwiększysz również swoje słownictwo aktywne, czyli takie, którego często używasz.

Czytanie na głos jest również dobrym ćwiczeniem lektorskim.

Poprawisz ton głosu i płynność wypowiedzi.

Nabierzesz pewności siebie.

Najlepiej wybrać książki z dużą ilością dialogów. Język jest ogólnie rzecz biorąc realniejszy i trochę prostszy, poza tym dialog jest rozmową. Umiejętność czytania poezji jest świetna, ale nie pomoże ci rozwinąć umiejętności komunikacyjnych.

Dialogi są bardziej praktyczną umiejętnością.

6.Zapamiętuj zwroty po angielsku i kolokacje – nie ucz się indywidualnych słów

W tym kroku skupimy się na nauce całych angielskich zwrotów, a nie tylko pojedynczych, wyrwanych z kontekstu słów. Celem jest swobodne mówienie i automatyczne używanie pełnych zwrotów i zdań.

Uczenie się list słówek jest bardzo powszechne w tradycyjnej, szkolnej edukacji językowej. Tego typu nauka nie jest efektywna, oto dlaczego:

Uczenie się odseparowanych słówek w listach, czy jakiś testerach słownictwa jest bardzo nudne.

Kiedy nowe słowa nie są umieszczone w kontekście, to twój mózg ma problem, żeby je zapamiętać i szybko przywołać z pamięci, kiedy są potrzebne.

Do tego masz jeszcze trudność z poskładaniem konkretnych zdań, kiedy uczysz się indywidualnych słówek. Zdania w języku obcym wychodzą wtedy bardzo niepoprawne i niegramatyczne.

Uczenie się angielskich zwrotów daje kontekst i możesz niemal natychmiast używać takich zdań w praktyce.

Ucz się całych zdań w języku obcym, nie pojedynczych słów. Celem jest przecież swobodnie mówienie i używanie pełnych zwrotów i zdań.

Nagrywaj swój własny głos. Dla ludzi, którzy nie mają zbytniej możliwości poprawiania wymowy z pomocą nauczyciela, nagrywanie siebie i odsłuchiwanie pozwala sprawdzić, czy wymowa jest poprawna, czy nie.

7. Oglądaj telewizję i filmy

Integralną częścią mówienia jest słuchanie. Dlatego właśnie najłatwiejszym sposobem, nauczyć się mówić bez możliwości rozmawiania z kimś, jest oglądanie angielskiej telewizji i filmów.

Jeśli rzeczywiście musisz, włącz napisy – ale spróbuj oglądać filmy bez napisów!

Nauka angielskiego z filmów jest świetna, ponieważ oglądasz je w kółko; im częściej je oglądasz, tym więcej rzeczy możesz się nauczyć. Telewizja przydaje się zatem do nauki, dzięki niej oswajasz język, poznajesz kolejne angielskie słowa i zwroty, przyzwyczajasz się do bohaterów i ich sposobu mówienia.

Dodatkowo słuchasz naturalnych dialogów z filmów. Jak już mówiłem przy regule 80/20 – jeżeli skupisz większość swoich ćwiczeń na słuchaniu ze zrozumieniem dialogów i powtarzaniu ich na głos, to dosyć szybko przełoży się to na twoje umiejętności mówienia po angielsku.

Pamiętaj, że samo oglądanie filmów niewiele ci da, jeżeli nie będziesz z nimi potem aktywnie pracował.

Tutaj polecam ci kanał Learn English with TV series. Znajdziesz tam urywki filmów analizowane pod kątem użytych wyrażeń z wyjaśnieniami.

8. Twórz narrację swojego świata

Kiedy zajmujesz się codziennymi sprawami, mów do siebie. Co robisz? Jak się czujesz?

Co widzisz, próbujesz, wąchasz, słyszysz? Czego dotykasz? O czym myślisz?

Siedzisz na krześle (prawdopodobnie). Może słuchasz muzyki albo masz włączony telewizor w tle. Myśli o przyszłości i przeszłości. Co zamierzasz dalej zrobić? Co właśnie zrobiłeś?

Musisz przywyknąć do ciągłego myślenia po angielsku, by rzeczywiście poprawić swój język. Im więcej myślisz po angielsku, tym szybciej się on rozwinie, a ty wejdziesz na kolejny poziom zaawansowania.

Mów po angielsku lub myśl o tym, co robisz, kiedy wykonujesz swoje codzienne zadania.

Kiedy wykonujesz swoje obowiązki domowe, spróbuj tworzyć zdania opisujące to, co robisz, np. „Odkręcam zakrętkę od butelki od ketchupu”.

To pomoże ci się przyzwyczaić do myślenia po angielsku bez konieczności tłumaczenia i może być dobrym sposobem, by zobaczyć, które proste angielskie słowa i zwroty mogą ci się przydać w codziennym życiu.

Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować sobie takie zdania do mówienia o codziennych czynnościach, żeby nie powtarzać z błędami. To ważne, żeby uczyć się, powtarzając poprawne zdania, bo błędy lubią się utrwalać!

9. Ucz się, jak mówić to samo na różne sposoby

Dodawaj za każdym razem coś nowego do wypowiedzi.

Ten krok może zabrać ci trochę czasu na początku, ale pomoże ci się rozwinąć, poprawić swój poziom znajomości języka i przygotować się do dłuższych rozmów.

Są tysiące słów i wyrażeń w języku angielskim, ale tylko mała część jest używana na co dzień. To oznacza, że będziesz natrafiał na ciągle powtarzające się zwroty, pytania i wyrażenia.

Przyczyną, że większość osób nie rozwija płynności wypowiedzi jest to, że nigdy nie próbuje powiedzieć czegoś inaczej lub po prostu dodać czegoś nowego do wypowiedzi.

Tak, jakby byli na autopilocie, ciągle powtarzając te same wyrażenia, których nauczyli się, kiedy poszli na swój pierwszy kurs angielskiego w życiu.

Przykład:

Większość osób odpowie prosto na pytanie.

Nice weather, isn`t it?
Yes, it is.

Co, jakbyś powiedział trochę inaczej:

Nice weather, isn`t it?
It sure is.

Albo dodał coś do odpowiedzi:

Nice weather, isn`t it?
It sure is. I hear it`s gonna (going to) be rainy tommorow, though.

Jak w innych językach, tak i w angielskim, jedno zdanie może być sformułowane na różne sposoby, przekazujące to samo znaczenie. Gdy się tego nauczysz, pomoże ci to tworzyć ciekawsze wypowiedzi.

10. Nie tłumacz dosłownie ze swojego rodzimego języka na angielski

Ostatnia wskazówka, jak mówić po angielsku płynniej odnosi się do poprzedniej. Musisz myśleć po angielsku i przestać tłumaczyć w głowie.

Jeśli nie znasz poprawnego znaczenia zdania czy frazy po angielsku, nigdy nie tłumacz tego z polskiego języka na angielski dosłownie.

Jeśli będziesz tak robił, nie tylko nie zrobisz postępów w nauce, ale dodatkowo nie zostaniesz zrozumiany a często nawet trochę rozbawisz native speakera.

Zatem dowiedz się jak poprawnie wypowiedzieć zdanie. Język angielski zawiera mnóstwo slangu, phrasal verbs, idiomów, których nie da się przetłumaczyć dosłownie, za to warto ich się uczyć tak, żeby później umieć użyć.

 


Tags

mówić po angielsku


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close