Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego
30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych
Komunikacja to nie tylko słowa. To również ton głosu i język ciała.
Amerykański język ciała może być inny.
Około 90% komunikacji to komunikacja niewerbalna.
Komunikujemy się za pomocą sposobu w jaki stoimy, tonu naszego głosu, gestykulacji rąk, a nawet najsubtelniejszych z ruchów twarzy.
Możesz być mistrzem amerykańskiego angielskiego. Ale dopóki nie nauczysz się mówić amerykańskim językiem ciała, może ci być trudno nawiązać rozmowę z współpracownikami, z nowymi przyjaciółmi, a nawet pokochać zainteresowania.
Omówmy 5 wskazówek języka ciała, których potrzebujesz, by zacząć naprawdę mówić w tym języku.
Większość Amerykanów ma to, co nazywają „osobistą przestrzenią”.
Ta niewidzialna przestrzeń wokół osoby ma niewidzialną granicę. Przekroczenie jej może sprawić, że Amerykanin poczuje się niekomfortowo.
Zależnie od twojego kraju pochodzenia możesz nic nie myśleć o zderzeniu się ramionami z kimś na zatłoczonym targu albo nachyleniu się bliżej, by usłyszeć co jakaś osoba mówi. Siedzenie obok kogoś w niezatłoczonym teatrze albo czekając w poczekalni u lekarza może być dla ciebie najbardziej sensowne.
Ale Amerykanie włożą szczególny wysiłek w to, by dać ludziom przestrzeń.
Możesz się zastanawiać: na jak dużą przestrzeń powinienem ci pozwolić między nami? Odpowiedź jest taka, że wszystko jest względne. Daj tak dużo przestrzeni, na ile okoliczności pozwolą.
Jeśli jesteś w głośnym barze, powinieneś stać bliżej niż gdy jesteś na zewnątrz na parkingu.
Jeśli czekasz w kolejce za kimś z kim nie rozmawiasz, stań kilka kroków za nim.
Uważaj na znaki dyskomfortu takie jak westchnięcie czy wzruszenie ramionami, które wskazują, że osoba może czuć, że narusza się jej przestrzeń.
Obserwuj innych wokół siebie, by ocenić odpowiednią przestrzeń do sytuacji.
Tutaj akurat jest to uniwersalny język i nie jest przypisany Amerykanom. Zobacz na filmie co sygnalizuje zamknięta i otwarta postawa ciała.
Gest ręki OK jest zwykle błędnie rozumianą formą języka ciała powszechnego w Stanach Zjednoczonych. Polega on na zrobieniu kółka kciukiem i palcem wskazującym, a pozostałe 3 palce układają się w wachlarz.
Dla Amerykanów gest ręki OK oznacza „to jest dobre” , „nie ma problemu”, „zgadzam się” albo nawet „To świetny interes” jeśli coś kupują.
Ale dla niektórych z nas może on oznaczać coś przeciwnego. Tego samego symbolu używa się do oznaczenia czegoś „bezwartościowego” w języku ciała wielu innych kultur.
W niektórych kulturach jest on bardzo obraźliwy.
Zawinięcie palców w pięść i wyciągnięcie kciuka ku górze jest znane jako „kciuki w górze”. Dla Amerykanów oznacza to „aprobuję” albo „dobra robota”.
W niektórych krajach może to być bardzo obraźliwy sposób, by powiedzieć komuś, żeby zostawił kogoś w spokoju.
Od czasu do czasu ćwicz używanie znaku OK i kciuków w górze, by znaleźć w innych bratnią duszę.
W niektórych krajach brak kontaktu wzrokowego jest znakiem szacunku dla:
Amerykanie uznają brak kontaktu wzrokowego jako:
Wśród wskazówek dotyczących języka ciała utrzymywanie kontaktu wzrokowego jest wśród najważniejszych. Czy nawiązujesz przyjaźnie, czy robisz zakupy albo czy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy, chcesz, żeby ludzi ci ufali.
Kontakt wzrokowy jest techniką, której nauczenie się wymaga czasu. Dotyczy patrzenia na czyjąś twarz- niekoniecznie w oczy – od czasu do czasu odwracając wzrok.
Tutaj jest ciekawy film z którego dowiesz się więcej o kontakcie wzrokowym w wykonaniu amerykanów:
Potakiwanie głową jest używane w wielu kulturach i w tych kulturach może znaczyć bardzo wiele – wszystkich znaczeń nie sposób tutaj omówić.
Ale ważne, by uświadomić sobie, że kiedy rozmawiasz z Amerykaninem będzie on kiwał głową w górę i w dół (potakiwał) bardzo powoli. To nie znaczy „tak”, „Zgadzam się” albo „Podoba mi się, to co mówisz.” To po prostu sposób, w jaki Amerykanie pokazują, że cię słuchają.
Obserwuj innych, doskonal tą technikę i ucz się potakiwać powoli, gdy rozmawiasz z ludźmi, by pokazać, że ich słuchasz.
Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego
30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych
Musisz nauczyć się angielskiego, by zwiększyć swoje doświadczenie z podróży
Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, że płynnie mówisz po angielsku
Jak Internet zmienił naukę angielskiego: 8 faktów
9 WSKAZÓWEK dla osób uczących się angielskiego w krajach anglojęzycznych!