18 sierpnia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Angielski w 15 minut dziennie

Czy należysz do tych osób, które uważają, że brakuje im czasu na naukę angielskiego?

A ja ci powiem, że MASZ czas. Na razie jeszcze nie wiesz, jak go znaleźć i tyle.

Naprawdę. Każda osoba, która to czyta, ma czas na to, żeby udoskonalić swój angielski. Nie potrzebujesz do tego podręcznika, nie musisz zapisywać się na kurs, nie musisz mieć nauczyciela, nie musisz nawet uczyć się w domu.

Brzmi obiecująco?

Jest jednak jedna rzecz, której potrzebujesz. Dojrzałego i odpowiedzialnego podejścia. Nie możesz oczekiwać, że nauczyciel albo korepetytor rozwiąże wszystkie twoje językowe problemy. Nikt poza tobą nie będzie ponosił odpowiedzialności za efekty twojej nauki.

Jeżeli naprawdę chcesz się nauczyć angielskiego — jeżeli to jest rzeczywiście dla ciebie ważne — to musisz intensywnie nad tym popracować. Nauka angielskiego musi stać się twoją pasją.

I mam dla ciebie dobrą wiadomość: nauka angielskiego nie musi być nudna, a jeżeli nie masz za wiele czasu, to możesz się uczyć angielskiego, poświęcając jedynie 15-30 minut dziennie.

“Nie mam czasu uczyć się angielskiego”

No właśnie, wymówka “Nie mam czasu” jest zupełnie nieprawdziwa.

Musisz jedynie wiedzieć, jak znaleźć czas na naukę angielskiego i jak sprawić, żeby ten czas nie był nudny.

To jak? Jesteś gotowy na to, żeby wykorzystać swój wolny czas do nauki angielskiego i przy okazji nie wydać na to ani grosza?

Zobacz, co możesz wprowadzić do swojego codziennego porządku dnia:

 • Słuchanie podcastów i radia
 • Słuchanie muzyki
 • Naukę angielskiego na smartfonie

Wszystkie te rzeczy są PRZYJEMNE i naturalne. A przy dzisiejszej technologii są łatwo dostępne i łatwe!

Chcesz się dowiedzieć więcej?

To zaczynamy!

Nie mam czasu na naukę angielskiego

Jak znaleźć czas na naukę angielskiego?

Na początek zadam ci pytanie: Czy zdarza ci się robić którąś z tych rzeczy?

 • Dojeżdżać do pracy albo do szkoły?
 • Chodzić na piechotę do pracy albo do szkoły?
 • Robić zakupy?
 • Stać w kolejkach w banku, w barze, w sklepie albo w innych miejscach?
 • Robić porządki w domu?
 • Gotować?
 • Ćwiczyć?
 • Wyprowadzać psa na spacer?

To tylko przykłady tych momentów w ciągu dnia, które możesz wykorzystać na naukę angielskiego. Tylko pomyśl, podczas każdej z tych czynności nie robisz nic produktywnego (na przykład tylko czekasz), a przecież możesz wykorzystać ten czas znacznie lepiej!

Pomyślmy, jak można zmienić te zmarnowane chwile w czas na naukę.

Słuchanie radia: 15+ minut

Radio angielskie to również świetne źródło do wykorzystania podczas nauki języka angielskiego. Istnieje aplikacja, TuneIn, która umożliwia słuchanie stacji radiowych z całego świata. Na początek możesz posłuchać na przykład KIIS FM (Los Angeles), NPR (USA) albo Triple J (Australia). Wystarczy wejść na stronę TuneIn albo ściągnąć aplikację i poszukać.

Radio do nauki angielskiego to doskonały sposób na bierną naukę. Może grać w tle, kiedy ty zajmujesz się czymś innym. Nie musisz uważnie słuchać przez cały czas. Najważniejsze jest to, że cały czas słyszysz angielski.

Im więcej słuchasz, tym bardziej twój mózg przyzwyczaja się do brzmienia języka obcego (do określonych dźwięków, tonu głosu, rytmu i tempa), a przez to łatwiej jest ci ten język zrozumieć. Przy okazji, niepostrzeżenie, uczysz się prawidłowej wymowy.

Kiedy pracujesz, gotujesz albo sprzątasz, niech w tle gra sobie anglojęzyczne radio, a ty mimochodem wchłaniaj dźwięki naturalnego języka i oswajaj się z nim.

Musisz jedynie znaleźć coś, co zawsze możesz sobie włączyć i przy okazji doskonalić swój angielski.

radio po angielsku

Słuchanie podcastów: 15+ minut

Masz smartfona albo MP3?

Jeżeli nie, to jest to rzecz, w którą na pewno warto zainwestować!

Dlaczego?

Słuchanie podcastów to doskonały sposób na naukę języka.
W internecie można znaleźć setki podcastów dla osób uczących się angielskiego i tysiące dla bardziej zaawansowanych słuchaczy.

Jeżeli dojeżdżasz do pracy, możesz wykorzystać ten czas właśnie na słuchanie podcastów. Nawet korki nie będą cię denerwowały – będą okazją do tego, żeby trochę więcej czasu poświęcić na angielski!

Podcasty do nauki angielskiego, które są przeznaczone specjalnie dla osób, które uczą się angielskiego, to na przykład:

ESL Pod
Effortless English
RealLife English ESL Podcast
All Ears

podcasty po angielsku

Jeżeli twój poziom znajomości języka jest bardziej zaawansowany i potrzebujesz czegoś trudniejszego, poszukaj podcastów przygotowanych przez native speakerów i dotyczących tych tematów, które rzeczywiście cię interesują.

Twoją pasją jest piłka nożna? Bez trudu znajdziesz o niej podcast.

Lubisz gotować? Nie ma problemu, i o tym jest podcast.

Zajmujesz się biznesem? To samo.

Gry video, historia, fizyka? Na 100%.

Jak widzisz, możliwości są nieograniczone i pozwolą ci rozwinąć nie tylko znajomość angielskiego, ale również zgłębić swoje pasje.

Wejdź na iTunes i przejrzyj dział z podcastami. Możesz wybrać wersję amerykańską albo brytyjską, naciskając odpowiednią flagę u dołu strony. Z pewnością znajdziesz tu niejeden materiał, który cię zainteresuje.

Tutaj znajdziesz listę podcastów do nauki angielskiego:

Czytaj więcej  30+ Podcasty Do Nauki Angielskiego (lista do pobrania)

Angielski na telefonie: 10+ minut

Za każdym razem, kiedy gdzieś siedzisz i bezczynnie czekasz, zamiast przeglądać Facebooka albo grać w jakąś gierkę, może lepiej wykorzystaj te kilka minut na naukę języka?

Są setki aplikacji do nauki angielskiego: Busuu, Babbel, Voxy, i wiele, wiele innych. Większość z nich jest bezpłatna (albo ma bezpłatną wersję). Zazwyczaj aplikacje umożliwiają naukę na różnych poziomach, więc bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy twój poziom jest bardziej zaawansowany, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Angielski na telefonie

Słuchanie muzyki: 10+ minut

Założę się, że lubisz słuchać muzyki. I nawet bardzo możliwe, że większość piosenek, jakie słuchasz, jest po angielsku. Ale prawdopodobnie nie robisz tego tak efektywnie, jak byś mógł.

Prawie wszystkie osoby, które znam, a których angielski jest bardzo dobry, słuchają DUŻO muzyki.
Z tym, że nie tylko słuchają; starają się zrozumieć.

Czytaj więcej  Jak zrozumieć angielski i szybko mówiących native speakerów

Musisz rozebrać piosenkę na części i (w przeciwieństwie do radia) słuchać aktywnie. Na początku to może być dość czasochłonne, ale warte wysiłku. Jeżeli lubisz uczyć się przy muzyce, ta strategia jest stworzona dla ciebie!

W piosenkach często znajdują się zwroty, charakterystyczne dla zwyczajnego, codziennego języka. Jeżeli rozbierzesz na czynniki pierwsze wszystkie swoje ulubione piosenki, zanim się obejrzysz, będziesz mówił jak rodowity Amerykanin, Australijczyk albo Brytyjczyk. Piosenki to idealne ćwiczenie na wymowę.

Wypróbuj program Lyrics Training, który zamienia zwykłe słuchanie muzyki w grę, która doskonale się sprawdza w powtarzaniu słownictwa, a do tego strasznie wciąga. Wszystko, czego ci potrzeba, to jakieś pięć minut na odsłuchanie piosenki na Lyrics Training, więc chyba warto spróbować.

MASZ czas!

Mam nadzieję, że udało mi się pokazać ci, że MASZ czas na to, żeby wprowadzić angielski do swoich codziennych czynności. Jest naprawdę sporo sposobów na wykorzystanie każdej wolnej chwili na naukę. A, jak widzisz, te wolne chwile całkiem łatwo jest znaleźć.

Jeżeli będziesz w stanie wygospodarować 15 minut codziennie na naukę angielskiego, to w sumie da ci to dwie godziny tygodniowo. Osiem godzin w miesiącu. Nie musisz rezygnować z regularnych lekcji z lektorem, jednak wprowadzenie nauki do codziennego planu dnia przyniesie ci szybko zaskakujące rezultaty.

Wypróbuj chociaż kilka z powyższych metod i przekonaj się, który ze sposobów najbardziej ci odpowiada. To bezstresowa nauka przez kilka minut dziennie. KAŻDY może sobie na to pozwolić.

Poczuj się odpowiedzialny za swój angielski i podejmij wobec siebie zobowiązanie: ściągnij aplikację, wydrukuj teksty piosenek, zasubskrybuj podcast albo ustaw anglojęzyczne radio w pracy.

Trudno jest opanować język, kiedy uczysz się go raz czy dwa razy w tygodniu. Niech angielski stanie się stałym elementem twojego życia. Nie ma po co czekać – zacznij już teraz!

Napisz w komentarzach, która metoda najbardziej przypadła ci do gustu!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend