15 listopada

0 comments

15 Wskazówek Jak Szybko Nauczyć Się Angielskiego

Jest wiele przyczyn dla których chciałbyś nauczyć się angielskiego szybko. Chcesz wyjechać do pracy albo na wakacje. Ale jak szybko nauczyć się angielskiego? W krótkim okresie czasu może to być trudnym zadaniem. Wg BBC wystarczy 360 godzin, żeby umieć efektywnie komunikować się angielskim. To jednak zależy od twojej motywacji oraz metody jaką uczysz się angielskiego.

Nie ma super metody nauczenia się angielskiego dzięki której nauczysz się angielskiego bardzo szybko. Coś co uczysz się bardzo szybko, szybko zapomnisz. Tak działa mózg.

Pomyśl o aktorach grających w serialach. Oni bardzo szybko uczą się ról do epizodów. Pamiętają tekst do epizodu i szybko po nagraniu zapominają. Nauka języka w taki sposób również tak się skończy.

Jeżeli szybko uczysz się bez głębszego praktykowania to szybko zapomniesz.

Są różne metody, które pomogą uczyć się języka szybciej. Jedne działają dla jednych, drugie dla innych. Poniżej poznasz kilkanaście zasad jak szybko nauczyć się angielskiego.

15 Wskazówek Jak Szybko Nauczyć Się Angielskiego

1. Znajdź motywację

Nauka języka nie różni się od innych celów do osiągnięcia – łatwiej jest, jeżeli masz powód, żeby to zrobić. Zawsze pamiętaj po co się uczysz – dobry motyw pomoże ci wytrwać w chwilach zwątpienia.

Możesz uczyć się angielskiego, żeby dostać lepszą pracę. Albo żeby móc podróżować. Żeby zrobić wrażenie na osobie, która ci się podoba. Albo po prostu dlatego, że to nie jest łatwe, a ty lubisz wyzwania. Bez względu na to, jaki masz powód, nie trać z oczu swojego celu.

Pamiętaj, że możesz mieć kilka powodów do nauki angielskiego, a z biegiem czasu mogą się one zmieniać. To nie ma znaczenia, po prostu pamiętaj o swoich celach i sposobach na to, jak szybko nauczyć się angielskiego.

Czytaj więcej  Motywacja do nauki angielskiego na 9 sposobów.

2. Bądź konsekwentny i odpowiedzialny

Ta wskazówka bardziej dotyczy osiągania celów, niż stricte nauki angielskiego.

Prawdą jest, że dużo szybciej osiągniesz cel, jeżeli będziesz pracować konsekwentnie i odpowiedzialnie podejdziesz do zadania.

Powoli i spokojnie idź do przodu, a osiągniesz swój cel.

Jak szybko nauczyć się angielskiego? Pracować regularnie. Jeżeli na naukę angielskiego możesz poświęcić tylko 15 minut dziennie — ale znajdziesz te 15 minut każdego dnia — z pewnością osiągniesz lepsze wyniki, niż ucząc się nieprzerwanie przez 3 godziny, ale tylko raz w tygodniu. A może jakoś uda ci się wygospodarować na naukę angielskiego 35 minut codziennie?

Dobrze jest też poinformować znajomych i rodzinę o tym, że postanowiłeś wreszcie nauczyć się angielskiego – z pewnością będą cię motywować i przypominać, żebyś trzymał się swojego planu.

3. Bądź realistą

Pewnie, cudownie by było, gdybyś mógł uczyć się przez 10 godzin dziennie, ale tak raczej nie będzie. Musisz zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń, zwłaszcza w kwestii czasu i uwzględniać je podczas planowania nauki.

Jeżeli na naukę możesz poświęcić tylko 15 minut dziennie, to pogódź się z tym i pracuj przez kwadrans codziennie, zamiast snuć mgliste plany o 2 godzinach angielskiego każdego dnia, skoro to prawdopodobnie i tak nigdy nie nastąpi.

Realnie potraktuj też swoją motywację. Jeżeli chcesz się nauczyć angielskiego po to, żeby używać go w pracy, nie ma sensu kupować podręcznika, który koncentruje się na słownictwie z zakresu turystyki.

4. Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Jak już pewnie wiesz, nie istnieje jeden magiczny sposób na to, żeby szybko nauczyć się angielskiego. To wymaga pracy.

Oczywiście, jeżeli uczysz się w szkole czy na kursie, powinieneś przychodzić na lekcje, odrabiać zadania domowe i uczyć się tyle, ile możesz. Kursy językowe to dobry wybór – wymuszają na tobie pewną odpowiedzialność i motywują do nauki. Ale nawet jeżeli uczysz się w domu, możesz ćwiczyć w każdej wolnej chwili.

Na szczęście w obecnych czasach, przy tych wszystkich możliwościach, które oferuje nam internet, nauka angielskiego jest łatwiejsza niż kiedykolwiek przedtem.

Jeżeli zdecydowałeś się na samodzielną naukę języka, w sieci znajdziesz całą masę materiałów i porad, jak szybko nauczyć się angielskiego. Jeżeli wolisz bardziej formalny styl nauki, internet ma do zaoferowania całkiem sporo darmowych kursów angielskiego, które możesz wybrać jako swój główny sposób nauki, albo potraktować je jako materiał dodatkowy.

5. Im więcej ćwiczysz, tym szybciej się uczysz

Malcolm Gladwell sformułował teorię, według której aby stać się ekspertem w dowolnej dziedzinie, powinieneś poświęcić 10,000 godzin na jej zgłębianie.

Wydaje się, że to bardzo dużo czasu i tak rzeczywiście jest! A skoro tak, to może zacznij od razu?

Jeżeli chcesz popracować nad gramatyką, zacznij od nauki zasad, albo poczytaj o najczęściej popełnianych błędach.

Jeżeli twoją słabą stroną jest słuchanie, sprawdź, jakie materiały do ćwiczenia tej umiejętności są dostępne online, później przejdź do podcastów albo audiobooków. Jeżeli łatwiej ci słuchać, kiedy widzisz też obraz, zacznij oglądać filmy i programy telewizyjne.

Żeby doskonalić umiejętność czytania, zacznij od łatwych, krótkich książek, albo przeczytaj te które zostały zekranizowane (i obejrzałeś już wcześniej film!). Anglojęzyczne blogi to też świetny sposób na ćwiczenie czytania!

Bez partnera znacznie trudniej jest ćwiczyć wymowę i mówienie, jednak nie jest to niemożliwe. W internecie poczytaj i poznaj ogólne strategie konwersacyjne, a później rozejrzyj się za stronami, które oferują konwersacje online. Znajdź wskazówki, jak poprawić swoją wymowę – całą masę instrukcji i porad znajdziesz na YouTube.

Nie możesz, oczywiście, zapominać o słownictwie. Może chcesz nauczyć się więcej idiomów albo przysłów? A może chcesz mówić naturalnie i poznać wyrażenia potoczne? Poszperaj w internecie, a być może dowiesz się, że te słowa, których dotąd używałeś wcale nie są najlepsze!
Możesz też poszerzyć słownictwo związane z jakąś konkretną tematyką, np. z kolorami, sportem (czym się różni soccer od footballu???), zdrowiem, jedzeniem czy samolotami. Nie ma znaczenia, który temat wybierzesz – to i tak dopiero początek!

6. Najważniejsza jest komunikacja

Angielskie słownictwo jest bardzo obszerne, wymowa trudna, a pisownia to już totalny zamęt. Jakby tego było mało, sam też nie jesteś doskonały, więc podczas nauki angielskiego będziesz popełniał błędy. Im szybciej się z tym pogodzisz, tym lepiej.

Już się pogodziłeś z tą myślą? Dobrze!

Teraz dużo łatwiej będzie ci porozumiewać się z innymi i osiągnąć swój cel. A później ucz się dalej i staraj się być coraz lepszy. Kiedy zastanawiasz się, jak szybko nauczyć się angielskiego, to konwersacje są niezawodne i najskuteczniejsze.

A jak znaleźć partnerów do rozmów po angielsku? No cóż, poszukaj wśród znajomych, albo skorzystaj z porad 1 i 2.

Partnerów do rozmowy możesz też znaleźć wśród innych uczących się osób, na przykład na Facebooku albo innych serwisach społecznościowych, albo zarejestrować się na stronie CouchSurfing.com, dzięki której możesz poznać nowych anglojęzycznych znajomych podczas podróży.

7. Pamiętaj o poprawności

Mając w głowie wszystko to co napisałem, nie zapominaj, że istnieją pewne zasady “poprawności”. Kiedy zaczynasz uczyć się angielskiego, powinieneś przede wszystkim skoncentrować się na komunikacji i nie przejmować się błędami, ale kiedy już osiągasz wyższy poziom, gramatyka, pisownia i dobór słownictwa nabierają większego znaczenia.

Wyobraź sobie, że język jest budową, a gramatyka stanowi jego szkielet. Jeżeli nie będzie wystarczająco solidny, budynek się zawali. Tak więc na początku koncentracja na komunikacji i mówieniu oraz pewne elementy gramatyki i potem ewentualne rozwijanie dalszych struktur gramatycznych. Zupełnie na odwrót niż uczą w szkołach, gdzie na początku się w ogóle nie mówi i daje całą masę reguł gramatycznych do wyuczenia.

8. Zaakceptuj fakt, że na tej drodze są zakręty

Jeżeli uczysz się na kursie, z podręcznika, czy według jakiegoś programu, to z pewnością zauważysz, że materiały do nauki ułożone są w określonym porządku – gramatycznym i tematycznym.

Oczywiście, tematy z biegiem czasu przechodzą od łatwiejszych do trudniejszych, ale to nie oznacza, że zawsze musisz podążać za książką.

Będzie tak, że niektóre tematy będą cię nudzić i będziesz wolał poszukać czegoś innego, nowego, jakichś informacji, których nie ma w książce. Będzie się też zdarzało, że będziesz musiał się cofnąć i powtórzyć materiał, do którego już wcześniej zaglądałeś, ale nie do końca zrozumiałeś. To jest całkiem normalne.

Będą dni, kiedy będziesz się czuł jak niezwyciężony anglojęzyczny superbohater, ale będą też takie, kiedy za żadne skarby świata nie będziesz w stanie sklecić jednego zdania. Takie wzloty i upadki też są normalne. Pracuj, nie trać cierpliwości, a cały czas będziesz robił postępy i nawet nie zauważysz, kiedy angielski przestanie być tak bardzo obcy.

9. Nie tłumacz wszystkiego

Dawniej trudno było sprawdzać każde słowo w słowniku, ale teraz, kiedy mamy do dyspozycji internet i Google Translate, dostęp do szybkich “tłumaczeń” jest niesamowicie ułatwiony.

Nie poddawaj się tej pokusie.

Jeżeli będziesz dosłownie tłumaczył każde pojedyncze słowo, całe zdanie będzie z całą pewnością brzmiało okropnie, a native speaker będzie miał problem ze zrozumieniem tego, co chcesz mu przekazać. Nie tylko po angielsku, to tak samo wygląda w każdym języku. Tłumaczenie słowo w słowo zazwyczaj nie uwzględnia idiomów, operatorów czy odpowiednich przyimków, i w efekcie prawie zawsze już na pierwszy rzut oka widać, że uczeń tłumaczył pojedynczo kolejne słówka.

Z drugiej strony, kiedy czytasz tekst po angielsku i tłumaczysz go dosłownie na polski, to już nie wyjdzie aż tak źle. Co prawda, stracisz sporo czasu i w wielu miejscach nie będziesz wiedział o co chodzi, to jednak nie wprowadzisz w błąd nikogo poza sobą samym.

10. Żeby zarobić, musisz zainwestować

… albo: “żeby wyjąć, musisz włożyć”. Na pewno zauważyłeś, że na początku każdego kursu dużo się słucha i trochę czyta. To etap, przez który musisz przejść, zanim zaczniesz mówić i pisać. Tak właśnie wygląda naturalny sposób przyswajania każdej wiedzy. Zanim sam zaczniesz coś robić, musisz popatrzeć i zrozumieć, jak to się robi.

Pewne rzeczy po prostu trzeba robić w określonej kolejności. Kiedy uczysz się angielskiego, ktoś najpierw musi w ciebie “włożyć” jak najwięcej po to, żebyś nie bał się, kiedy będziesz w końcu “wyjmował” (czyli mówił i pisał).

11. Załóż pamiętnik językowy

Możesz przeznaczyć na to zeszyt albo plik na komputerze. Za każdym razem, kiedy poznasz nowe, ważne słówko, dopisz je do swojej listy, ale nie tylko z tłumaczeniem na polski; najlepiej dodaj też definicję i przykład użycia. Możesz też zapisywać pełne zwroty i wyrażenia.

Warto prowadzić taki dziennik, bo dzięki niemu nie tylko utrwalasz nowe słownictwo, ale też ćwiczysz pisanie. Istnieje teoria, że aby zrozumieć i zapamiętać nowe słowo. należy użyć go w kontekście co najmniej trzy razy. Zapisywanie nowych słówek na pewno w tym pomoże.

Oprócz tego, przeglądając swoje wcześniejsze wpisy, przekonasz się, jakie robisz postępy – pewnie będziesz zaskoczony, kiedy zobaczysz, jak dużo już umiesz!

12. Poznaj swój poziom

Żeby poznać swoje ograniczenia, najpierw musisz wiedzieć, czego one dotyczą.

Testy i sprawdziany w ogóle nie są fajne, ale czasami jednak niezbędne do tego, żeby zdiagnozować problem i określić, które obszary najbardziej wymagają poprawy. Wiele własnych testów poziomujących oferują strony Capilano, Oxford czy Cambridge, ale w internecie z łatwością znajdziesz ich jeszcze więcej.

Kiedy określisz swoje słabe i mocne strony, znacznie łatwiej będzie ci iść naprzód we właściwym kierunku i znajdziesz sposób jak szybko nauczyć się angielskiego.

13. Od samego początku zwracaj uwagę na wymowę

To kombinacja wskazówek 6 i 7: od samego początku koncentruj się na prawidłowej wymowie, bo te błędy są najtrudniejsze do wyeliminowania – jeżeli nauczysz się niepoprawnie wymawiać jakieś słowo, przez bardzo długi czas ta błędna wersja będzie tkwiła w twojej głowie i trudno będzie ją zastąpić wersją prawidłową.

Jeżeli od samego początku będziesz korygować swoje błędy, będzie mniejsza szansa, że utrwalisz w pamięci błędną wersję.

Możesz korzystać ze strony ShipOrSheep.com, gdzie dowiesz się, jak odczytywać graficzny zapis wymowy i usłyszysz prawidłową artykulację wielu słów. Kiedy uczysz się wymowy, dobrze jest uczyć się na parach wyrazów, które się rymują, to pomaga utrwalić właściwy schemat.

14. Zaprzyjaźnij się z technologią

Jak już pewnie zauważyłeś we wcześniejszych wskazówkach, internet jest doskonałym narzędziem w nauce angielskiego. Sam bardzo lubię książki, ale patrząc realnie, większość osób obecnie ucząc się języka korzysta z internetu, a nie z książek. To jest i łatwiejsze, i szybsze, i bardziej dostępne.

Powiedziałem wcześniej, że istnieje jeden magiczny sposób na nauczenie się angielskiego, ale gdybym musiał coś wybrać, to właśnie internet byłby najbardziej zbliżony do czarodziejskiej metody na to, jak szybko nauczyć się angielskiego.

Czyli – korzystaj z Wikipedii (w angielskiej wersji), używaj Facebooka i Snapchata, wysyłaj sms-y, słuchaj muzyki na YouTube i pisz! Prawda jest taka, że bez względu na to, jaki dostępny sposób na ćwiczenie swoich umiejętności wybierzesz, będzie to kolejny krok do osiągnięcia twojego celu!

Jeżeli będziesz się trzymał tych wskazówek, wcale nie zaczniesz od razu doskonale mówić po angielsku.

Jednak jeżeli posłuchasz moich rad, powoli i stopniowo twój angielski będzie się poprawiał.

I pewnego dnia, kiedy najmniej się tego będziesz spodziewał, otworzysz szeroko oczy ze zdziwienia i powiesz “I know English!”

15. Pracuj i baw się

Ta odpowiedź na pytanie: jak szybko nauczyć się angielskiego – spodoba się każdemu. Nauka pójdzie ci dużo lepiej, jeżeli postarasz się przy okazji bawić i nie będziesz traktować jej zbyt poważnie. Pobaw się angielskim – możesz pograć w tradycyjne gry, tyle, że po angielsku, albo bliżej zapoznać się z grywalizacją i wprowadzić ją do nauki.

Może to trochę dziwny przykład, ale na przykład w filmie “Billy Madison” bohater uczy się razem ze swoją dziewczyną (spokojnie, możesz oglądać ten film przy ludziach). Kiedy podaje prawidłową odpowiedź, dziewczyna zdejmuje z siebie jedną część garderoby. Nie chodzi mi tutaj o “rozbierane lekcje”. Chodzi mi raczej o samą ideę – Billy znalazł sposób na to, żeby nauka go interesowała i bawiła równocześnie!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close