15 listopada

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Jak szybko nauczyć się angielskiego: Metoda Hackera

Jak szybko nauczyć się angielskiego?

Jest wiele systemów oceniających znajomość języka angielskiego.

Poziom B1 wg CEFR (Common European Framework of Reference) jest uważany za taki, po osiągnięciu którego osoba jest w stanie przeprowadzić konwersację i dość swobodnie mówić po angielsku. Na osiągnięcie tego poziomu potrzeba 360 godzin, żeby umieć efektywnie komunikować się w języku angielskim.

Jak szybko możesz nauczyć się języka angielskiego?

Żeby oszacować jak się szybko nauczyć angielskiego trzeba wziąć po uwagę wymienione czynniki.

 • z jakiego poziomu zaczynasz
 • czy mieszkasz w anglojęzycznym środowisku
 • jak dużo potrafisz się uczyć jak dobry jesteś w nauce języków
 • czy w ogóle lubisz naukę języka angielskiego
 • jaki poziom chcesz osiągnąć (większość osób myśli o upper-intermediate -C1)

Najlepszym sposobem na oszacowanie czasu, jaki zajmie ci nauczenie się angielskiego jest obliczenie liczby godzin, która jest potrzebna do przejścia z poziomu, na którym jesteś do poziomu na którym chcesz być.

Zadaj sobie te pytania?

 • Czy dopiero zaczynasz naukę języka angielskiego?
 • Czy już jesteś po typowej szkolnej nauce języka angielskiego?
 • Czy uczyłeś się dodatkowo angielskiego w domu?
 • Albo czy uczęszczałeś na jakiś kurs języka angielskiego?
 • Jaki poziom dokładnie chcesz osiągnąć?

Większość osób potrzebuje przynajmniej poziomu B2, żeby pracować w anglojęzycznym środowisku (zresztą, to zależy od rodzaju pracy i kraju w którym pracujesz) lub studiować po angielsku. Język angielski na poziomie B1 wystarczy do prostszych prac lub komunikacji.

Tutaj możesz zrobić sobie test językowy, zajmie to 50 minut.

Szacunkowa tabela z ilością godzin do osiągnięcia konkretnego poziomu:

Jak szybko nauczyć się angielskiego do osiągnięcia poziomu komunikatywnego?

Poziom komunikatywny wśród certyfikatów znajomości angielskiego odzwierciedla właśnie poziom B1.

To jest poziom niski średnio zaawansowany, wystarczający do interakcji z innymi i prowadzenia prostych konwersacji w języku angielskim na różne codzienne tematy. Na poziomie B1 umiesz również czytać proste raporty lub pisać nieskomplikowane e-maile. Poziom B1 nie jest wystarczający do podjęcia studiów w języku angielskim.

Zakładając, że jesteś po typowej nauce języka angielskiego w szkole, to dojście do poziomu B1 powinno być bardzo szybkie. Nauka języka angielskiego w szkole sprawiła, że znasz trochę słówek i gramatyki, ale pewnie masz problemy z mówieniem po angielsku.

Nie ma super metody nauczenia się angielskiego, dzięki której nauczysz się języka bardzo szybko. Nauka angielskiego to proces, który wymaga czasu.

Nie zrobisz tego w 30 dni, jak to obiecują niektóre kursy, ale możesz nauczyć się języka angielskiego przez 6 miesięcy konsekwentnej nauki, żeby osiągnąć poziom B1, na którym możesz swobodnie mówić po angielsku.

Coś, czego uczysz się bardzo szybko, równie szybko zapomnisz. Język angielski nie jest wyjątkiem. Tak po prosu działa ludzki mózg.

Tutaj poznasz sposoby jak się szybko nauczyć angielskiego!

Pamiętaj, że nie kieruję cię tutaj na zdanie jakiegoś konkretnego certyfikatu. To nie zawsze jest potrzebne. Po prostu pokazuję ci, co zrobić, żebyś mógł szybko nauczyć się języka angielskiego w domu, osiągając założony przez siebie cel i pomóc ci znaleźć odpowiednie odniesienie do poziomu z certyfikatów językowych.

Samodzielna nauka angielskiego jak najbardziej może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie masz czasu na kurs języka angielskiego w szkole językowej.

Krok 1. Znajdź dobry powód, żeby nauczyć się języka angielskiego szybko i skutecznie

Nauka języka angielskiego nie różni się od innych celów do osiągnięcia – łatwiej jest, jeżeli masz klarowny cel i dobry powód, żeby to zrobić.

Zawsze pamiętaj, po co się uczysz – dobry powód pomoże ci wytrwać w chwilach zwątpienia oraz da klarowność w dobraniu metody nauki języka obcego.

Jaka jest twoja motywacja do nauki języka angielskiego?

Czy chcesz dostać lepszą pracę, w której będziesz miał ciągły kontakt z językiem angielskim.

 • Może chcesz podróżować
 • Albo więcej zarabiać
 • Oglądać seriale i filmy po angielsku w oryginale
 • Rozumieć to co czytasz i słuchasz w Internecie w języku angielskim
 • Zdać egzaminy językowe lub maturę
 • Albo po prostu lubisz wyzwania i chcesz nauczyć się języka angielskiego na wysokim poziomie
 • Bez względu na to, jaki masz powód, nie trać z oczu swojego celu.

Pamiętaj, że możesz mieć kilka powodów żeby nauczyć się języka angielskiego, a z biegiem czasu mogą się one zmieniać. To nie ma znaczenia, po prostu pamiętaj o swoich celach i sposobach na to, jak się szybko nauczyć angielskiego.

Krok 2: Określ cel nauki angielskiego

Kiedy już wiesz dlaczego chcesz się nauczyć angielskiego, weź kartkę papieru i zapisz dokładnie cel. Zapisz dokładnie, co chcesz osiągnąć i kiedy.

Jak powinien być określony cel? Musi być specyficzny!

Źle określony cel:

 • Chcę nauczyć się mówić po angielsku płynnie
 • Znać dużo angielskich słówek
 • Umieć czytać po angielsku

Dobrze określony cel:

 • W ciągu 6 miesięcy chcę umieć porozmawiać i wypowiedzieć się po angielsku w temacie sportu, gotowania i podróży
 • W 8 miesięcy chcę umieć przeczytać każdy artykuł w New York Times ze zrozumieniem
 • W ciągu 6 miesięcy chcę zdać egzamin B1

Zauważ, że dobrze określone cele są specyficzne i mają określony czas osiągnięcia.

Zanim przejdziesz do kolejnego kroku, określ dokładnie cel i zapisz go na kartce!

Krok 3: Formuła szybkiej nauki języka angielskiego

Jeżeli chcesz nauczyć się języka angielskiego szybko i skutecznie, ten krok jest kluczowy.

Załóżmy, że twoim celem jest osiągnięcie poziomu B1 znajomości angielskiego.

Tutaj jest ważna zasada do zapamiętania.

Mówiąc wprost, to jak szybko nauczysz się języka, jest wprost proporcjonalne do metody, jakiej używasz oraz ilości poświęconego czasu.

Oba współczynniki są ważne.

Jak to wygląda w praktyce?

Uczysz się indywidualnych angielskich słówek z list, fiszek lub testera słownictwa (słaba metoda) X 15 godzin w tygodniu = słabe rezultaty.

Wykujesz całą masę angielskich słów bez kontekstu, poświęcisz sporo czasu i w krótkim czasie zapomnisz wielu z nich. Stracisz czas.

Czytasz i słuchasz krótkie historyjki lub dialogi po angielsku (dobra metoda) X 1 godzina w tygodniu = słabe rezultaty.

Używasz dobrej metody, ale poświęcasz za mało czasu.

Czytasz i słuchasz historyjki, dialogi po angielsku (dobra metoda) X 2 godziny dziennie = szybkie rezultaty w rozumieniu angielskiego i poznanie wielu nowych angielskich słów i wyrażeń w kontekście. Dłuższe zapamiętanie i umiejętność używanie zwrotów i wyrażeń w praktyce.

Jak widzisz połączenie dobrej, skutecznej metody opartej o pracę pamięci ludzkiego mózgu z codziennymi ćwiczeniami przynosi szybsze i lepsze rezultaty, których oczekujesz i pozwoli w miarę szybko nauczyć się języka. Nauka angielskiego w domu wymaga rozsądnego podejścia, nie warto tracić czasu na nieskuteczne metody.

Zapamiętaj!

Odpowiednia metoda nauki angielskiego X poświęcony czas = szybka nauka języka angielskiego

Krok 4: Znajdź odpowiednie materiały

W tym kroku po prostu znajdujesz odpowiednią metodę i materiały do konkretnego celu. Nie możesz traktować nauki angielskiego jako tylko do wyuczenia się odpowiedniej ilości najczęściej używanych nowych słówek.

Tak więc:

Jeżeli chcesz umieć mówić o sporcie po angielsku, to oglądasz wydarzenia sportowe z komentarzem, czytasz artykuły i rubryki sportowe.

Jeżeli chcesz być lepszy w codziennych konwersacjach tzw. small talks, to słuchasz wielu dialogów i bierzesz udział w rozmowach internetowych na specjalnych stronach.

Jeżeli chcesz studiować za granicą, to idziesz bardziej formalną drogą i zaliczasz egzaminy certyfikujące i korzystasz z pomocy nauczycieli językowych.

Krok 5: Wynajduj materiały, które są dla ciebie wyzwaniem

Jeżeli chcesz szybkiej nauki języka, to jest kolejny kluczowy krok.

Jeżeli dotąd traktowałeś naukę języka jak grę komputerową, gdzie zaliczałeś znajomość słówek na punkty w jakimś testerze słownictwa, to taka forma nauki angielskiego nigdzie cię nie zaprowadzi, jeżeli chcesz nauczyć się mówić.

Jeżeli twój język angielski jest ciągle na podstawowym poziomie, a zabierzesz się za czytanie wiadomości sportowych z New York Times, to zapewne się zniechęcisz. Lepiej zacząć od Voice of America lub BBC Learning English, gdzie znajdzie artykuły w prostszej formie.

Odpowiednie materiały będą wystarczająco łatwe – tak, żebyś mógł zrozumieć sens zagadnienia bez sprawdzania każdego słowa w słowniku, ale będą na tyle zaawansowane dla Ciebie, że będziesz musiał jednak kilka nowych wyrażeń i słów odnaleźć w słowniku.

Uniwersalne porady jak uczyć się szybciej języka

Dwie najważniejsze rzeczy w nauce języka

Jeżeli zastanowisz się co jest najważniejsze w nauce języka angielskiego to powiem ci, że jest to:

Komunikacja, czyli umiejętność słuchania ze zrozumieniem, wyrażanie swoich opinii i ogólnie mówienie po angielsku oraz opakowanie tego w dobrą mowę ciała i ton głosu.

Druga rzecz to umiejętność zdobywania informacji przez język angielski, który dominuje na świecie, w szczególności w świecie informacji, Internetu. Musisz umieć czytać i słuchać potrzebne informacje po angielsku ze zrozumieniem.

Nie nauczysz się tych umiejętności, ciągle wkuwając indywidualne słówka lub rozwiązując testy gramatyczne.

Bądź konsekwentny i odpowiedzialny

Ta wskazówka bardziej dotyczy osiągania celów, niż stricte nauki angielskiego.

Prawdą jest, że dużo szybciej osiągniesz cel, jeżeli będziesz pracować konsekwentnie i odpowiedzialnie podejdziesz do zadania.

Powoli i spokojnie idź do przodu, a osiągniesz swój cel. Pamiętaj, szybka nauka w przypadku języków nie istnieje.

Jeżeli na naukę angielskiego możesz poświęcić tylko 15 minut dziennie — ale znajdziesz te 15 minut każdego dnia — z pewnością osiągniesz lepsze wyniki, niż ucząc się nieprzerwanie przez 2 godziny, ale tylko raz w tygodniu.

A może jakoś uda ci się wygospodarować na naukę angielskiego 2 godziny codziennie? To na pewno przyśpieszy twoja naukę języka angielskiego.

Bądź realistą

Pewnie, cudownie by było, gdybyś mógł uczyć się przez 10 godzin dziennie.

Nauczyłbyś się języka szybko i skutecznie, ale tak raczej nie będzie. Musisz zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń, zwłaszcza w kwestii czasu i uwzględniać je podczas planowania nauki.

Jeżeli na naukę możesz poświęcić tylko 15 minut dziennie, to pogódź się z tym i pracuj przez kwadrans codziennie. Być może uda ci się znaleźć czas na 2 godziny nauki języka angielskiego dziennie, to będzie olbrzymi sukces.

Im więcej ćwiczysz, tym szybciej się uczysz

Malcolm Gladwell sformułował teorię, według której aby stać się ekspertem w dowolnej dziedzinie, powinieneś poświęcić 10 000 godzin na jej zgłębianie (powtórzę – metody szybkiej nauki angielskiego nie działają).

Wydaje się, że to bardzo dużo czasu i tak rzeczywiście jest! Pytanie tylko czy chcesz być ekspertem od języka angielskiego czy wystarczy ci poziom płynności komunikacyjnej.

Prawda jest taka, że im więcej ćwiczysz tym szybciej się uczysz. Taki paradoks – szybka nauka wymaga czasu.

Ciągle uaktywniasz komórki mózgowe. Łatwiej przychodzi ci kojarzenie różnych rzeczy.

Intensywność nauki powoduje powstanie efektu przyśpieszenia.

Im więcej czytasz, tym łatwiej przychodzi ci zapamiętywanie nowych słów, zwrotów i całych tekstów po angielsku.

Im więcej słuchasz, tym szybciej osiągasz zrozumienie angielskiego z różnych kontekstów – dialogów, wiadomości, filmów, codziennych rozmów.

Jeżeli natomiast uczysz się od czasu do czasu, to efekty są mizerne, bo ciągle zapominasz to czego się wcześniej uczyłeś. To prowadzi do frustracji i sprawia, że nauka angielskiego ciągnie się całymi latami.

Zaakceptuj fakt, że na tej drodze są zakręty

Jeżeli uczysz się na kursie, z podręcznika, czy według jakiegoś programu, to z pewnością zauważysz, że materiały do nauki ułożone są w określonym porządku – gramatycznym i tematycznym.

Oczywiście, tematy z biegiem czasu przechodzą od łatwiejszych do trudniejszych, ale to nie oznacza, że zawsze musisz podążać za książką.

Będzie tak, że niektóre tematy będą cię nudzić i będziesz wolał poszukać czegoś innego, nowego, jakichś informacji, których nie ma w książce.

Możesz wtedy poszukać dodatkowych materiałów do nauki języka angielskiego online. Będzie się też zdarzało, że będziesz musiał się cofnąć i powtórzyć materiał, do którego już wcześniej zaglądałeś, ale nie do końca zrozumiałeś. To jest całkiem normalne.

Pracuj, nie trać cierpliwości, a cały czas będziesz robił postępy i nawet nie zauważysz, kiedy angielski przestanie być tak bardzo obcy.

Poznaj swoje ograniczenia

Żeby poznać swoje ograniczenia, najpierw musisz wiedzieć, czego one dotyczą.

Testy i sprawdziany są dobre, żeby zdiagnozować problem i określić, które obszary najbardziej wymagają poprawy.

Wiele własnych testów określających poziom języka angielskiego online oferują strony Capilano, Oxford czy Cambridge, ale w Internecie z łatwością znajdziesz ich jeszcze więcej.

Kiedy określisz swoje słabe i mocne strony, znacznie łatwiej będzie ci iść naprzód we właściwym kierunku i znajdziesz sposób jak szybko nauczyć się angielskiego.

Zaprzyjaźnij się z technologią

Jak już pewnie zauważyłeś we wcześniejszych wskazówkach, Internet jest doskonałym narzędziem w nauce angielskiego.

Patrząc realnie, większość osób obecnie ucząc się języka obcego korzysta z Internetu, a nie z książek. Materiałów do nauki angielskiego online jest wręcz zatrzęsienie – w sieci bez trudu znajdziesz i materiały do samodzielnej nauki, i okazję do konwersacji z native speakerem.
To jest i łatwiejsze, i szybsze, i bardziej dostępne.

Jak powiedziałem wcześniej, że nie istnieje jeden magiczny sposób na nauczenie się angielskiego, ale gdybym musiał coś wybrać, to właśnie Internet byłby najbardziej zbliżony do czarodziejskiej metody na to, jak nauczyć się angielskiego szybko.

Najważniejszą zaletą Internetu w nauce angielskiego (i nie tylko) jest możliwość wielokrotnego słuchania różnych nagrań z przeróżnych dziedzin życia. To źródło idealne do samodzielnej nauki języków obcych.

Naprawdę nie musisz nigdzie wyjeżdżać, żeby stworzyć sobie anglojęzyczne środowisko w domu.

Pracuj i baw się

Ta odpowiedź na pytanie: jak szybko nauczyć się angielskiego – spodoba się każdemu.

Nauka angielskiego pójdzie ci dużo lepiej, jeżeli postarasz się przy okazji bawić albo po prostu urozmaicić sobie czas z różnymi aktywnościami językowymi. Anglojęzycznych materiałów do nauki języków obcych jest całe mnóstwo (tak, po angielsku możesz też się nauczyć języka, dajmy na to, francuskiego).

Możesz pograć w gry komputerowe bogate w narrację po angielsku (to też okazja do wymiany zdań z native speakerem). Albo pooglądać seriale bez lektora polskiego (dzięki temu możesz uczyć się najczęściej używanych słówek w kontekście, a do tego we własnym domu).

Czy to przyśpieszy naukę języka angielskiego? Może trochę, ale na pewno nie będziesz się nudził i zapewnisz sobie bardzo przyjemny kontakt z językiem angielski.

 

 


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close