6 września

0 comments

5 sposobów jak uniknąć wypalenia podczas nauki angielskiego [INFOGRAFIKA]

Chociaż nauka angielskiego może być niesamowicie ekscytująca, nikt nie zaprzeczy, że przyswajanie i doskonalenie języka angielskiego może być również niezwykle stresujące.

W końcu nauka języka angielskiego oznacza:

 • Oduczanie się przyzwyczajeń językowych wpojonych przez długie lata nauki języka ojczystego.
 • Nieustanne wyznaczanie sobie nowych wyzwań dla osiągnięcia możliwie najlepszych umiejętności językowych.
 • Znalezienie czasu w swoim zajętym harmonogramie na codzienną naukę.
 • Przyswojenie (potencjalnie) tysięcy nowych słów, struktur gramatycznych i zjawisk kulturowych.
 • Popełnianie całej masy błędów, często w obecności kompletnie obcych osób.

Te czynniki stresowe mogą wydawać się przerażające, a co najmniej onieśmielające, ale w rzeczywistości są po prostu nieodłączną częścią procesu uczenia się, który jednak ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Jeżeli nauka języka angielskiego ma być skuteczna, wymienionych czynników stresowych nie da się całkowicie uniknąć. Należy jednak próbować radzić sobie z tym stresem; po to, żeby się nie wypalić i nie poddać tylko dlatego, że czujesz się tym wszystkim przytłoczony.

Poniżej znajdziesz pięć rad, jak uniknąć wypalenia podczas nauki języka angielskiego i jak efektywnie kontynuować swoją językową podróż.

Infografiki wypalenie podczas nauki angielskiego

1. Urozmaicaj naukę

Podjąłeś decyzję o tym, żeby uczyć się języka angielskiego, ale to nie oznacza, że w magiczny sposób pojawi się on nagle w twojej głowie. Język to zestaw umiejętności, więc podczas nauki musisz pamiętać o rozwijaniu każdej z nich.

Jeżeli jesteś właśnie w trakcie nauki, to sam doskonale wiesz, jakie działania podejmujesz.

Może uczysz się z samodzielnie angielskiego z różnych źródeł internetowych albo chodzisz na zajęcia językowe. Może masz konwersacje z lektorem na italki albo z partnerem językowym na HelloTalk. Albo uczysz się z aplikacją, na przykład z Duolingo.

Każda aktywność, którą podejmujesz powinna być trochę stresująca. Ten stres oznacza, że stawiasz sobie nowe wyzwania i wychodzisz poza własną strefę komfortu.

To przepięcie emocjonalne sprawia, że podejmujesz działanie.

Jeżeli jednak te działania są zbyt stresujące, to jest to problem i sygnał do tego, że powinieneś urozmaicać swoją naukę.

A co dokładnie powinieneś zrobić? To zależy od ciebie. Zakres możliwych działań jest bardzo szeroki, dlatego trudno jest polecić jedną uniwersalną opcję dla wszystkich.

Bez względu na to, co robisz, postaraj się zrobić coś innego. Kiedy doświadczysz czegoś nowego, wypróbujesz inną metodę nauki angielskiego, odzyskasz motywację do nauki angielskiego i poczujesz nowy zapał, zapominając o tym, że czułeś się przytłoczony nauką.

Powiew świeżości sprawi, że znowu będziesz się uczyć z przyjemnością.

2. Znajdź coś, co ci się podoba

Czasami poczucie przytłoczenia nauką nie jest spowodowane tym, jaką aktywność wykorzystujesz do nauki, tylko to, że za dużo starasz się uczyć aktywnie.

Twój mózg potrafi szybko przyswoić jedynie informacje związane z językiem.

Jeżeli próbujesz uczyć się w aktywny sposób w szybkim tempie, szybko poczujesz opór wobec wszelkiej nauki.

Najlepszym sposobem na to, żeby trochę zwolnić, ale nie ograniczać swojego kontaktu z językiem, jest znalezienie sposobu na bierną aktywność, która ci odpowiada i wykonywanie jej wtedy, kiedy nie robisz nic bardziej wymagającego.

Więc za wszelką cenę ucz się angielskich zwrotów w takim tempie, jakie ci odpowiada, ale przeplataj je przyjemnymi, biernymi czynnościami, takimi jak oglądanie angielskich filmów, słuchanie angielskich piosenek albo czytanie angielskich powieści czy komiksów. Oczywiście, dotyczy to każdego języka obcego.

Kiedy masz bierny kontakt z językiem, nie myśl ciągle o tym, żeby w każdej chwili czegoś się nauczyć. W tych momentach się nie uczysz, baw się nimi i tylko sprawdzaj, ile udaje ci się zrozumieć.

Włączenie w naukę biernych czynności, takich jak książki, muzyka czy filmy pomoże ci lepiej poznać kulturę języka, którego się uczysz, bez stresu związanego z czynnym wykonywaniem zadań.

Wywołane przy tym pozytywne emocje pomogą złagodzić ewentualne poczucie zmęczenia i wypalenia oraz pomogą ci wytrwać przy nauce.

3. Po prostu nadal się ucz

W obliczu wypalenia najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, żeby nadal się uczyć.

Możesz zmieniać wszystko w zakresie sposobów, czyli — czego się uczysz, ile się uczysz, kiedy się uczysz, gdzie się uczysz, po co się uczysz i tak dalej — ale wciąż pamiętaj, że nauka języka angielskiego musi pozostać stałym elementem twojego życia.

Kiedy nauka angielskiego zaczyna być stresująca, większość ludzi postanawia zrobić sobie krótką przerwę.

To naturalna reakcja, która jednak stawia twoje długoterminowe cele językowe pod znakiem zapytania. Musisz być bardzo ostrożny. Krótkie, jednodniowe, jednotygodniowe, jednomiesięczne przerwy bardzo łatwo wydłużają się w nieskończoność, zwłaszcza jeżeli twoja motywacja słabnie.

Jeżeli tylko możesz, unikaj przerw. Jeżeli akurat rozważasz taką opcję, zamiast robić przerwę – zwolnij. Ucz się wolniej, ale nie przerywaj nauki. Niskie tempo jest zawsze lepsze niż tempo zerowe.

4. Powtarzaj łatwe rzeczy

Kolejnym sposobem na uniknięcie poczucia wyczerpania podczas doskonalenia znajomości języka jest znalezienie aktywnego sposobu nauki poniżej twojego rzeczywistego poziomu.

Powiedzmy, na przykład, że znasz angielski na poziomie średniozaawansowanym. Ostatnio nauczyłeś się dużo gramatyki i słownictwa, ale czujesz jakiś wewnętrzny opór przed nauką kolejnych struktur i słówek. Czujesz, że twój mózg nic już więcej nie przyjmie.

Zamiast przechodzić od razu do następnego zjawiska gramatycznego, postanawiasz się cofnąć i sprawdzić swoją znajomość wcześniejszych, łatwiejszych tematów.

Więc włączasz na przykład Duolingo dla początkujących. Chociaż może to się wydawać bezużyteczne na twoim poziomie, to jednak taki zabieg może ci przynieść sporo korzyści, po pozwoli ci:

 • Wyeliminować błędy i uzupełnić braki, które mogły się pojawić podczas wcześniejszej nauki.
 • Udowodnić sobie, że twój poziom znajomości języka jest dość wysoki, ponieważ z łatwością potrafisz rozwiązać przykłady, które jakiś czas temu były dla ciebie bardzo trudne.
 • Sprawdzić i powtórzyć to, czego się już wcześniej nauczyłeś.
 • Przypomnieć sobie to, co już wiesz, ale w nowy sposób.

5. Zrób sobie (dobrze zaplanowaną) przerwę

Jeżeli po wypróbowaniu wymienionych wcześniej sposobów nadal czujesz, że musisz zrobić sobie przerwę i na chwilę odpocząć od nauki, możesz to zrobić.

Ale żeby uniknąć przeciągania tej przerwy w nieskończoność, musisz działać strategicznie i wszystko dobrze zaplanować.

Po pierwsze i najważniejsze, musisz dokładnie zaplanować szczegóły.

Jak długa będzie ta przerwa?

Czy zrezygnujesz ze wszystkich aktywności językowych, czy tylko z niektórych?

Następnie zapisz swoją przerwę w kalendarzu. Jeżeli używasz papierowego terminarza, napisz słowo PRZERWA na wybranych dniach – wielkimi, wyraźnymi literami. Jeżeli korzystasz z kalendarza w telefonie albo komputerze, wpisz w nim przerwę i ustaw alarm na jej początek i koniec.

A w końcu wprowadź strategię, która zmusi cię do powrotu do nauki po zakończeniu zaplanowanego czasu przerwy.

Taką strategią może być na przykład:

 • Zapisanie się na kurs albo podjęcie innego zobowiązania tuż po zakończeniu planowanej przerwy – cokolwiek, co zmusi cię do używania języka obcego.
 • Umówienie sesji na italki na dni od razu po planowanym zakończeniu przerwy.
 • Poinformowanie innych (nauczyciela, partnera językowego, rodziny itd.) że wracasz do nauki języka konkretnego dnia i poproszenie ich o sprawdzenie, czy rzeczywiście to zrobiłeś.

Chodzi o to, żebyś podczas przerwy zdążył odpocząć, ale żebyś miał opracowany system, który zagwarantuje, że od razu po zakończeniu “wakacji od języka” wrócisz do nauki.

Podsumowanie

To normalne, że od czasu do czasu czujesz się przemęczony czy przytłoczony nauką języka angielskiego. Nikt, od początkującego ucznia po doświadczonego poliglotę, nie jest w stanie ochronić się przed poczuciem wypalenia.

To, co odróżnia językowych weteranów od ich mniej doświadczonych kolegów, to umiejętność modyfikowania procesu nauki w taki sposób, żeby uniknąć zbytniego napięcia i ewentualnej rezygnacji.

W tym artykule poznałeś pięć sposobów na zmodyfikowanie swojej ścieżki tak, żeby zmniejszyć:

 • Wyszukiwanie zabawnych i przyjemnych aktywności,
 • Powtarzanie łatwego materiału ,
 • Zwolnienie tempa,
 • Zmiana aktywności
 • Krótka, dobrze zaplanowana przerwa.

Jeżeli czujesz, że za chwilę się poddasz i zrezygnujesz z nauki, bo zrobiła się za trudna albo zbyt stresująca, wypróbuj te metody. A jeżeli ktoś z twoich znajomych tak się właśnie czuje, podsuń mu te strategie.

Wymienione techniki mogą pomóc tobie (albo twoim znajomym) wytrwać w nauce języka angielskiego i nie poddać się w połowie swojej drogi.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close