26 kwietnia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

9 nawyków dzięki, którym nauczysz się skutecznie angielskiego

Wszyscy słyszeliśmy o znaczeniu dobrych nawyków, prawda? Wiemy, że to jest coś, co powinniśmy kształtować, nad czym powinniśmy pracować, może nawet myślimy o tym tu i teraz…. Ale później jakoś zapominamy, albo obiecujemy sami sobie, że zaczniemy nad tym pracować … jutro. Jedynym problemem jest to, no cóż, że to “jutro” nigdy nie nadchodzi, prawda?

Dlaczego muszę kształtować dobre nawyki?

Mówiąc najprościej, kształtowanie nawyków jest świetnym sposobem na to, żeby coś wykonać, żeby osiągać cele. Bycie ekstremalnie zmotywowanym przez krótki okres może wyczerpać twoje baterie do tego stopnia, że po tym czasie będziesz musiał wziąć przerwę i odpocząć. Wszyscy jesteśmy podekscytowani, gdy zaczynamy uczyć się nowego języka. Chcemy kupować każdą książkę, która wpadnie nam w ręce, bez końca czytać o języku w Internecie i marzyć o podróżowaniu do kraju, w którym mówi się w danym języku. Większość z nas ma ten wzrost początkowej motywacji. Problem tkwi w tym, że kiedy ten strumień motywacji się zatrzymuje, nagle wszyscy odczuwamy rozczarowanie.

Jak możemy temu zapobiec? Rozwijać dobre, trwałe nawyki i dzięki temu uczyć się efektywnie angielskiego.

Jak mogę kształtować dobre nawyki uczenia się języka?

1. Sformułuj cele

Najważniejsze jest to, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć. Łatwiej będzie ci wtedy rozwinąć skuteczne, dobre nawyki. Powszechną praktyką w rozwoju biznesu jest wyznaczenie celów „S.M.A.R.T”. Cel SMART jest: Specific-Konkretny, Measurable-Wymierny, Attainable- Osiągalny, Relevant-Istotny i Time-Bound-Określony w czasie. Osiągnięcie „płynności” jest bliżej nieokreślone i właściwie niewymierne. Zamiast tego, lepszym celem byłoby „Uczyć się podstawowych powitań i słownictwa codziennie rano o godzinie 10, przez 30 minut, dopóki nie będę w stanie prowadzić konwersacji z native speakerami.” Kiedy masz taki konkretny cel, kształtowanie nawyków i ich rutynowe wykonywanie będzie znacznie łatwiejsze, a być może nawet pojawi się w naturalny i niewymuszony sposób.

2. Zacznij naukę od celu końcowego: płynności

Powiedz mi, czy nabycie płynności w języku, który wybrałeś, nie jest głównym celem uczenia się języka? Zatem niech ta siła napędowa w kształtowaniu nawyku będzie twoim numerem dwa. Dopilnuj, żebyś po każdej lekcji i po każdym ćwiczeniu przybliżał się do swojego celu. Bardzo jasno określ to, co chcesz osiągnąć. Rozwiń plan, jak możesz to osiągnąć i podaj osiągalny i akceptowalny powód, dlaczego chcesz uczyć się angielskiego.

„Jaki” jest ten poziom płynności w mowie i piśmie, który chcesz osiągnąć – czy interesuje cię płynność podczas konwersacji, czy chcesz mówić po angielsku jak native speaker. „Jak” jest tym, co musisz robić każdego dnia, żeby osiągnąć swój cel płynności. Musisz mieć codzienny plan tego, co ćwiczyć i czego się uczyć. Podaj bardzo konkretny powód „dlaczego”. Jeśli chcesz spędzać czas, wydawać pieniądze i wkładać w to wysiłek, twój powód, żeby nauczyć się angielskiego będzie głębszy niż taki, że będziesz wyglądał fajnie, mówiąc w obcym języku, albo że dobrze byłoby umieścić znajomość angielskiego w cv.

Żeby odnieść sukces w nauce języka, musisz mieć wyraźny pomysł na to, jaki poziom chcesz osiągnąć, jak planujesz się tam dostać i dlaczego nauka angielskiego ma znaleźć się na pierwszym miejscu.

Jaki? Do jakiego poziomu płynności w mówieniu i pisaniu dążysz? Jest ogromna różnica w czasie i wysiłku wymaganym do osiągnięcia płynności konwersacyjnej a umiejętnościami na poziomie native speakera.

Jak? Co zamierzasz codziennie robić, żeby osiągnąć swój docelowy poziom płynności? Rozmawiać z nauczycielem podczas przerwy na lunch? Słuchać podcastów w autobusie? Przeglądać fiszki, kiedy stoisz w kolejce?

Dlaczego? Powierzchowne powody, takie jak „Angielski będzie wyglądał dobrze w moim życiorysie” albo „Byłoby fajnie mówić po angielsku” niczego nie określają, nie są konkretne. Musisz tego naprawdę pragnąć, a powierzchowne motywacje nie pomogą ci nauczyć się angielskiego.

3. Mniej znaczy więcej

Zasada Pareta mówi, że potrzeba tylko 20% wysiłku, by rozumieć coś w 80% podczas nauki języka. Oznacza to, że uczenie się pewnej puli słów języka pozwoli ci zrozumieć i rozmawiać w tym konkretnym języku z 80-procentową płynnością. To możliwe, ponieważ prawie każdy język ma pakiet podstawowych słów, które tworzą codzienne konwersacje. Na przykład, w angielskim zaledwie 300 słów stanowi 65% całego pisanego materiału. Często używamy tych samych wyrazów i zwrotów, tak samo jest w każdym innym języku.

Traktuj priorytetowo treści, których się uczysz, stosując zasadę Pareta. Możesz być w stanie rozumieć nawet 95% języka po zaledwie trzech miesiącach pracy. Pomoże ci to w osiągnięciu płynności konwersacyjnej tak samo jak rozumienie i pisanie. Chociaż możesz zatrzymać się w tym punkcie, to jednak widok z góry będzie jeszcze wspanialszy! Dokonanie postępu z tego poziomu i dojście na szczyt może zająć ci lata, gdy zagłębiasz się w język i dążysz do osiągnięcia poziomu native speakerów.

4. Fizycznie wyznacz miejsce na naukę

Może ci to pomóc kojarzyć określone pomieszczenie albo miejsce z językiem, którego się uczysz. Benny Lewis, autor książki Fluent in 3 Months, ma w swoim domu pokój, który jest tylko pokojem arabskim; mówi on, że „To mały krok, ale bardzo pomocny, żeby fizycznie wyznaczyć miejsce, które pomoże nam zaszufladkować język w umyśle.” Nie ograniczaj się do pokoju (nie wszyscy z nas mają luksus posiadania dodatkowego pokoju tylko do celów nauki). To może być metro/autobus, biblioteka, park lub wyjście do kawiarni (osobiście moje ulubione). Jednak upewnij się, że wybierasz miejsce, które pozwoli ci się skupić i nic w nim nie będzie cię rozpraszać.

5. Wyznacz sobie tempo

Gdy masz już miejsce do nauki, musisz zdecydować, ile czasu poświęcisz na naukę. Nie spiesz się, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego. Sugerowałbym poświęcenie na naukę nie więcej niż 25 minut dziennie, żeby nie dopuścić do szybkiego wypalenia. Zaobserwuj, jakie tempo na ciebie działa i trzymaj się go. Wkrótce nauka w 25-minutowych odcinkach czasu stanie się twoją drugą naturą. Potem możesz zwiększyć ilość takich odcinków 25 minutowych.

6. Wykorzystaj czas przestoju

Mogą zdarzyć się dni, kiedy nie po prostu nie będziesz miał tych 30 minut na naukę. Żeby kontynuować swój nawyk i uczyć się efektywnie angielskiego, poszukaj okresów „przestoju” w swoim dniu i korzystaj z nich. Jeśli spędzasz około 25 minut podróżując do i z pracy, to zamiast gapić się przed siebie, możesz wyrobić nawyk słuchania wtedy angielskich podcastów.

7. Podejmij 30-dniowe wyzwanie

Zobowiąż się do budowania małego pozytywnego nawyku podczas nauki języka i rób to każdego dnia przez 30 dni. Potem trzymaj się tego i zmieniaj w inny nawyk. Przykłady mogą obejmować proste zmiany takie jak czytanie wiadomości po angielsku zamiast po polsku, czy słuchanie podcastów podczas dojazdu do pracy/spaceru/robienia zakupów. POTRZEBUJESZ motywacji, żeby uczyć się angielskiego? Oglądaj krótkie i zabawne TED Talk Matta Cuttsa o jego 30-dniowych wyzwaniach.

8. Popracuj nad swoją samokontrolą

możesz to wyćwiczyć, przestań odkładać to na później. Samokontrola jest jak mięsień umysłowy, który można wzmacniać ćwiczeniami. Przypomnij sobie o wszystkich negatywnych konsekwencjach, które twoja utrata samokontroli może wywołać. Jeśli zaczynasz odkładać na później naukę angielskiego i zapominasz o nawykach, świadomie wysil się i pomyśl o wszystkich fantastycznych okazjach, które stracisz nie mówiąc płynnie po angielsku po upływie pewnego czasu X. Zrób listę, która będzie ci przypominać o tym, co możesz stracić za każdym razem, gdy się załamujesz.

Czytaj więcej  4 Najczęstsze błędy w nauce angielskiego (i jak je naprawić)

9. Poznaj siebie

każdy z nas uczy się w inny sposób. Poznaj swój styl uczenia się próbując różnych sposobów na naukę języka. Książki, gramatyka, programy internetowe, filmy, muzyka, formy wymiany językowej, lista metod, które pomogą ci nauczyć się angielskiego, jest nieskończona. Dowiedz się, co na ciebie działa, a co nie. Nie chciałbyś budować rutyny wokół czegoś, co nie jest dla ciebie stworzone, prawda? Wypracuj w sobie nawyk próbowania różnych metod, zwłaszcza na różnych etapach podróży jaką jest nauka języka, a najprawdopodobniej oszczędzisz sobie wielu frustracji i nie utkniesz w utartym sposobie działania.

Napisz w komentarzu czy masz jakieś swoje metody dyscyplinowania się i budowania trwałych nawyków?


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend