Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

Jak nauczyć się więcej słówek przy zawężonym czytaniu

Pewnie wiesz, że jeżeli chcesz poszerzyć swoje słownictwo pasywne w języku obcym, musisz dużo czytać.

Może nawet próbowałeś już czytać po angielsku… i doszedłeś do wniosku, że twoje słownictwo wcale się nie powiększa. No tak. Czytanie przypadkowych rzeczy nie zawsze działa.

Nie załamuj się jednak. Jest pewien sposób, który pozwoli ci robić obie rzeczy: czytać i poznawać nowe słówka.

Myślisz, jak nauczyć się angielskich słówek? Spróbuj zawężonego czytania.

A cóż to znów takiego zawężone czytanie?

Nie martw się, cała idea zawężonego czytania nie jest skomplikowana. W zasadzie chodzi o to, żeby zamiast czytać po angielsku wszystko, co wpadnie ci w ręce, zawęzić swój wybór do jednego gatunku, jednego tematu albo nawet jednego autora.

Zawężone czytanie bardzo się różni od typowego czytania “dla przyjemności”, które zazwyczaj poleca się wszystkim osobom, które uczą się jakiegoś języka obcego.

Powszechnie się uważa, że czytanie wielu różnych tekstów na różne tematy pozwala zapoznać się z możliwie najszerszym zakresem słownictwa. I to prawda, napotykasz na wiele nowych słów.

Ale… właściwie wtedy czytanie często zmienia się w “ćwiczenie świadomego dekodowania”, jak mówi Stephen Krashen. Jestem pewien, że znasz to uczucie: brniesz od jednej linijki do kolejnej, sprawdzając co drugie słowo w słowniku, prawda?

Rzeczywiście, czysta przyjemność.

Prawda jest taka, że “czytanie w celu nauki słownictwa” po prostu działa zbyt słabo ze względu na małą ilość powtórzeń słówek.

Twój mózg nawet nie spróbuje zapamiętać słówka, które właśnie sprawdziłeś i zapisałeś.

Przejdziesz do następnego akapitu, znowu natrafisz na ten wyraz i wciąż nie będziesz miał pojęcia, co oznacza. A badania naukowe mają dla ciebie złe wieści: musisz się spotkać z danym słowem około 16 razy, żeby je zapamiętać podczas czytania.

Zwykłe codzienne czytanie po angielsku nigdy nie zagwarantuje ci takiej ilości powtórzeń, która pozwoli na przyswojenie przyzwoitej ilości słownictwa. I tutaj właśnie na scenę wkracza zawężone czytanie.

Dlaczego zawężone czytanie pomaga lepiej zapamiętać słówka?

Wiedza ogólna

Kiedy czytasz w sposób zawężony, bez względu czy autorem, czy tematyką, automatycznie przyswajasz wiedzę na określony temat.

Może na samym początku nie będzie to takie łatwe, ale przy kolejnych rozdziałach i książkach wypłyniesz już na spokojne, szerokie wody, na których wiedza będzie bezwiednie zapisywać się w twojej głowie.

Po przeczytaniu pierwszej książki przyzwyczaisz się do stylu danego pisarza, nauczysz się niektórych z jego ulubionych wyrażeń i na pewno zaciekawi cię sama opowieść. A kiedy weźmiesz się za kolejną książkę tego samego autora i/albo na ten sam temat, będzie dużo łatwiej! Właśnie dlatego, że masz już za sobą pierwszą książkę, posiadasz szerszy kontekst, który pozwala ci zrozumieć nowe słowa.

Czyli… kolejne tomy zrozumiesz lepiej!

Podczas czytania twój mózg zbiera nowe elementy języka i odkurza stare. A ty całkiem nieświadomie przyswajasz nowe słownictwo i struktury gramatyczne, równocześnie powtarzając to, co już znasz.
Czy może być lepiej?

Słowa kluczowe i “ulubieńcy autora”

Wiesz pewnie, że każdy temat i każdy gatunek ma swoje słowa kluczowe. Jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy czytasz kryminał, to natkniesz się w nim na słowa takie jak “kajdanki” czy “śledczy”.

W każdym razie, takie związane z tematem wyrazy będą pojawiać się co jakiś czas w całej książce. Wciąż będziesz musiał dwa, może trzy razy sprawdzić, co znaczą, ale szybko się z nimi oswoisz i będziesz je rozpoznawać automatycznie. A ponieważ będziesz je widział w różnych kontekstach, nie będziesz miał żadnego problemu, żeby ich używać.

Natomiast jeżeli zdecydujesz się na czytanie po angielsku tekstów jednego autora, zyskujesz jeszcze jeden bonus. Przekonasz się, że każdy autor ma swój własny styl pisania. Autorzy uwielbiają niektóre wyrażenia czy zabiegi literackie, jakich nie spotkasz u nikogo innego. Oprócz tego, każdy ma listę swoich ulubionych słów, których używa przy każdej nadarzającej się okazji. A co to oznacza dla ciebie? To, że od wybranego autora otrzymujesz zwykle bazę łatwo przyswajalnego słownictwa.

Autor czy temat? Jak czytać po angielsku z najlepszym skutkiem?

Czytanie zawężone autorem jest skuteczniejsze niż to, zawężone tematyką. Dużo zależy od pisarza. Nawet jeżeli kilka osób pisze o tej samej rzeczy, każdy opisze ją na swój wyjątkowy sposób.

Czytanie zawężone tematem to trochę loteria – słowa mogą się powtarzać u różnych autorów, ale nie można być tego pewnym. Oczywiście, dużo zależy od rodzaju tekstu – artykuły na temat ekologii będą miały bardziej zbliżone słownictwo niż literackie opisy piękna przyrody.

Jeżeli decydujesz się czytać po angielsku, postaraj zawęzić teksty i autorem, i tematem. Za trudne? No co ty. Możesz przecież przeczytać po angielsku całą serię o Harrym Potterze.

Motywacja

Czytanie po angielsku przyniesie ci za chwilę jeszcze jeden bonus: wciągniesz się w fabułę.
Jeżeli kiedykolwiek czytałeś Harry’ego Pottera, Percy’ego Jacksona albo Władcę Pierścieni (ok, Tolkien to może nie jest najlepszy przykład do czytania w języku obcym), wiesz, że to jest jak Netflix.

Opowieść zawsze kończy się w najciekawszym momencie, a ty nie możesz uwolnić się od pytania “co będzie dalej?!”

A jeżeli twoja ciekawość jest naprawdę duża, połkniesz kolejną książkę, nie zważając na swoje braki w słownictwie czy w znajomości gramatyki.

Powiem więcej. Prawdziwa transformacja nastąpi w chwili, kiedy odejdziesz od swojego pierwotnego celu “czytać, żeby nauczyć się angielskiego” do “czytać dla przyjemności i treści”.

Przyjdzie ten moment, że czytanie po angielsku zacznie sprawiać ci autentyczną przyjemność (poza satysfakcją, że czytasz w języku obcym). No i znacznie wzrośnie twoja pewność siebie – poczujesz się mądrzejszy od połowy ludzkiej populacji.

Te emocje zachęcą cię do dalszego czytania. A im więcej będziesz czytał, tym bardziej będzie rósł poziom twojego angielskiego. Na dodatek całkiem bezwiednie i bezstresowo.

Zawężone czytanie: jak to zrobić?

Jak nauczyć się czytać po angielsku? Jest kilka sposobów, żeby to zrobić. Zwłaszcza, jeżeli czytasz coś, co rzeczywiście cię interesuje.

Ale poczekaj chwilkę.

Powiedzmy, że bardzo interesujesz się finansami i inwestycjami. Czy powinieneś od razu kupić wszystkie książki Roberta Kiyosakiego po angielsku?

Niekoniecznie. Jeżeli twój angielski jest gdzieś na poziomie A1-B1, może na razie powinieneś odłożyć Kiyosakiego na półkę i wziąć się za coś mniej wymagającego. Jakiś komiks, romans albo kryminał dla dzieci – dostarczą ci pewnej bazy słownictwa bez ryzyka nabawienia się cieśni nadgarstka od ciągłego zapisywania nowych zwrotów.

Do tego mogłaby ucierpieć twoja wiara w siebie.

Poza tym, w zawężonym czytaniu powinieneś czytać dla przyjemności, a nie po to, żeby nauczyć się 100 nowych słówek. Więc jeżeli czytanie po angielsku jest dla ciebie drogą przez mękę, po prostu przyznaj sam przed sobą, że ta akurat książka jest dla ciebie za trudna. Bez względu na to, co to za książka: jeżeli uważasz, że jest powyżej twojego poziomu, odłóż ją i wybierz coś innego.

No i jeżeli już zdecydowałeś się czytać po angielsku, miej książkę zawsze pod ręką. Jeżeli nie jesteś molem książkowym, chętnie będziesz szukał wymówek w rodzaju “nie mam czasu”. Ale jeżeli będziesz miał książkę zawsze przy sobie, zobaczysz, że będziesz czytał w najbardziej zaskakujących miejscach.

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

Leave a Comment: