Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego
30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych
Jest tak wiele umiejętności, na których musisz się skoncentrować, gdy uczysz się kolejnego języka. Wiesz, że musisz pracować nad gramatyką, słownictwem, umiejętnościami mówienia, wymową, umiejętnościami słuchania, czytaniem i pisaniem, by naprawdę poczuć, że nabierasz płynności.
Podcasty angielskie są jednym z tych narzędzi, których możesz użyć, by pomogły ci w prawie każdym aspekcie uczenia się angielskiego.
Ponadto podcasty angielskie są za darmo i możesz je znaleźć prawie na każdy temat.
Czy już używasz tego darmowego narzędzia?
W poprzednim artykule napisałem, gdzie zdobyć podcasty do nauki angielskiego i które polecam.
Zmierz się z tym artykułem klikając w link, jeśli potrzebujesz pomocy w wybraniu podcastu.
Ok, załóżmy, że masz teraz swoje angielskie podcasty edukacyjne. Wiesz, jakich podcastów lubisz słuchać i masz jakieś różne odcinki zapisane na swoim telefonie czy komputerze.
Ale jak dokładnie powinieneś używać podcastów, jeśli chcesz udoskonalić swoje mówienie, słuchanie, gramatykę i słownictwo?
Przeczytaj, by dowiedzieć się dokładnie, jak naprawdę używać podcastów, by udoskonalić swój angielski.
To świetne pytanie. Jeśli chcesz zacząć naprawdę uczyć się z podcastami, oto kilka kroków, jakie możesz podjąć.
By w pełni korzystać z tego darmowego zasobu, musisz uczyć się dogłębnie.
By wyjaśnić, jak najlepiej używać podcastów, by więcej uczyć się angielskiego, opowiem ci o metodzie, której używałem, by samemu uczyć się języka angielskiego.
Nazywam tą metodę Zrozumienie, Analiza, Utrwalenie.
Tutaj możesz zapoznać się z tą metodą poniżej:
Za pierwszym razem, gdy słuchasz nowego odcinka podcastu, słuchaj otwarcie. Możesz nawet również słuchać drugi czy trzeci tego samegoe odcinka. Słuchaj ze zrozumieniem.
Po prostu w tym etapie próbujesz zrozumieć o co w ogóle chodzi w tej audycji.
Myśli o sensie, co już rozumiesz z pierwszego słuchania. Nie szukaj nowych słów, których nie rozumiesz i nie myśli „O nie! Co to za nowe słowo?!
Muszę je OD RAZU zapisać i sprawdzić w słowniku.”
Słuchaj ze zrozumieniem. Słuchaj otwarcie. Po prostu słuchaj.
Kiedy tak słuchasz, słuchasz ze zrozumieniem. Możesz słuchać rytmu, intonacji, emocji w głosie osoby. Możesz również słuchać słów, które znasz, ale bez oceniania.
Ten etap to zrozumienie sensu audycji.
Jak zrozumieć angielski i mówiących różnymi akcentami nativ`ów?
Po prostu słuchaj po angielsku informacje, które cię interesują.
Po słuchaniu i etapie zrozumienia, przechodzisz do etapu analizowania.
Kiedy uczymy się ze zrozumieniem, wchodzimy w etap bardziej zamierzonego uczenia się.
Tryb uczenia się, do którego jesteśmy przyzwyczajeni jako dorośli. Czasami chcemy ominąć tą pierwszą część tego procesu zrozumienia i po prostu przeskoczyć do tego uczenia się „głową”.
Wiesz – znalezienie odpowiedniego „trybu”, posiadanie odpowiedniego podręcznika do nauki, praca z odpowiednią stroną internetową, posiadanie swojego zeszytu do nauki języka i kart obrazkowych i siedzenie, by się uczyć! … ale próbuję po prostu nie przeskakiwać do etapu analizy.
Polecam słuchanie najpierw w celu zrozumienia, a potem przejście do etapu głębszej analizy. Ten rodzaj uczenia się będzie obejmował użycie wszystkich dostępnych zasobów, które pomogą ci zrozumieć nowe słowa i wyrażenia:
Słuchaj po angielsku i czytaj tyle razy ile potrzebujesz, by zrozumieć podcast na poziomie, na którym powinieneś go zrozumieć. Po etapie analizy z odcinkiem podcastu, przejdź do etapu utrwalenia.
Wiele osób uczących się zatrzymuje się na etapie zrozumienia albo analizy, ale jeśli naprawdę chcesz zapamiętać to, czego się nauczyłeś, to dokonanie zapisu będzie naprawdę pomocne.
Na etapie utrwalenia zapisujesz nowe słowa i wyrażenia, które chcesz zapamiętać.
[su_note note_color=”#fbfac7″ text_color=”#1b1d1c” radius=”6″] Olly Richards, poliglota (osoba mówiąca wieloma językami) i nauczyciel języka, opowiada o tym, jak zapisuje i przepisuje całe dialogi i transkrypcje ręcznie, co pomaga mu je zapamiętać. Olly mówi, że to trik, którego się nauczył od INNEGO poligloty!Jeśli taki ekspert używa metody ręcznego przepisywania notatek, prawdopodobnie warto tego spróbować. Oto znowu link do poczytania o tym, jak Olly opisuje bardzo podobny proces do procesu Zrozumienia, Analizy, Utrwalenia.[/su_note]
Uczenie się o naprawdę dogłębnym uczeniu się dialogów.
Nawet jeśli zapisałeś tylko kilka słów, zobaczysz, że to bardziej prawdopodobne, że zapamiętasz słowa i wyrażenia, które zapisałeś.
By słowa i wyrażenia przeszły do miejsca w twoim umyśle, gdzie naprawdę na długi czas je zapamiętasz, jest jeszcze jeden krok, który wykracza poza metodę Zrozumienia, Analizy i Utrwalenia:
Kiedy jesteś w części etapu utrwalenia słuchania podcastów (przepisując słowa i wyrażenia, które chcesz zapamiętać), możesz także stworzyć karty obrazkowe.
Potem, przeglądaj swoje karty obrazowe regularnie, by nowe słowa naprawdę „utkwiły”.
Po przejściu przez proces 3 stopniowy i częstym powtarzaniu, możesz słuchać ponownie jakiegoś podcastu, używając etapu zrozumienia.
Baw się dobrze słuchając dla samego nagrania i rozumiejąc wszystko, ponieważ podjąłeś wszelkie te kroki, by uczyć się dogłębnie!
Jaki rodzaj uczenia się lubisz najbardziej? Jaki rodzaj uczenia się chcesz wypróbować? Skomentuj poniżej!
Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego
30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych
Nauka angielskiego z RADIO po angielsku (+11 najlepszych stacji radiowych)
Nauka angielskiego ze słuchu to klucz do płynności
Zawężone słuchanie po angielsku – czyli jak zrozumieć native speakers
40+ angielskie podcasty edukacyjne do słuchania