28 grudnia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Nauka angielskiego z RADIO po angielsku (+11 najlepszych stacji radiowych)

Internet dostarcza całego bogactwa materiałów do nauki angielskiego. Masz dostęp do muzyki, filmów, stron do nauki angielskiego, programów, podcastów po angielsku itd.

​30+ ​PODCASTÓW DO NAUKI ANGIELSKIEGO

​Pobierz listę najlepszych podcastów w pdf

Hidden Content

Jedną z wielu metod nauki angielskiego jest słuchanie interesujących ciebie informacji. Możesz wybierać angielski do słuchania w tematyce jaka cię interesuje.

Angielski do słuchania z angielskiego radio

Dobrym wyborem do słuchania interesujących cię informacji jest słuchanie internetowego radio po angielsku. Możesz słuchać wiadomości po angielsku, zapowiedzi pogody, audycji radiowych o różnej tematyce, relacji sportowych.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Wybierz radio angielskie jeżeli już jesteś na odpowiednim poziomie znajomości języka angielskiego.

Poziom słownictwa i wyrażeń używanych w audycjach musi być zbliżony do twojego obecnego poziomu. Nawet jak nie rozumiesz całości to pewnym czasie z linii melodycznej, utartych zwrotów i słów, które już znasz zaczniesz rozumieć kontekst audycji.

Nie czekaj również z zaczęciem słuchania po angielsku aż będziesz znał tysiące słówek.

Zacznij od razu ćwiczyć rozumienie ze słuchu.

 Radio po angielsku poprawia zrozumienie naturalnego angielskiego?

Angielskie radio do nauki języka to bardzo dobra metoda, a wybór spośród stacji radiowych online jest lepszy niż tradycyjnych choćby dlatego, że audycje radiowe po angielsku możesz słuchać na całym świecie na smartphonie.

Słuchanie radia po angielsku to wspaniały sposób na poprawienie umiejętności słuchania naturalnego języka.

Szczególnie jeżeli uczyłeś się lub uczysz się języka tylko w szkole, gdzie kładzie się nacisk na czytanie i pisanie oraz żmudne analizowanie tekstów i struktur gramatycznych zamiast na umiejętności praktyczne najbardziej przydatne w użyciu jak słuchanie ze zrozumieniem, mówienie i komunikację.

Radio pozwala usłyszeć różne osoby, mówiące po angielsku w normalnym tempie i z różnym akcentem.

Audycje radiowe po angielsku wymuszają na słuchaczu maksymalne skupienie się na słowie mówionym. Jeżeli chcemy nadążyć za lektorem, musimy starać się słuchać i rozumieć ze słuchu to, co on mówi, bez możliwości tłumaczenia każdego słowa na polski.

Radio po angielsku to również doskonały sposób na poprawienie własnego akcentu poprzez technikę shadowing i poznanie wielu często używanych zwrotów szczególnie z wywiadów.

Jakie radio angielskie wybrać do słuchania?

Krok 1 Wybierz dla siebie radio po angielsku

Wybierz audycję po angielsku z tematyki, która cię interesuje +zbliżony poziom zrozumienia do twojego.

Każdy lubi muzykę, i wiele stacji radiowych ją puszcza, ale jeżeli naprawdę chcesz udoskonalić swoją umiejętność słuchania po angielsku, poszukaj takich programów, w których raczej się rozmawia. Wciąż będziesz mógł posłuchać ulubionej muzyki, ale równocześnie nauczysz się angielskiej intonacji i osłuchasz się z prawdziwym, naturalnym i poprawnym językiem.

Stacje radiowe proponują przeróżne tematy, od biznesu do nauki, więc na pewno znajdziesz coś, co cię zaciekawi. Na końcu tego postu znajdzie listę stacji radiowych po angielsku z wyborem programów.

Kolejny krok to wybór takiej stacji, która ci odpowiada.

Krok 2: Na początku słuchaj radio do nauki angielskiego dla początkujących

Jeżeli jeszcze nie czujesz się na tyle pewnie, żeby słuchać prawdziwego radia dla native speakerów, zacznij od tych stacji, które proponują łatwiejsze wersje dla obcokrajowców lub wybierz specjalnie stworzone radio do nauki angielskiego.

Radio angielskie dla początkujących, które polecam to BBC i VOA (Voice of America). Listę stacji radiowych znajdziesz na dole postu.

Zwłaszcza VOA jest świetnie dostosowane do potrzeb osób uczących się angielskiego, masz tam nawet możliwość wyboru poziomu języka, który później, kiedy poczujesz się pewniej, będziesz mógł stopniowo podwyższać.

Audycje radiowe po angielsku z tych stacji są też często w formie podcastów i są zapisane w formie mp3 do pobrania i wielokrotnego słuchania. Moją też transkrypcje po angielsku.

Słuchając audycji możesz równocześnie czytać transkrypt.

Krok 3: Wejdź na stronę stacji radiowej

Każde radio w języku angielskim ma swoją stronę internetową i warto na nią zaglądać. Często stacje nagrywają popularne programy czy audycje i udostępniają je jako angielskie podcasty, więc możesz znaleźć coś, co cię zainteresuje.

Na dodatek możesz audycję radiową po angielsku przewijać i przesłuchiwać fragmenty dowolną ilość razy.

Niektóre stacje radiowe umieszczają też na stronie transkrypcje nagrań (zapis tekstu audycji), co również bardzo może ci pomóc w zrozumieniu całego programu.

Na stronie znajdziesz też krótkie zapowiedzi najpopularniejszych programów, więc możesz wcześniej przygotować się do słuchania i na przykład przypomnieć sobie słówka z danego tematu.

Pamiętaj wybierz taką audycję radiową po angielsku, której sens zrozumiesz przy pierwszym słuchaniu.

Jak uczyć się angielskiego z angielskiego radio?

1. Wybierz konkretną stację oraz audycję radiową po angielsku do słuchania.

Wypróbuj kilka różnych stacji radiowych dostępnych online, a później wybierz te, które najbardziej ci się spodobały.

Następnie znajdź odpowiednie tematyczne audycje radiowe po angielsku.

Zacznij od znalezienia stacji i audycji w temacie, który cię interesuje i już coś wiesz. Tak zrozumiesz więcej z tego co mówią.

Raczej unikaj tych stacji, które mają głośnych, krzykliwych prowadzących, którzy ciągle starają się być zabawni. Najczęściej gadają bez sensu również według native speakerów, więc tylko cię skołują i doprowadzą do frustracji.

Jeżeli naprawdę chcesz wykorzystać radio do nauki języka angielskiego, wybierz takie, w którym są wiadomości, prognoza pogody, audycje poradnikowe (np. dotyczące związków czy zdrowia).

Nie powinieneś jednak wybierać radia tylko dlatego, że dużo w nim się mówi. Musisz wybrać taki program, który będzie przykuwał twoją uwagę. Jeżeli interesują cię hollywoodzkie filmy, uwielbiasz rozrywkę i plotki, może posłuchaj Entertainment Radio albo poszukaj takich stacji, które często zapraszają do studia celebrytów.

To samo, jeżeli interesujesz się sportem. Absolutnie powinieneś posłuchać Sport FM albo WFAN Sports Radio.

2. Na początku skup się na sensie audycji

Kiedy uczysz się języka, najczęściej chcesz sprawdzać w słowniku znaczenie każdego słowa, którego nie rozumiesz. Ale to wcale nie jest konieczne – szczególnie na początku. Jak zrozumieć angielski bez sprawdzania każdego słowa w słowniku.

Ważniejsze jest, żebyś rozumiał główną myśl, a nie każde pojedyncze słówko. Jeżeli ogólnie rozumiesz o czym jest program – to super!

Jeżeli wydaje ci się, że radio w języku angielskim jest dla ciebie za trudne i nic nie rozumiesz, koncentruj się na temacie rozmowy albo programu, a nie na każdym wypowiadanym wyrazie. Z biegiem czasu będziesz rozumiał coraz więcej, ani razu nie korzystając z pomocy słownika.

Jeżeli jednak słyszysz, że jakieś słowo, którego nie rozumiesz, pojawia się w audycji radiowej po angielsku bardzo często, dobrze jest sprawdzić jego znaczenie. Skoro powtarza się tak często, to pewnie jest ważne.

3. Schematyczne programy pomogą ci w rozumieniu ze słuchu

Kiedy słuchasz prognozy pogody albo jakichś raportów, to te programy za każdym razem brzmią podobnie, są powtarzalne. W prognozie pogody ciągle powtarza się to samo słownictwo i te same zwroty angielskie, a dzięki powtarzalności łatwiej jest je nie tylko zapamiętać, ale też zrozumieć z samego kontekstu.

Jeżeli słuchasz innych programów, w których nie ma aż tak wielu powtórzeń, to możesz wybrać chociaż audycję, która jest nadawana z jakąś regularnością. Jeżeli w jakaś audycja radiowa po angielsku codziennie o 8 łączy się z astrologiem, który czyta horoskop.

Jeżeli lubisz astrologię i horoskopy postaraj się codziennie włączać radio angielskie o tej samej porze i stopniowo w ten sposób przyswajać nowe słownictwo. Albo mogą to być wiadomości po angielsku, które również są emitowane o tych samych porach.

Dlatego z pomocą przychodzą stacje radiowe, gdzie można przesłuchać wybrane audycje wielokrotnie np. w formie podcastu.

Wykorzystaj technikę tzw. zawężonego słuchania po angielsku, czyli słuchaj przez powiedzmy miesiąc audycji w tej samej tematyce. Np. jeżeli interesuje cię sport to wybierz audycję sportową.

Zawęź jeszcze bardziej do konkretnej dyscypliny sportowej np. piłki nożnej i słuchaj tylko w tej jednej tematyce przez pewien czas. Zobaczysz ile różnych zwrotów i wyrażeń się powtarza, a ty nauczysz się ich głęboko.

4. Słuchaj wywiadów

Słuchanie wywiadów jest bardzo pomocne podczas nauki, ponieważ są one oparte na prostym schemacie – pytanie-odpowiedź. To jest bardzo dobry sposób stymulujący myślenie po angielsku i konwersacje.

To jest doskonały sposób symulujący konwersacje. Jeżeli uda ci się znaleźć takie audycje, które są zachowane dla późniejszego odsłuchiwania możesz słuchać ich wielokrotnie i wcielić się w jedną z postaci.

Zatrzymuj pauzą po pytaniu pierwszej osoby. Spróbuj odpowiedzieć za drugą osobę. Kontynuuj dalej.

Pomagają w nauce intonacji, ale też dają wzorce naturalnych odpowiedzi na typowe pytania.

Możesz zacząć od NPR (National Public Radio), w którym znajdziesz wiele wywiadów i BBC z archiwum wywiadów ze znanymi i ciekawymi ludźmi.

Z wywiadów nauczysz się też używać “wypełniaczy” (tych słów, które się mówi, kiedy nie wiadomo co powiedzieć), takich jak “Let me see,” “Give me a second,” czy “Hmmm good question.” Dobrze, żebyś je znał i używał, jeżeli chcesz brzmieć jak najbardziej naturalnie podczas rozmowy.

5. Zapisuj wybrane zwroty i słówka

Podczas słuchania różnych stacji często pada jakieś jedno słowo? Jeżeli tak, to oznacza, że jest to wyraz, który jest typowy dla danego tematu, czyli warto go zapisać. Zapisuj nie tylko słówka i zwroty, ale też przykłady użycia, żebyś wiedział, jak je prawidłowo stosować. Audycje radiowe po angielsku to dla ciebie doskonałe źródło słownictwa.

Jeżeli jakaś audycja jest w formie podcastów i ma transkrypt to wydrukuj go i przetłumacz nieznane słowa i zwroty.
Czytaj i jednocześnie słuchaj audycji.

Powtórz to za kilka dni i potem znowu za kilka dni.

Zobaczysz ile w ten sposób słówek się nauczysz w sposobów naturalny bez wkuwania list słówek.

6. Zamiast angielskiego radio słuchaj podcastów

Jeżeli boisz się, że nie zrozumiesz wszystkiego podczas słuchania normalnego radia, możesz zacząć słuchać angielskie podcasty edukacyjne.

Podcasty po angielsku mają tą przewagę nad angielskim radio, że możesz ich słuchać kiedy tylko chcesz: kiedy idziesz pobiegać, kiedy jedziesz do pracy albo kiedy idziesz do szkoły. Angielskie podcasty są wygodne, ich tematy zróżnicowane i większość z nich jest za darmo!

​30+ ​PODCASTÓW DO NAUKI ANGIELSKIEGO

​Pobierz listę najlepszych podcastów w pdf

Hidden Content

Najważniejsza zaleta angielskich podcastów edukacyjnych jest taka, że możesz wykorzystać technikę zawężonego słuchania po angielsku, ponieważ są one prowadzone w sposób tematyczny.

Radio angielskie online, w którym znajdziesz najlepsze i najłatwiejsze do zrozumienia podcasty do nauki angielskiego z wiadomościami to BBC Podcasts. Są łatwe w obsłudze, obejmują programy dla dzieci, tematy edukacyjne, artystyczne, rozrywkowe i wiele innych.

Jeżeli potrzebne ci są jakieś konkretne informacje, mowy motywacyjne czy na jakieś określone tematy, posłuchaj TED talks. Wszystkie TED talks mają format MP3 i łatwo je ściągnąć. Można znaleźć wystąpienia sławnych osób, takich jak autorka Harry’ego Pottera, J.K. Rowling, ale też zwykłych ludzi, takich jak ja czy ty. Wystąpienia TED talks często są bardzo inspirujące, a kiedy cię zaciekawią, szybko zapomnisz, że w ogóle są po angielsku.

Uczenie się wszystkiego, co popadnie może być zwyczajnie nudne, dlatego ważne jest, żebyś słuchał tego, co cię na prawdę interesuje. Kiedy słuchasz, wcale nie musisz siedzieć i wpatrywać się w monitor komputera. Niech angielskie radio internetowe gra sobie w tle, kiedy zajmujesz się innymi rzeczami – myjesz naczynia, gotujesz obiad czy prowadzisz samochód.

Jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać słuchanie w nauce języka, postaraj się, żeby ci to po prostu sprawiało przyjemność. Po jakimś czasie zauważysz, że rozumiesz całą audycję radiową po angielsku, a to jest bardzo satysfakcjonująca nagroda!

7. Słuchaj angielskiego radio codziennie

Nieważne, ile czasu przeznaczysz na słuchanie wybranej audycji radiowej po angielsku, czy to będzie tylko pięć minut, czy godzina, najważniejsza jest regularność. Codzienny kontakt z językiem jest bardzo ważny.

Żeby wyrobić sobie ten nawyk, ustal sobie, że codziennie będziesz słuchał radio po angielsku chociaż przez 15 minut. Jeżeli program cię zainteresuje, pewnie posłuchasz dłużej, ale taki mało wymagający cel dużo łatwiej jest zrealizować.

Kiedy już słuchanie angielskiego radio zacznie wchodzić ci w nawyk, stopniowo wydłużaj czas, który przeznaczasz na słuchanie.

Stacje radiowe po angielsku

Radio do nauki angielskiego dla początkujących

BBC.co.uk
VoaNews.com
Newsinlevels.com/

Brytyjskie stacje radiowe

BBC Radio 5 live
talkSPORT
BBC Radio 3

Inne radio internetowe po angielsku

Tunein.com
RadioAustralia.net.au
CBC.ca
RT.com
NYTTalk.Radio.net


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close