1 maja

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

9 sposobów jak walczyć z odkładaniem nauki języka na później

Jak walczyć z odkładaniem nauki języka na później

Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że usiadłeś, żeby uczyć się angielskiego, ale nagle coś odwróciło twoją uwagę i całkowicie zapomniałeś, że miałeś się uczyć? Nie przejmuj się, nie jesteś sam i to wcale nie znaczy, że już nie masz zapału do nauki języka. Wszyscy od czasu do czasu mamy problem z odkładaniem nauki na później. Musisz tylko podjąć decyzję: czy pozwolisz, żeby to cię pokonało i tym samym rezygnujesz ze swojego marzenia o płynnej znajomości języka, czy jednak masz zamiar z tym walczyć?

Czym jest zwlekanie i co oznacza w codziennym życiu?

Zwlekanie oznacza opóźnianie lub odkładanie jakiejś czynności.

Najprościej mówiąc, to niewidzialna siła, która powstrzymuje nas przed wykonaniem zadań na czas. Odkładanie na później dotyczy każdego, jednak często na różnych poziomach. Niektórzy z nas świetnie sobie radzą z rozkładaniem pracy – kiedy już mają ustalony cel językowy – jednak reszta zbyt łatwo daje się uwieść pokusom YouTube’a, nieodpartej chęci wyczyszczenia lodówki albo jednemu z miliona innych powodów czy zadań, które odciągają nas od zajęcia się tym, czym mieliśmy się zająć. Kiedy raz zboczymy z prostej drogi do celu, często trudno to zatrzymać. Jeżeli już odwlekanie się rozszaleje, staje się trudnym do pokonania nawykiem.

Dla osób, które chcą nauczyć się angielskiego odkładanie na później może stanowić spory problem, ponieważ stawia naukę języka w jednym rzędzie z innymi obowiązkami. Każde zadanie, takie jak praca domowa, czas na naukę czy ćwiczenia, naraża nas na pokusę odwlekania i właśnie dlatego każdy, kto chce nauczyć się języka angielskiego, powinien to rozumieć.

Jak nauczyć się angielskiego? Od samego początku powinniśmy mieć świadomość, że uczenie się nowego języka wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu na lekcje i ćwiczenia. Na pewno myślisz: “Tak, zdaję sobie z tego sprawę”. Co się jednak dzieje, kiedy siadasz i otwierasz książkę? Wiele osób odczuwa “niewielki fizyczny ból” głowy, który mogą usunąć tylko dwie kompletnie różne rzeczy: pozostawienie zadania na jakiś czas, dopóki rozwiązanie samo nie przyjdzie do głowy, albo zajęcie się czymś przyjemniejszym niż nauka. Czy te sytuacje wydają ci się znajome?

Nie czuj się winny! To po prostu odwlekanie, które jest bardziej powszechne niż ci się wydaje. Jednak możesz je pokonać i poprawić swoją znajomość języka, jeśli tylko zastosujesz kilka sprawdzonych technik. Przeczytaj  wskazówki jak przestać odkładać naukę angielskiego na później.

1. Inaczej Rozłóż Nacisk

Nauka języka może wyglądać jak zadanie niemożliwe do zrealizowania. Nie ma co się dziwić, że ucząc się języka czujemy się przytłoczeni ogromną ilością nowych słówek, zwrotów, struktur i dźwięków. W związku z tym często próbujemy osiągnąć zbyt wiele za jednym posiedzeniem i, oczywiście, uważamy, że ponieśliśmy klęskę, jeśli nie uda nam się w każdym tygodniu osiągnąć założonych celów. I wtedy właśnie zakradają się wątpliwości: Kogo próbuję oszukać? Nie umiem się uczyć angielskiego. Jeżeli nie potrafię zrobić codziennie tyle, ile powinienem, nigdy nie będę płynnie mówić w tym języku, więc jaki w ogóle to ma sens? Równie dobrze mogę zrezygnować już teraz i przynajmniej oszczędzić sobie nerwów.

Stop! Nauka języka nie musi być taka stresująca. Właściwie może być zabawna. Możesz uczyć się efektywnie angielskiego. Na przykład zamiast planowania swojej nauki w ten sposób…

20 minut – głośne czytanie

15 minut – pisanie pamiętnika

15 minut – zapamiętywanie zwrotów

10 minut – czytanie wiadomości

… przeznacz tę godzinę na czynności, które sprawiają ci przyjemność. Jeżeli co rano lubisz poczytać wiadomości, spędź godzinę na czytaniu w języku, którego się uczysz i w ten sposób poznawaj nowe słowa i zwroty. Jeżeli lubisz pisać, spróbuj opisać poprzedni dzień. Nawet jeżeli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego i znasz jedynie kilka podstawowych zwrotów, pisanie zachęci cię do poszukiwania nowego słownictwa i sposobów na wyrażenie różnych myśli. W ten sposób bardziej zaangażujesz się w to, co robisz i z pewnością łatwiej się nauczysz.

2. Znajdź odrobinę czasu na naukę – bez względu na to, gdzie akurat jesteś.

Jeżeli cały twój czas jest wypełniony albo pracą, albo życiem towarzyskim czy rodzinnym, wyznacz sobie, że 2-3 razy w tygodniu będziesz się uczył i ćwiczył angielski. Na przykład, poświęć 30 minut ze swoich codziennych czynności i przeznacz je na ćwiczenia albo umów się na konwersacje z nauczycielem. Nawet lepiej, jeżeli umówisz się na lekcje online, na przykład przez Skype.

Jeżeli będziesz uczyć się tylko trochę, ale każdego dnia, nie będziesz się musiał martwić o to, że brakuje ci motywacji do nauki przez wiele godzin. Technika małych kroków to bardzo efektywna metoda nauki.

3. Pozbądź się rozpraszaczy

Wiesz, jak to jest: siadasz do nauki z książką w rękach czy przed komputerem, po czym przez pierwsze 10 minut sprawdzasz pocztę albo czytasz wiadomości. Jeżeli tak robisz, otwórz tylko tę stronę, na której pracujesz i zamknij wszystkie pozostałe okna. Jeżeli nie korzystasz z komputera podczas nauki, ustaw go jak najdalej od siebie – po drugiej stronie pokoju, wstaw go do szafy, do pudełka, gdziekolwiek, byleby tylko cię nie rozpraszał. Jeżeli komputer czy tablet jest ci potrzebny do nauki, ustaw sobie timer, który będzie odliczał czas, jaki musisz poświęcić na naukę, albo zainstaluj aplikację, która zablokuje te najbardziej kuszące strony (halo, Facebook). Możesz na przykład skorzystać z aplikacji Cold Turkey.

4. Pozbądź się rozpraszaczy z mediów społecznościowych

Najwięcej osób skarży się, że to media społecznościowe nie pozwalają im się skoncentrować i utrudniają wykonanie zaplanowanych zadań. Jeżeli przez cały czas otrzymujesz powiadomienia z mediów społecznościowych (Facebook, Whatsapp, Instagram, czy innych), po prostu je wyłącz i skoncentruj się na książce. Wyznacz sobie godziny, kiedy będziesz wchodzić na strony społecznościowe. W ten sposób uda ci się zrobić więcej.

5. Małe zwycięstwa

Nie ryzykuj, stawiając przed sobą coraz trudniejsze cele, ale spróbuj ułatwić sobie zadanie i nie spiesz się zbytnio. Zamiast stawiać sobie wyzwanie przyswojenia pięciu zwrotów dziennie, zacznij od jednego czy dwóch. Kiedy już się nieco rozpędzisz, wróć do wyjściowych pięciu zwrotów dziennie – a później jeszcze bardziej zwiększ tempo! Jeżeli wolisz uczyć się angielskiego online, musisz uważać na to, żeby nie wchodzić na inne strony, a jeżeli już wejdziesz, musisz wiedzieć, kiedy z nich wyjść. Jeżeli sobie na nie pozwolisz, odwlekanie może cię drogo kosztować i oderwać cię nawet od małych kroków, które, jak każde inne, zaczną się nawarstwiać.

6. Technika Pomodoro

To jedna z najbardziej popularnych technik, wspomagających koncentrację na zadaniach, a do tego jest bardzo łatwa w użyciu.

Technika Pomodoro to opatentowana metoda zarządzania czasem, a jej celem jest wzmocnienie koncentracji i efektywności, zminimalizowanie rozpraszaczy i zbudowanie właściwych nawyków.

Ta technika zachęca nas do pracy w blokach czasu. Zazwyczaj pracuje się w 25-minutowych blokach. W tym czasie powinieneś zapomnieć o wszelkich rozpraszaczach i skoncentrować się na swoim zadaniu. Możesz dowolnie dopasować czas trwania bloku do swojego rytmu. Są osoby, które wolą pracować dłużej, bo wtedy czują, że pracują lepiej.

Zdecyduj, ile bloków Pomodoro chcesz wykonać danego dnia, żeby nauczyć się angielskiego. Między blokami rób sobie przerwy. Możesz zmieniać zadania podczas kolejnych bloków. Jeżeli uznasz, że będziesz robić jeden blok Pomodoro dziennie, w porządku! Obejrzyj ten interesujący filmik o Technice Pomodoro:

7. Zrób sobie przerwę

Jedną z ważniejszych rzeczy, która skłania nas do odkładania na później jest poczucie winy, które pojawia się też wtedy, kiedy coś odwlekamy. To bezlitosny zaklęty krąg. Nie bądź dla siebie taki surowy, każdemu zdarza się zejść z wytyczonej ścieżki i nie ma co robić z siebie męczennika. Jeżeli jesteś w stanie wybaczyć sobie słabość, możesz zapobiec kolejnej. Zanim się spostrzeżesz, osiągniesz swój cel i będziesz się czuł jak król świata.

8. Pamiętaj o nagrodzie

Nigdy nie pozwól na to, żeby odwlekanie pozwoliło ci zapomnieć o osiągnięciu zamierzonego celu. Nauczenie się angielskiego otworzy ci wiele drzwi i wzbogaci twoje życie tak, że teraz nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Odwlekanie to tylko kolejna przeszkoda, w dodatku łatwa do pokonania. Więc kiedy patrzysz na swój podręcznik, a z drugiej strony kusi cię Facebook, pamiętaj jaka jest stawka. Za każdym razem, kiedy oprzesz się pokusie obejrzenia kolejnego filmiku ze słodkim kotkiem, jesteś o krok bliżej do swojego marzenia o poznaniu innej kultury. Wyobraź sobie, jakich ludzi możesz poznać, jaką pracę możesz zdobyć, a przede wszystkim… pomyśl o nagrodach, które na ciebie czekają.

9. Podejmuj wyzwania

Jak nie uczyć się angielskiego? Najpewniejszy sposób na to, żeby w twojej nauce języka pojawiło się odwlekanie, to zajmowanie się zbyt łatwym albo nudnym materiałem. Jeżeli robisz coś, co cię nie interesuje, odłóż to. Powinieneś ciągle podejmować wyzwanie nowych i coraz trudniejszych zadań. Im szybciej przejdziesz od nudnych tekstów dla początkujących do tematów, które cię interesują, tym lepiej.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close