6 października

1 comments

Jak uczyć się angielskiego z wiadomości po angielsku

Nauka angielskiego poprzez oglądanie wiadomości po angielsku to świetny sposób na poszerzenie słownictwa oraz poprawienie umiejętności słuchania i mówienia. Możesz je czytać, słuchać, oglądać w internecie albo w telewizji. Warto je włączyć do swoich zajęć językowych z kilku powodów:

​30+ ​PODCASTÓW DO NAUKI ANGIELSKIEGO

​Pobierz listę najlepszych podcastów w pdf

Hidden Content

Dlaczego warto się uczyć z wiadomości po angielsku?

Najnowsze informacje

Kanały informacyjne to nieprzerwane źródło prawdziwych konwersacji i najnowszych informacji! Nawet angielskie słowo “news”, oznaczające “wiadomości”, pochodzi od łacińskiego wyrazu ”nova”, czyli “nowe rzeczy”. Kiedy potraktujesz wiadomości jak sposób na naukę angielskiego, nie tylko będziesz wiedział, co aktualnie dzieje się na świecie, ale też będziesz mógł bardziej zaangażować się w prezentowane wydarzenia poprzez komentarze, dyskusje i media społecznościowe.

To, co chcesz

Możesz znaleźć najświeższe wiadomości na każdy temat! Zawsze znajdziesz nowe artykuły i materiały na temat, który jest dla ciebie ciekawy. Musisz tylko trochę poszukać online! Jeżeli nie interesujesz się polityką ani “poważnymi” sprawami, poszukaj może wiadomości sportowych albo filmowych?

Czytasz, oglądasz, słuchasz

Wiadomości po angielsku są dostępne w najróżniejszych formach, czyli masz wiele możliwości nauki języka. Jeżeli wolisz czytać, poszukaj internetowych wydań gazet albo uproszczonych stron dla osób uczących się angielskiego.

Jeżeli chcesz popracować nad słuchaniem i słownictwem, bez trudu znajdziesz online wiadomości telewizyjne, filmy na YouTube, stacje radiowe i podcasty do nauki angielskiego w formie news. Najbardziej popularne tematy zawsze są dostępne w każdej z tych opcji.

 

Jeżeli chcesz znaleźć online angielskie wiadomości na jakiś konkretny temat, wpisz w Google: “temat/hasło (po angielsku) + news”. Np. “economy news”, “sport news” albo “football news”.

Poprawny język

Większość dziennikarzy i spikerów posługuje się językiem literackim, czyli wypowiada się ładnie i poprawnie. Ich praca polega na prezentowaniu faktów i podsumowywaniu bieżących wydarzeń. Dla kogoś, kto się uczy angielskiego, wiadomości są stosunkowo łatwe do zrozumienia, ponieważ ich kontekst i sposób prezentacji jest zazwyczaj oczywisty. Oprócz tego, wiadomości po angielsku stanowią łatwo dostępne źródło języka, którego rzeczywiście używają native speakerzy.

7 wskazówek jak wykorzystać wiadomości po angielsku do nauki języka.

Kanały informacyjne mogą stać się twoim prywatnym kursem językowym, głównie dlatego, że pomagają ci poznać i zrozumieć prawdziwy, rzeczywiście używany język. Wiadomości w formie pisanej są zwykle poprawne, a do tego zbudowane z krótkich i prostych zdań. Są doskonałe do ćwiczenia czytania. W przeciwieństwie do literatury pięknej z rozbudowanymi zdaniami i kwiecistym językiem, który jest znacznie trudniejszy do zrozumienia.

Oto kilka wskazówek, jak możesz wykorzystać wiadomości angielskie do nauki języka:

Oglądaj wiadomości, żeby poprawić słuchanie

Regularne oglądanie wiadomości w tv na 100% poprawi twoją umiejętność rozumienia ze słuchu. Będziesz rozumiał coraz więcej, coraz szybciej. Obraz, który widzisz na ekranie opowiada całą historię i pomaga ci zrozumieć to, co mówi spiker. Słuchanie wiadomości po angielsku jest jak nauka gry na pianinie – na początku grasz powolutku, ale jeżeli dużo ćwiczysz, potrafisz zagrać naprawdę szybko!
Żeby poprawić rozumienie ze słuchu, wypróbuj na przykład podcasty informacyjne BBC. Możesz je ściągnąć ze strony BBC World Service albo BBC News Report.

Rozmawiaj o tym, co się dzieje na świecie

Do tego ćwiczenia potrzebujesz nauczyciela, kumpla, albo grupy znajomych. W każdym tygodniu niech jedno z was wybiera jakiś ciekawy artykuł do omówienia. Kiedy go przeczytacie, spotkajcie się i porozmawiajcie o nim. Możecie przygotować sobie listę pytań, związanych z tematem, żeby dyskusja lepiej się toczyła. Postarajcie się zrobić listę nowych słówek i używać ich podczas rozmowy.

Korzystaj z aplikacji na telefon

Ile razy dziennie sprawdzasz telefon? Założę się, że bardzo często! Zacznij przy okazji uczyć się angielskiego. Wszystkie najważniejsze gazety i strony informacyjne oferują swoje aplikacje. Dzięki nim możesz czytać wiadomości w każdej wolnej chwili.

Czytaj artykuły na głos albo stosuj “shadowing”

Takie ćwiczenie pomoże ci poprawić wymowę i zapamiętać nowe słownictwo. Spróbuj przeczytać artykuł na głos, równocześnie zaznaczając te wyrazy, których albo nie znasz, albo nie wiesz jak je wymówić. Później sprawdzisz je w słowniku. Jeżeli słuchasz albo oglądasz wiadomości, wypróbuj “shadowing”: weź do ręki tekst (transkrypcję) i czytaj razem ze spikerem.

Wypisuj nowe słownictwo (ale nie KAŻDE słówko!)

Kiedy czytasz, oglądasz albo słuchasz wiadomości po angielsku, napotykasz na bardzo dużo nieznanych słów i wyrażeń. Zawsze miej pod ręką zeszyt i coś do pisania, żeby zanotować najlepsze i najpotrzebniejsze słówka. Dobrze jest grupować słownictwo według tematów, na przykład: polityka, wojny/konflikty zbrojne, plotki (język potoczny), sport, itd. W każdej kategorii tematycznej zapisz: temat, słowo/wyrażenie, transkrypcję fonetyczną (wymowę), znaczenie słowa objaśnione po angielsku, tłumaczenie na polski i przykład użycia w kontekście.
WAŻNE: Zapisuj tylko te słowa/wyrażenia, które często się powtarzają. Jeżeli będziesz chciał się nauczyć każdego nowego wyrazu, jaki się tylko pojawi, nie zdołasz tego zapamiętać! Chodzi zwłaszcza o te słowa, których rzadko się używa w codziennych konwersacjach.

Pisz komentarze online

Każdy z nas lubi dzielić się z innymi swoim zdaniem na temat tego, co się dzieje w kraju czy na świecie! To świetna okazja do popracowania nad swoją znajomością angielskiego. Znajdź artykuł na temat, który cię szczególnie interesuje albo wyjątkowo porusza. Sprawdź, co inni napisali w komentarzach pod artykułem. Wypisz sobie i naucz się potrzebnych według ciebie słówek z danego wątku. Kiedy już będziesz gotowy, dołącz do grona komentujących i napisz, co ty na ten temat myślisz. Kiedy ktoś odpowie na twój post, trudno będzie ci się oderwać od rozmowy – i to po angielsku!

Zrób podsumowanie

To świetny sposób na to, żeby sprawdzić, na ile zrozumiałeś przeczytany artykuł. Ćwiczenie polega na tym, żebyś pobieżnie przeczytał krótki artykuł i wychwycił w nim najważniejsze punkty. Najłatwiej jest wydrukować artykuł, a najważniejsze rzeczy zaznaczyć zakreślaczem. Kiedy zaznaczysz te najważniejsze kwestie, wypisz je swoimi słowami w punktach. Poproś nauczyciela albo kolegę, żeby sprawdził twoje podsumowanie.

5 stron z wiadomościami dla uczących się angielskiego

Zrozumienie oryginalnych artykułów z gazet czy wiadomości może nastręczać sporo kłopotów tym z nas, którzy dopiero zaczynają się uczyć. Jeżeli twój poziom angielskiego jest niższy niż Upper-Intermediate (B2), dobrą opcją na początek jest odwiedzanie stron informacyjnych, przygotowanych specjalnie z myślą o osobach, które uczą się angielskiego. I na szczęście, online można znaleźć kilka miejsc, które naprawdę warto odwiedzić! Znajdziesz tam łatwiejsze, skrócone wersje artykułów albo filmów, razem z listami słówek i ich objaśnieniem.

Oto lista najlepszych stron z wiadomościami po angielsku:

The Times in Plain English

Na tej stronie umieszczone są oryginalne artykuły z New York Timesa, trochę skrócone, czyli łatwiejsze do zrozumienia. Strona jest najbardziej odpowiednia dla osób na poziomie Intermediate i wyższym. Nie ma na niej filmików, nagranego tekstu, listy trudniejszych słówek ani ich objaśnienia. Za to w menu artykuły pogrupowane są tematycznie.

Breaking English News

Jeżeli szukasz łatwych artykułów z dużą ilością słownictwa i ćwiczeń, to zdecydowanie to jest strona dla ciebie! To stronka wykorzystywana przez nauczycieli, więc każdy wpis zawiera pełen zestaw ćwiczeń do doskonalenia różnych umiejętności językowych. Pod każdym artykułem znajdziesz materiały do ściągnięcia w PDF, a w nich sporo ćwiczeń razem z rozwiązaniami. Artykuły opracowane są na poziomach od 0 do 6.

BBC Words in the News

Ta strona to część archiwum BBC z 2015, ale mimo to można tam znaleźć przydatne materiały dla osób uczących się angielskiego. Do każdego artykułu dołączony jest PDF i nagranie do ściągnięcia na komputer. W wersji online jest jeszcze materiał video razem z tekstem artykułu. Nowe słownictwo jest zaznaczone i wyjaśnione pod tekstem. Pod artykułem można znaleźć ćwiczenia do tekstu razem z kluczem odpowiedzi.

E-News

Tak samo, jak na Newsinlevels.com, na tej amerykańskiej stronie dla uczących się angielskiego znajdziesz artykuły w 3 wersjach. Poziom Advanced to artykuły w wersji oryginalnej, a na poziomach Intermediate i Elementary znajdują się ich uproszczone wersje. Do każdego artykułu jest nagranie audio, odczytywane wolniej na niższych poziomach. Wygodna jest opcja, że kiedy najedziesz myszką na zaznaczone słówko, wyświetla ci się jego objaśnienie. Słownictwo jest też wypisane i bardziej szczegółowo objaśnione pod materiałem.

News in Levels

Jak sama nazwa wskazuje, ta strona z amerykańskim angielskim publikuje artykuły na 3 poziomach. Każdy artykuł składa się z krótkiego tekstu (tylko kilka akapitów) i, zazwyczaj, materiału video i nagrania audio. Trudniejsze słownictwo jest zaznaczone w tekście i objaśnione pod artykułem. Na Poziomie 1 (najłatwiejszym), zdania są dużo łatwiejsze i krótsze, dzięki czemu nawet początkujący jest w stanie je zrozumieć. Na Poziomie 3 mamy oryginalny tekst artykułu, a Poziom 2 ma pośredni poziom trudności. Na stronie ciągle dodawane są nowe teksty, a dodatkowo znajduje się tam też zakładka z materiałami video (również podzielona na poziomy).

Polecam ciekawe ćwiczenie “krótkie newsy po angielsku“.

Oglądaj angielskie kanały informacyjne i materiały video online

Wiadomości TV na żywo i materiały video umożliwiają ci naukę angielskiego w bardziej urozmaicony sposób. Wiadomości w formie video pomagają ci rozwinąć umiejętność słuchania, poprawić wymowę i poszerzyć słownictwo i stanowią doskonałe uzupełnienie wcześniej omówionych materiałów do czytania. Oczywiście, kanały informacyjne online są dostępne z każdego zakątka świata, musisz jednak wiedzieć, gdzie ich szukać!

Kanały informacyjne

Jeżeli chcesz rozumieć wiadomości po angielsku telewizyjne, musisz oglądać je codziennie. Już 15-20 minut każdego dnia pomoże ci poprawić słuchanie i słownictwo. Jeżeli istnieje taka możliwość, zawsze lepiej oglądać wiadomości w wersji z angielskimi napisami. Prezenterzy często czytają szybko, więc transkrypcja może być bardzo pomocna.
Na początek wpisz w Google: “watch English news online”. Strony takie jak BBC iPlayer zazwyczaj nie działają poza Wielką Brytanią, ale wiadomości z najbardziej znanych kanałów, takich jak CNN czy BBC News 24 znajdziesz na stronach typu freeintertv.com. Niektóre kanały informacyjne streamują też na żywo poprzez swoje konta na YouTube – na przykład, Sky News.

Materiały video

Jeżeli wejdziesz na YouTube i wpiszesz “news”, znajdziesz konta wszystkich najważniejszych anglojęzycznych nadawców. Masz do wyboru tysiące oryginalnych video, jednak nie są one w żaden sposób dopasowane do potrzeb osób, które dopiero uczą się angielskiego. Zwróć uwagę na kilka stron, które oferują filmiki z wiadomościami, przygotowane specjalnie dla osób, uczących się angielskiego:

BBC Learning English Channel

Ten kanał na YouTube mieści imponującą kolekcję filmów z BBC learning English. Jest tam wszystko – od wiadomości po lekcje wymowy! Możesz poszukać interesujących cię tematów poprzez niewielkie okienko przeglądania pod przyciskiem “subscribe”.

VOA

Voice of America ma na stronie specjalny dział z materiałami video. Są krótkie i jasne. Obejmują tematykę najnowszych wydarzeń ze świata oraz dołączają listę słówek wraz z objaśnieniami. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą stroną, zwłaszcza jeżeli uczysz się amerykańskiej wersji angielskiego.

BBC Lingohack

To jeden z wielu programów do nauczania poprzez wiadomości, jakie BBC ma w swojej ofercie. Są tam krótkie materiały video na bieżące tematy. Pod każdym filmem znajdziesz transkrypcję z zaznaczonymi słówkami i ich objaśnieniami. Ze strony możesz też ściągnąć darmowe PDFy i pliki audio.

Czytaj oryginalne gazety online

Jeżeli chcesz wejść na kolejny poziom znajomości angielskiego, spróbuj czytać artykuły z oryginalnych gazet. Najogólniej można je podzielić na dzienniki (te z wartościowymi artykułami) i tabloidy. Za dostęp online do niektórych gazet trzeba zapłacić, ale niektóre utrzymują się z reklam. Poniżej znajdziesz niektóre z darmowych opcji dostępnych online:

Wiadomości po angielsku online

Większość rodowitych użytkowników języka angielskiego czyta na poziomie zbliżonym do tego, który znajdziesz na stronie BBC News. To może wyjaśniać, dlaczego jest to najpopularniejsza strona z wiadomościami online w Wielkiej Brytanii. Jest rzeczowa, ale jej poziom nie jest przesadnie intelektualny. Na BBC News znajdziesz wiele działów i artykułów na każdy możliwy temat – od polityki po sport. To dobre miejsce, kiedy zaczynasz czytać wiadomości po angielsku!

Buzzfeed to kolejny przykład strony z wiadomościami online. To strona obecnie bardzo popularna w mediach społecznościowych, głównie z powodu zabawnych wpisów i historii z życia gwiazd. Strona publikuje i poważniejsze, dłuższe artykuły na bieżące tematy, i krótsze wpisy dla tych, którzy nie mają za dużo czasu na czytanie (albo po prostu chcą się rozerwać!).

Tabloidy

Tabloidy, takie jak na przykład The Mirror, zazwyczaj publikują krótsze artykuły, pisane tak, żeby informowały, ale też dostarczały rozrywki. Tytuły są często prowokacyjne, czasami oparte na grze słów i zabawne. Ogólnie tabloidy postrzegane są za mniej wartościowe w kwestii treści i stylu. W artykułach często stosowane jest słownictwo nieformalne i slangowe, co może być jednak zaletą, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakim językiem naprawdę mówią native speakerzy.

Gazety w takiej postaci, w jakiej znamy je dzisiaj, są z nami od ponad 500 lat! Jednak liczba osób, systematycznie je czytających, ciągle spada. Coraz więcej czytelników przechodzi online i wybiera krótsze artykuły, materiały video i wiadomości dostępne w każdej chwili dzięki aplikacjom na telefon i mediom społecznościowym. Przyszłość gazet to zdecydowanie dostęp online!

Dzienniki

Dzienniki takie jak The Guardian czy The Independent uważa się za gazety “z wyższej półki” – z wartościowymi treściami i dobrym stylem. Publikują dość długie artykuły, mają więcej stron i dogłębnie analizują prezentowane tematy. Nie są odpowiednie dla osób na niższym poziomie językowym, bo zawierają bardziej skomplikowane słownictwo i struktury. Jeżeli twój poziom jest niższy niż Intermediate, wybierz raczej wiadomości po angielsku z artykułów online albo tabloidów.

​30+ ​PODCASTÓW DO NAUKI ANGIELSKIEGO

​Pobierz listę najlepszych podcastów w pdf

Hidden Content

Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

  1. Aby uczyć się angielskiego z wiadomości jakie lecą w telewizji lub radio i to efektywnie trzeba być niewątpliwie na poziomie co najmniej średniozaawansowanym [B1]. Nie mniej jednak jest to świetny sposób na osłuchanie się tzw. żywym językiem.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend