Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Listy podcastów do nauki angielskiego!

30+ podcastów do nauki angielskiego
40 podcastów edukacyjnych po angielsku

17 przydatnych wskazówek, które pomogą ci uczyć się angielskiego

Jeśli chcesz w tym roku udoskonalić swój angielski, to tutaj znajdziesz pewne najbardziej przydatne wskazówki i techniki z różnych rodzajów uczenia się. Sprawdź, co już robisz i dowiedz się jak uczyć się szybciej, lepiej i w bardziej zabawy sposób.

17 wskazówek pomagających w nauce angielskiego

1. Znajdź więcej czasu na uczenie się.

Uczenie się angielskiego nie polega tylko na siedzeniu przy biurku z otwartą książką. Możesz uczyć się praktycznie wszędzie. Jeśli dojeżdżasz do pracy, masz dużo czasu, który możesz poświęcić na naukę. Słuchaj angielskich tekstów za każdym razem, gdy jesteś w samochodzie, pociągu czy jeżdżąc na rowerze – będzie znacznie łatwiej, jeśli chcesz oglądać je z angielskimi napisami. To samo z czytaniem książek – zacznij od krótkich opowiadań, które już znasz. Kiedy nie musisz skupiać się na fabule, możesz poświęcić więcej czasu na uczenie się nowego słownictwa.

2. Kiedy byłeś w szkole, prawdopodobnie uczyłeś się wielu słów, których naprawdę nie potrzebujesz.

Mógłbyś napisać wypracowanie o zanieczyszczeniu powietrza, ale nie masz pojęcia jak nazwać podstawowe składniki do swojego ulubionego ciasta. Skoncentruj się na słowach najpowszechniejszych, których właściwie możesz użyć w swoim życiu. Możesz na przykład zrobić etykietki na wszystkich produktach spożywczych i meblach z angielskimi nazwami. Wtedy nie będziesz musiał spędzać czasu na uczeniu się ich – możesz je po prostu zapamiętać patrząc często na nie codziennie.

3. Bądź rozsądny.

Poświęciłeś już prawdopodobnie miesiące czy lata próbując uczyć się angielskiego – najbardziej prawdopodobne jest to, że dużo rozumiesz, ale wciąż masz problemy z mówieniem. To dobrze, że masz cel, by uczyć się angielskiego, ale zapamiętaj, by być ze sobą szczerym. Jeśli poprzednio nie wystarczył rok, by udoskonalić swoją umiejętność, nie licz na to, że teraz będziesz potrzebował tylko miesiąca, by zacząć perfekcyjnie mówić. Zapytaj siebie ile czasu NAPRAWDĘ możesz poświecić każdego dnia albo tygodnia na uczenie się. Nie zaczynaj trzech różnych kursów w jednym czasie, ponieważ prędzej czy później poczujesz się po prostu wykończony zbyt dużą ilością angielskiego i wkrótce stracisz motywację. Zatem zdecyduj ile czasu możesz poświęcić na naukę – to dobrze, jeśli to tylko 20 minut każdego popołudnia albo wieczoru. Kluczem nie jest poświęcanie codziennie dużej ilości czasu na uczenie się – chodzi bardziej o wykształcenie nawyku, który będziesz wykonywał każdego dnia.

4. Wykorzystuj tylko oryginalne angielskie materiały.

Zamiast używać podręcznika, czytaj lub słuchaj tylko oryginalne angielskie materiały. Jeśli boisz się, że są one zbyt trudne, zacznij od opowiadań dla dzieci i programów telewizyjnych. Chcesz nauczyć się angielskiego, ponieważ w tym języku mówi się na świecie, a nie takiego, jaki jest pokazywany w podręczniku ucznia. Materiały w książkach dla obcokrajowców są stworzone specjalnie, by cię czegoś nauczyć – często z wyrażeniami, których normalnie nikt nie użyłby w codziennym życiu.

5. Ucz się z materiałów dla angielskich dzieci.

Są one stworzone po to, by pomóc dzieciom uczyć się i zapamiętywać nowe słowa i dlatego te same słowa powtarzane są w kółko. Ten język jest prosty, fabuła łatwa do śledzenia i wszystko pokazane jest na ekranie: na przykład, jeśli rozmawiają o jabłkach, widzisz jabłka na ekranie. To samo jest z pisanymi opowiadaniami – te dla dzieci są pełne obrazków, które pomogą ci zrozumieć słownictwo. Modele gramatyczne użyte w tego rodzaju materiałach są generalnie łatwe, zatem pomoże ci to zapamiętać podstawowe zasady gramatyczne.

6. Nie skupiaj się na uczeniu się gramatyki.

W zamian za to po prostu słuchaj i czytaj angielskie materiały tak często jak możesz. W wielu szkołach uczysz się modeli gramatycznych na pamięć, a potem zajmuje ci wiele czasu wybranie odpowiedniego czasu, by coś powiedzieć. Kiedy byłeś dzieckiem nikt nie mówił ci, jakiego czasu powinieneś użyć. Słyszałeś tylko te same rodzaje zdań i nie myślałeś o gramatyce. Po chwili zaczynałeś je powtarzać – nawet jeśli popełniałeś błędy, każdy rozumiał, co mówiłeś. Zatem spróbuj nie myśleć o gramatyce podczas lekcji. Po prostu powiedz, co chcesz – nieważne czy wybierzesz czas Past Simple czy Present Perfect Continuous. To nie jest takie ważne.

7. Nie bój się popełniania błędów.

Nikt nie oczekuje od ciebie, że nie popełnisz żadnych błędów, zwłaszcza jeśli wciąż się uczysz. Pamiętaj, że w swoim ojczystym języku też popełniasz jakieś błędy. Ale – z drugiej strony – nie bądź zły na swojego nauczyciela, gdy poprawia twoje błędy jak mówisz; to jego praca. Pamiętaj: kiedy byłeś dzieckiem, twoi rodzice i inni ludzie poprawiali w kółko twoje błędy, dotąd dopóki nie zacząłeś mówić bez prawie żadnego błędu.

8. Powtarzanie jest kluczem.

To jedna z najważniejszych wskazówek, ale także taka, którą często zaprzepaszczamy. To bardzo powszechne, że w szkołach tak się robi; jest jakiś tekst w twoim podręczniku, czytasz go, uczysz się na pamięć słownictwa, zapamiętujesz je, potem go używasz do pewnych ćwiczeń, jest test i …. kolejna lekcja.

Zapominasz tekst, słownictwo, modele gramatyczne. Nie tędy droga. Czytaj tekst tyle razy, ile to możliwe, tyle razy, ile potrzebujesz, by naprawdę go zrozumieć i zapamiętać. Nagrywaj go sam albo jeśli nie jesteś pewien czy twoja wymowa jest dobra, poproś, by ktoś to zrobił za ciebie.

Słuchaj go i czytaj kilka razy – może to zająć tydzień, dwa lub nawet miesiąc – wszystko zależy od tego jak dużo czasu spędzasz na nauce i na doskonaleniu swoich umiejętności. Skończ tekst dopiero wtedy, gdy jesteś pewien, że rozumiesz każde pojedyncze słowo z tekstu i że rozumiesz całe jego znaczenie. To także najlepszy sposób, by uczyć się gramatyki w bardziej naturalny sposób.

Nie musisz myśleć o modelu gramatycznym, tak często słyszysz zdanie, że staje się dla ciebie bardzo łatwe używanie podobnych, nawet bez myślenia o gramatyce. I to jest to, co chcesz osiągnąć. Pomocne może być mówienie na głos tych fraz, które słyszysz i próbowanie opowiadania historyjek, gdy jesteś sam. W ten sposób możesz sprawdzić czy naprawdę pamiętasz wszystkie słowa.

9. Zawsze ucz się nowych słów w kontekście.

Dobrym pomysłem jest posiadanie zeszytu z nowym słownictwem, ale umieszczaj w nim słowa tylko razem z kontekstem, czyli z frazą, w której go spotkałeś. Zazwyczaj słowa mają więcej niż jedno znaczenie – dodając do niego kontekst jesteś pewien, że rozumiesz właściwe znaczenie. Co więcej, to także sposób, by zapamiętać całe frazy z modelami gramatycznymi, co pomoże ci mówić po angielsku.

10. Gdy wybierasz materiały do czytania, spróbuj wybrać tematy, które znasz.

Na przykład, jeśli kochasz spędzać czas na wędkowaniu najlepiej będzie dla ciebie, jeśli po angielsku będziesz czytał o wędkowaniu. Po pierwsze będzie ci łatwiej, ponieważ masz jakąś wiedzę na ten temat – możesz z łatwością zgadnąć, co autor chce powiedzieć. Po drugie, czytając o czymś co lubisz, nie znudzisz się tak szybko. Nie będziesz musiał zmuszać się do poświęcania czasu na angielski – będziesz szczęśliwy, że możesz to robić. Jeśli mieszkasz za granicą, możesz z łatwością zapisać się na kurs, nie na kurs angielskiego, ale taki, który ci się podoba, np. zajęcia kulinarne. W ten sposób nauczysz się szybciej, spotkasz więcej osób mówiących po angielsku i sprawisz, że uczenie się angielskiego będzie zabawniejsze.

11. Te powyższe wskazówki miały sprawić, że uczenie się będzie łatwiejsze, ale by osiągnąć swój cel musisz dużo ćwiczyć.

Nie musisz od razu zapisywać się na kurs – możesz rozmawiać z „normalnymi” ludźmi, zarówno z tymi, dla których angielski jest rodzimym językiem, jak i z tymi, dla których jest on drugim językiem. Internet jest świetnym miejscem, gdzie możesz znaleźć dużo osób, które mają różne hobby i zainteresowania. Z pewnością możesz znaleźć kogoś, kto ci się spodoba.

12. Nie skupiaj się tylko na czytaniu i mówieniu.

Jeśli lubisz oglądać filmy i programy telewizyjne, oglądaj je w oryginale albo z angielskimi napisami. Nauczysz się nowych słów i fraz. Czytając angielski książki, spróbuj wybrać te nowoczesne – nie ma powodu, by uczyć się języka wiktoriańskiego. Oglądaj i czytaj wiadomości – są krótkie i łatwe.

13. Zaopatrz się w dobry słownik.

Oczywiście nie musisz zgadywać znaczenia każdego słowa. Zaopatrz się w dobry słownik, by sprawdzać słowo, którego nie znasz. Dobry słownik składa się nie tylko ze słów, ale także z wyjaśnienia jak rozumieć je w różnych kontekstach i jak ich odpowiednio używać, na przykład z przyimkiem. Dobry słownik naprawdę zmienia wszystko.

14. Używaj od czasu do czasu tych samych materiałów.

Powiedzieliśmy wcześniej, że na tą chwilę powinieneś skoncentrować się na jednym tekście i przejść do następnego wtedy, kiedy poczujesz, że jesteś gotowy. Ale po pewnym czasie dobrze wrócić trochę do niego, by przypomnieć sobie materiał. Możesz znaleźć tam jakieś słowa, których już zapomniałeś, a także takie, które teraz znasz z większą ilością znaczeń. Zaplanuj to – możesz robić powtórki raz w miesiącu albo dy poczujesz się zbyt wykończony, by uczyć się czegoś nowego.

15. Ucz się w swoim własnym tempie.

Nie myśl o poziomie, który chcesz osiągnąć – skup się na tym, co robisz właśnie teraz. Uczysz się dla siebie i tylko to doprowadzi cię do sukcesu. Jeśli jesteś rannym ptaszkiem, ucz się rano. Jeśli lepiej uczyć ci się wieczorem, ucz się wieczorami. Jeśli wolisz spędzać czas w bibliotece – idź tam, ale jeśli wolisz nie siedzieć za długo, idź na spacer słuchając angielskich materiałów.

16. Chcesz być pewien, że codziennie poświęcisz czas na angielski?

Zmień swój język na smartfonie czy komputerze – zmusi cię to do używania angielskiego w różnych sytuacjach. Graj po angielsku w swoje ulubione gry komputerowe. W ten sposób wkrótce zapamiętasz wszystkie słowa, których używasz najczęściej w ciągu dnia.

17. Nie ważne o której godzinie zaczniesz się uczyć albo jak długo to robisz, o ile robisz to codziennie.

Ale kiedy zaczniesz, nie kończ zanim naprawdę nie skończysz – najlepiej powiedzieć sobie zanim zaczniesz się uczyć jak długo zamierzasz to robić. Wyłącz telefon komórkowy, przynieś sobie kawę czy coś innego do picia, by uniknąć robienia przerw podczas lekcji. Zamknij drzwi i powiedz wszystkim, by ci nie przeszkadzali. To czas na angielski!

Leave a Comment:

Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close