3 maja

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Ile czasu potrzebujesz, żeby nauczyć się angielskiego?

Ile czasu potrzeba, żeby się nauczyć angielskiego?

Na świecie miliony ludzi chcą i próbują nauczyć się mówić po angielsku.

Pytaniem, które najczęściej usłyszymy od tych osób, jest: “Ile czasu potrzebuję, żeby się nauczyć angielskiego?”

Dobrze to rozumiem. Większość osób, które uczą się angielskiego, tak samo zresztą jak ci, którzy uczą się każdego innego języka, ma dużo innych obowiązków do wykonania. Mało kto może pozwolić sobie na luksus nauki na pełen etat. Musimy chodzić do pracy, zajmować się rodziną i płacić rachunki.

Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz uczyć się angielskiego przez kilka godzin dziennie, żeby osiągnąć dobre wyniki. A korzyści ze znajomości języka są ogromne.

Więc ile czasu potrzebuję, żeby się nauczyć angielskiego?

Żeby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Kiedy uczymy się czegoś nowego, każdy z nas ma inne doświadczenia, inną motywację i ulubiony styl nauki.

To bardzo istotne, żeby brać pod uwagę te czynniki, ponieważ nie istnieje jeden, uniwersalny okres, gwarantujący nauczenie się angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka.

Nauczenie się języka zależy w dużej mierze od trzech czynników: nastawienia ucznia, dostępnego czasu oraz zaangażowania w naukę. Jeżeli połączymy pozytywne nastawienie ucznia oraz jego odpowiednie i rosnące zaangażowanie w naukę, to ile czasu powinno zająć przyswojenie języka?

1. Nastawienie ucznia

Jak bardzo jesteś zmotywowany? (Długość i regularność)

Twój wewnętrzny cel oraz motywacja również odgrywają znaczącą rolę, kiedy chcesz uczyć się efektywnie angielskiego.

Wzór na szybsze przyswojenie dowolnego materiału sprowadza się do tego:

-Jak regularnie ćwiczysz.
-Jak długo jesteś w stanie utrzymać regularność swoich ćwiczeń.

Efekty wynikają z wysiłku, więc musisz być zaangażowany i mieć dużo zapału do pracy nad językiem. Żeby to uzyskać, warto wrócić do wymienionych wcześniej korzyści, płynących ze znajomości angielskiego.

Dobra wiadomość – angielski jest jednym z najłatwiejszych do nauczenia się języków, zwłaszcza jeżeli mówisz w którymś z podobnych do niego języku – hiszpańskim, niemieckim czy francuskim.

Jakie są twoje cele?

Motywacja do nauki angielskiego ma ogromne znaczenie. A chyba najlepszą motywacją do nauki jest rzeczywista potrzeba. Musisz w 3 miesiące uzyskać odpowiedni wynik IELTS, żeby się dostać na wymarzony kierunek studiów? Czy po prostu dla zabawy chcesz poprawić swoją znajomość angielskiego?

Obie sytuacje stanowią dobry powód do nauki angielskiego. Jednak to, jak istotna jest twoja motywacja i cel – to może mieć ogromny wpływ na to, jak intensywnie zechcesz się uczyć.

Pamiętaj: twoje cele nie muszą być aż tak imponujące, jak studia uniwersyteckie! Możesz wybrać coś skromniejszego – poprawienie umiejętności mówienia, poszerzenie aktywnego słownictwa i idiomów, poprawę znajomości angielskich czasów; to wystarczy, żebyś wciąż miał motywację i szansę na osiągnięcie sukcesu.

2. Zaangażowanie ucznia

Czy uczyłeś się wcześniej angielskiego?

Jeżeli już kiedyś uczyłeś się mówić po angielsku, czy to w szkole, czy za granicą, masz łatwiejsze zadanie – musisz przypomnieć sobie język.

Badania potwierdzają, że nawet jeżeli “zapomnieliśmy” określone informacje, które poznaliśmy w przeszłości, są one przechowywane w naszej pamięci długoterminowej. Oznacza to, że nie musisz zajmować swojej pamięci przyswajaniem całkiem nowych wiadomości (co zajmuje więcej czasu), musisz jedynie wydobyć z magazynu swojej pamięci przechowywane tam od jakiegoś czasu informacje.

Jaką metodę stosujesz?

Często nie chodzi wcale o to, żeby wkładać w naukę więcej wysiłku. Jak to się mówi, “pracuj mądrze, a nie ciężko”.

Nie ma znaczenia, jak mocno będziesz się starał, żeby wbić gwóźdź gołą ręką, łatwiej pójdzie, jeżeli użyjesz młotka. Jeżeli chodzi o naukę nowego języka, to masz do wyboru dziesiątki opcji, które obiecują osiągnięcie płynności językowej.

Spójrzmy na to, co mówią badania.

Według nich istnieją dwa główne sposoby nauki: aktywny i bierny.

Większość z nas zazwyczaj uczyła się z wykorzystaniem biernych metod, takich jak wykłady, podręczniki, oglądanie filmów, itd. Jesteśmy do nich przyzwyczajeni, ale niestety, to są najmniej skuteczne sposoby nauki.
W porównaniu do wysłuchania wykładu, mówienie i nauczanie kogoś pozwala nam zapamiętać 9-18 razy więcej informacji.
Przy naszym zazwyczaj mocno ograniczonym czasie, musimy bardzo starannie decydować, które metody wykorzystamy w nauce. Badania dowodzą, że mówienie i ćwiczenia z native speakerem są najlepszym sposobem na efektywne wykorzystanie czasu przeznaczonego na naukę.

3. Dostępność czasowa

Ile czasu i pieniędzy możesz przeznaczyć na naukę?

Czy nie byłoby cudownie wziąć sobie rok urlopu od pracy czy uczelni, wyjechać do innego kraju i tam zapisać się na kurs językowy?

Pewnie, że tak! Ale nie każdy ma tyle czasu i pieniędzy. Może masz tylko 2 tygodnie wakacji w roku. A może stać cię tylko na miesięczny kurs angielskiego.

I OK – to też się liczy, jeżeli chcesz nauczyć się angielskiego! Czy to będzie 6-miesięczna nauka, czy kurs 2-tygodniowy, i tak możesz poczynić duże postępy.

Jaki masz kontakt z angielskim?

Być może mieszkasz w Anglii i angielski otacza cię na co dzień. A może używasz angielskiego w pracy albo masz anglojęzycznych znajomych? Jeżeli przez cały czas słyszysz ten język, używasz go, oczywiste jest, że nauczysz się go znacznie szybciej.

Jeżeli jednak uczysz się dopiero od 2 tygodni, nawet ciągły kontakt z angielskim nie zapewni ci od razu wszystkich korzyści. Możesz jednak spróbować w miarę możliwości zwiększyć swój kontakt z językiem: rozmawiać z native speakerami, oglądać telewizję po angielsku czy czytać anglojęzyczne czasopisma i gazety.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend