19 grudnia

0 comments

8 łatwych sposobów jak nauczyć się mówić po angielsku W DOMU

Jak nauczyć się mówić po angielsku w domu? Nie każdy, kto chce nauczyć się mówić po angielsku, ma czas na to, żeby zapisać się na kurs językowy albo brać regularne lekcje. Jeżeli nie masz czasu dojeżdżać na zajęcia językowe to zawsze możesz praktykować mówienie po angielsku w domu.

Pewnie pomyślisz jak nauczyć się mówić po angielsku w domu?!

Otóż istnieją na to inne, proste, skuteczne i zabawne sposoby. Poniżej znajdziesz różne metody na to, jak nauczyć się mówić po angielsku w domu, jeżeli nie masz możliwości uczęszczania na kursy językowe lub odwiedzanie korepetytorów.

Dlaczego miałbyś uczyć się mówić po angielsku w domu?

Choćby dlatego, żeby czuć się komfortowo. Twój dom to bezpieczne, znane ci miejsce, w którym możesz się uczyć tak, jak chcesz.

A oprócz tego jest jeszcze pięć innych powodów jak nauczyć się mówić po angielsku w domu, możesz mieć z tego dużo więcej zabawy:

Wygoda. Nie musisz wychodzić z domu ani nigdzie jechać. Uczysz się, kiedy chcesz.

Żadnej presji. W domu uczysz się bez żadnej presji. Pracujesz w swoim tempie i nie musisz się martwić o to, czy nadążasz za grupą. Kiedy nie czujesz presji, jesteś odprężony podczas nauki i pracujesz bardziej efektywnie.

Zabawa. Zdziwisz się, jak wiele rzeczy możesz zrobić w domu, żeby nauczyć się płynnie mówić po angielsku i ile radości może ci to dać. Nie wspominając już o tym, że nie zapłacisz za to ani grosza.

Większa produktywność. Kiedy nie masz akurat w domu nic do roboty, wykorzystaj ten czas na pracę nad swoją produktywnością. Zdziwisz się, ile czasu na naukę możesz znaleźć i jak szybko poprawi się twój angielski.

Komfort. Nie ma innego miejsca na świecie, w którym możesz się całkowicie wyluzować. Nie musisz przejmować się swoim strojem, martwić się, że się spóźnisz na zajęcia czy denerwować się, że nie będziesz znał poprawnej odpowiedzi na pytanie lektora. Jeżeli czujesz się komfortowo, nauka przynosi lepsze efekty.

Minusy nauki mówienia po angielsku w domu

Mniejsza dyscyplina. Samodzielna nauka mówienia po angielsku może być trudnym wyzwanie z powodu braku dyscypliny. Tak jak większość rzeczy, które robi się samodzielnie potrzeba więcej dyscypliny i samozaparcia.

Brak korektora błędów. Ucząc się mówić po angielsku w domu należy korzystać ze sprawdzonych kursów, programów komputerowych lub innych sprawdzonych źródeł. Ważne, żebyś modelował sprawdzone wzorce.

8 sprawdzonych sposobów jak nauczyć się mówić po angielsku w domu

1. Otaczaj się angielskim i więcej słuchaj

Większość osób, które uczą się angielskiego za dużo czytają, a za mało słuchają. A przecież, kiedy niemowlęta i małe dzieci uczą się ojczystego języka, najpierw słuchają, później mówią, a dopiero na końcu uczą się czytać i pisać. Kiedy zastanawiasz się, jak nauczyć się mówić po angielsku w domu, niech to będzie twoja główna zasada – poświęć więcej czasu na słuchanie angielskiego!

Możesz oczywiście ćwiczyć samo pasywne słuchanie angielskiego, ale równie dobrze możesz poszukać lekcji łączących słuchanie z czytaniem – znajdź tekst razem z nagraniem audio. Najpierw włącz nagranie i równocześnie czytaj tekst po cichu, a później przeczytaj go na głos, ale postaraj się naśladować wymowę lektora z nagrania.

Rozumienie angielskiego ze słuchu jest absolutnym fundamentem potrzebnym do mówienia po angielsku. Mózg uczy się melodii języka. Konwersacje również odbywają się na kanale słuchanie-mówienie. Niestety w szkołach języka uczy się na kanale czytanie-pisanie w przeważającym procencie.

Także ta pierwsza wskazówka jak nauczyć się mówić po angielsku w domu jest niezwykle ważna i co najważniejsze w domu możesz na prawdę dużo słuchać różnych, konwersacji, audycji albo ciekawe podcasty do nauki angielskiego. Słuchaj codziennie przynajmniej przez jedną godzinę.

Czytaj więcej  Jak zrozumieć angielski i szybko mówiących native speakerów

2. Czytaj po angielsku na głos

Czytanie po angielsku przyzwyczaja twój umysł do angielskiego słownictwa i struktur gramatycznych. Czytanie po angielsku na głos pomaga ci również przyzwyczaić twój język do angielskich głosek.

Kiedy mówisz po angielsku, z pewnością napotykasz na dwie główne trudności:

Ze strony mentalnej – trudność w znalezieniu odpowiednich słów po angielsku
Ze strony fizycznej – trudność w prawidłowej wymowy angielskich słów

Głośnie czytanie po angielsku tekstów pomoże ci pokonać tę drugą trudność, a jednocześnie nie będziesz musiał się martwić o tę pierwszą. Nauczysz się wymawiać angielskie słowa w naturalny sposób. Najlepiej, żebyś czytał każdy tekst na głos dwa razy.

Za pierwszym razem czytaj powoli i koncentruj się na prawidłowym wymawianiu każdego słowa. Te wyrazy, które sprawiają ci trudność, podkreśl i powtórz po dziesięć razy.

Za drugim razem czytaj szybciej i bardziej płynnie, wypowiadając każde zdanie możliwie naturalnie, z właściwą intonacją i w prawidłowym rytmie.

Ważna porada: czytaj na głos transkrypty tekstów, które mają wersję audio. Posłuchaj audio kilka razy i potem czytaj na głos imitując lektora. To znacznie poprawi twoją wymowę angielską.

3. Ucz się całych zwrotów

Za każdym razem, kiedy uczysz się nowego słówka, postaraj się użyć go w kontekście. Na przykład, jeżeli uczysz się słówka “sunglasses”, możesz ułożyć z nim kilka różnych zdań:

I bought new sunglasses yesterday.
How much are these sunglasses?
I like your sunglasses – where did you get them?
My sister lost her sunglasses.
Don’t forget to bring your sunglasses when we go to the beach.

Żeby lepiej zapamiętać słówko, powtórz każde zdanie dziesięć razy. Jeżeli w taki sposób będziesz uczył się nowego słownictwa, łatwiej, szybciej i w naturalny sposób będziesz go później używał w rozmowie. Pojedyncze wyrazy trudniej jest wydobyć z pamięci, niż całe zwroty angielskie.

Inne zwroty z życia codziennego z którymi możesz ćwiczyć. Wyrażenia zostały tak dobrane, aby odzwierciedlały współczesne i potoczne użycie języka angielskiego.

Ważna porada jak ćwiczyć mówienie po angielsku w domu? Możesz powtarzać na głos całe zdania. W ten sposób nauczysz się akcentu angielskiego i słówek angielskich w pełnych zdaniach. Jeszcze lepiej uczyć się na zasadzie pytanie-odpowiedź. W ten sposób ćwiczysz myślenie po angielsku i zarazem mówienie.

4. Nagrywaj się

Nagrywanie własnego głosu choćby tylko podczas głośnego czytania jest dobrym ćwiczeniem mówienia po angielsku. Jest to łatwe do przygotowania. Wystarczy mikrofon, laptpop lub nawet smartfon albo każde urządzenie, które umożliwia nagrywanie głosu.

Nagrywanie pomoże ci zauważyć, czy i jakie błędy w wymowie zdarza ci się popełniać. Do nagrywania możesz wykorzystać smartfon, tablet a nawet laptop.

Po prostu znajdź jakiś tekst do przeczytania, włącz Audio Recorder i nagraj swój głos.

To dopiero pierwszy krok. Ważne jest, żebyś teraz sprawdził, czy wymawiasz wszystkie słowa poprawnie.

Nagrywaj ten sam tekst tak długo, aż będziesz go czytał doskonale, bez żadnych błędów. Postępuj tak samo z kolejnymi tekstami, stopniowo przechodząc do trudniejszych, z bardziej zaawansowanym słownictwem.

Jak nauczyć się mówić po angielsku w domu nagrywając swój głos?

5. Oglądaj telewizję

Jak nauczyć się mówić po angielsku w domu oglądając TV lub Youtube?

Możesz znaleźć wiele stron i kanałów z popularnymi programami tv. Ich oglądanie to świetny sposób na ćwiczenie słuchania i poznawanie nowych słów i zwrotów angielskich. Liczba programów telewizyjnych po angielsku jest przeogromna.

Na początek najlepsze są kreskówki. W bajkach dla dzieci znajdziesz prosty język, są tworzone po to, żeby uczyć dzieci nowego słownictwa. Przy kreskówkach popracujesz nad swoim mówionym angielskim, a przy okazji się odprężysz i zapewnisz sobie beztroską rozrywkę.

Ja, sam tak ćwiczyłem z moim ulubionym serialem Family Guys. Na Youtube jest sporo urywków z tej kreskówki. Dialogi są proste, a sam serial składa się krótkich sketchy. Może taki fragment przewijać wielokrotnie i powtarzać za bohaterami.

6. Zapamiętuj teksty z filmów

Jak nauczyć się mówić po angielsku w domu z filmów? Wykorzystaj dialogi filmowe! Na pewno masz swoje ulubione filmy po angielsku, które możesz oglądać po kilka razy. Skorzystaj z tego, że znasz je prawie na pamięć i naucz się niektórych kwestii. Możesz je wypowiadać razem z aktorami – to prawie tak, jakbyś sam grał w filmie!

Świetnie się do tego nadają klasyczne hollywoodzkie produkcje, które możesz oglądać, jeżeli akurat nic innego nie przychodzi ci do głowy. A kiedy trudno jest ci zrozumieć, co mówią bohaterowie, zawsze możesz poprosić Google o transkrypcję filmu.

Transkrypcja obejmuje cały tekst z filmu, czyli możesz z nią śledzić wszystkie dialogi. Na przykład, jeżeli chcesz odegrać rolę Toma Cruise’a z “Ludzi honoru”, znajdź tytuł oryginalny i wpisz w Google “A Few Good Men transcript”.

7. Śpiewaj karaoke

Karaoke polega na tym, że śpiewasz piosenkę, którą puszczasz bez wokalu – więc tylko ty śpiewasz. To super zabawa, ale czasami możesz się czuć zbyt onieśmielony, żeby śpiewać przed publicznością.

Za to w domu możesz się odprężyć i wyśpiewywać swoje ulubione piosenki tak głośno (i tak fałszując), jak tylko chcesz! Nie ma znaczenia, czy jesteś fanem Madonny czy Adele — dopóki śpiewasz po angielsku, rozwijasz swój język, a do tego świetnie się bawisz.

Jednak zanim zaczniesz śpiewać karaoke, powinieneś zapoznać się z tekstem i kilka razy go przeczytać.

Później możesz się sprawdzić w grze Lyrics Training (lyricstraining.com), która polega na wpisywaniu brakujących słów w tekście piosenki podczas jej odsłuchiwania. Potem zaśpiewaj kilka razy razem z wykonawcą. Teraz wreszcie będziesz przygotowany do końcowego egzaminu (czyli do najfajniejszej części): karaoke!

8. Mów do lustra

To najlepszy sposób na pokonanie nieśmiałości i braku pewności w mówieniu po angielsku oraz na pracę nad czystością i poprawnością języka podczas wypowiedzi ustnej. To ćwiczenie na mówienie po angielsku pomaga też popracować nad językiem ciała i mimiką twarzy. Ta metoda pozwala na zwrócenie uwagi na własne błędy i szybkie ich skorygowanie.

Porada: podczas mówienia do lustra wykorzystaj technikę 1 minutowego mówienia. Włącz stoper i mów przez jedną minutą na wybrany temat.

Można czytać, można wkuwać gramatykę, ale jak nauczyć się mówić po angielsku w domu? Jak widzisz, sposobów, które nie wymagają ani dużo czasu, ani nakładów finansowych jest naprawdę dużo. Najważniejsze są chęci i odpowiednia motywacja!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close