14 lutego

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

12 mitów na temat uczenia się języka angielskiego

Nie możesz nauczyć się angielskiego jeżeli masz więcej niż 5 lat albo jeżeli nie mieszkasz w anglojęzycznym kraju, twój nauczyciel nie jest native speakerem albo pracujesz 8 godzin dziennie i nie masz czasu. Jeżeli chcesz osiągnąć wysoki poziom musisz studiować cały dzień, musisz mieć super inteligentny umysł…

Pewnie słyszałeś wszystkie te popularne mity powyżej. Niektóre z nich mogły mieć duży wpływ na ciebie i twój sposób uczenia się angielskiego. Rzeczywiście dosyć łatwo jest się poddać, gdy narastają trudności i zwalić winę na te często powtarzane mity. Na szczęście jest dużo kontrargumentów, które pomogą tobie wziąć się w garść i osiągnąć cel nauczenia się angielskiego.

12 mitów na temat uczenia się języka angielskiego

Jeśli ktoś mówi „Nie potrafię nauczyć się angielskiego”, często uzasadnia to, przytaczając jeden z 12 mitów przedstawionych poniżej. Dzisiaj obalimy 12 powszechnych mitów na temat uczenia się angielskiego. Przekażę również kilka wskazówek, jak pomóc wam ominąć różne przeszkody, które możecie napotykać.

Mit 1: Muszę wyjechać do kraju anglojęzycznego

W przeszłości nauczyć się angielskiego było trudno, ponieważ trudniej było podróżować do innych krajów. Ale mając Internet możemy sprowadzić języki obce do naszych domów za pomocą jednego kliknięcia.

Żeby udoskonalić swoje umiejętności, musisz aktywnie szukać szans do nauki! Wykorzystaj te szanse, by wprowadzić języki obce do swojego życia.

Jak nauczyć się angielskiego samemu?

Wybieraj jedzenie z angielskiego menu. Czytaj angielskie instrukcje i postępuj zgodnie z angielskimi znakami. Możesz odkryć sposoby, by uczyć się i ćwiczyć angielski w swoim własnym życiu bez potrzeby kupowania biletu na samolot.

Najważniejsza wskazówka: Otocz się osobami, które mówią po angielsku i po prostu słuchaj. W ten sposób możesz “podróżować” do anglojęzycznego kraju przez zanurzenie się w rozmowach innych.

Mit 2: Jestem za stary na naukę angielskiego

Tak, młodsze osoby łatwiej uczą się nowego języka, ale to nie znaczy, że starsi ludzie nie mogą nauczyć się języka angielskiego. Dorosły ma więcej doświadczenia i bardziej koncentruje się na rozwiązywaniu problemów.

Zamiast wierzyć, że twój wiek cię blokuje, przyjrzyj się bliżej swojej nauce.

Co dokładnie sprawia ci trudność i nie pozwala efektywnie uczyć się angielskiego?

Czy to treści, które poznajesz?

Metody, których używasz?

To może być nawet miejsce albo ludzie w środowisku, w którym się uczysz.

Kiedy rozpoznasz prawdziwe przeszkody, możesz zacząć wprowadzać pewne zmiany, żeby uczynić naukę łatwiejszą i dużo bardziej przyjemną.

Czytaj więcej  5 powodów dlaczego nie jesteś za stary, żeby uczyć się angielskiego.

Mit 3: Czuję się skrępowany, kiedy mówię po angielsku

Każdy błąd może pomóc ci nauczyć się czegoś nowego. To prawda, zwłaszcza kiedy uczysz się nowego języka. Musisz traktować każdy błąd jak szansę na nauczenie się czegoś.

Nie ma powodu, żebyś czuł się skrępowany, jeżeli powiesz złe słowo, zdanie czy popełnisz błąd w wymowie.

Każdy kiedyś zaczynał!

Jeżeli zaakceptujesz fakt, że dopiero się uczysz, przestaniesz być wobec siebie zbyt krytyczny i nauczysz się cieszyć z błędów, które popełniasz podczas nauki.

Wciąż czujesz się głupio, gdy zdarzy ci się powiedzieć niewłaściwe słowo?

Jeżeli powiesz innym, że dopiero zacząłeś uczyć się angielskiego, prawdopodobnie pozbędziesz się nadmiernej presji. To również dobry sposób, żeby znaleźć nowe możliwości nauki, bo inni mogą chcieć ci pomóc.

Najważniejsza wskazówka: Nagrywaj się, kiedy rozmawiasz po angielsku. To świetny sposób, by w trakcie mówienia budować pewność siebie. Możesz także usłyszeć rzeczy, które mógłbyś udoskonalić.

Polecany artykuł: Czuję się skrępowany, kiedy mówię po angielsku

Mit 4: Nie jestem dobry z języków obcych

Umysł to potężna rzecz.

Jeśli twój umysł myśli, że nie potrafisz nauczyć się języka angielskiego, zmiana tego przekonania będzie niezwykle trudna.

Zatem wyświadcz sobie przysługę i zmień swój punkt widzenia!

To nieprawda, że nigdy nie zrozumiesz angielskiego, tylko dlatego, że nie jest to twój ojczysty język. Nawet jeśli mapy ojczystego języka budujemy w naszych mózgach od najmłodszych lat, nasz mózg wciąż może przyswajać nową wiedzę. Każdego dnia gromadzimy nowe informacje. Nie ma żadnej różnicy, kiedy uczymy się nowego języka.

Zmieniając jedynie własny sposób myślenia, otrzymasz najlepszą szansę, żeby nauczyć się czegoś nowego.

Mit 5: Nie stać mnie na to

Pieniądze są powszechną wymówką, której wielu używa, żeby wyjaśnić dlaczego nie mogą czegoś zrobić. Możesz sądzić, że nie masz wystarczająco dużo pieniędzy, żeby kupić podręczniki albo że kurs internetowy jest zbyt drogi.

Cóż, mam dla ciebie dobre wieści: możesz uczyć się angielskiego za darmo!

Najlepsze doświadczenia związane z nauką są zapamiętywane najlepiej, a nie są najdroższe. Interakcje w prawdziwym świecie są fantastycznym sposobem, żeby uczyć się efektywnie angielskiego, ponieważ są interesujące, istotne i za darmo!

Zaangażuj się w naukę rozmawiając z ludźmi i czytając gazety, czasopisma czy blogi. Z pomocą całej masy darmowych zasobów w Internecie będziesz doskonalił swój angielski nie wydając nawet jednej złotówki.

Mit 6: Nigdy nie będę mówił z właściwym akcentem

Akcenty są dość zdumiewające. Podkreślają różnice między ludźmi na całym świecie, a także łączą społeczności. Ale tylko z tego powodu, że nie brzmisz jak native speaker, nie możesz sądzić, że nie możesz nauczyć się angielskiego.

Akcenty i wymowa mogą wspomóc komunikację, ale wciąż możesz się sprawnie porozumiewać, nawet jeżeli twój akcent jest daleki od doskonałości. Nauka wymowy trudnych dźwięków zajmuje wiele czasu, zatem upewnij się, że stwarzasz sobie szanse, żeby słuchać języka mówionego.

Wyznacz sobie realne cele w nauce angielskiej wymowy i daj sobie więcej czasu, by je wykonać.

Najważniejsza wskazówka: Oglądaj angielskie filmy na YouTube i subskrybuj kanały do nauki języka. Im więcej będziesz słuchać, tym lepiej nauczysz się akcentu i wymowy.

Nie bój się i próbuj!

Pamiętaj, nawet jeśli nie opanujesz idealnej wymowy, twój przekaz najprawdopodobniej nadal będzie zrozumiały!

Mit 7: Uczenie się angielskiego nie jest ciekawe

Niektórzy ludzie rezygnują z nauki angielskiego, ponieważ nie jest to dla nich absorbujące zajęcie (stymulujące czy interesujące). Mogą wierzyć, że wysiłek, czas i energia, jaką w to wkładają, nie daje im takich efektów, jakich oczekiwali.

Ci, którzy wierzą w ten mit prawdopodobnie utkną po drodze i się poddadzą.

Często tracisz zainteresowanie, gdy podchodzisz do nauki w sposób bierny. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, czas, żebyś uczynił swoją naukę bardziej aktywną i ekscytującą!

Żeby nauka angielskiego stała się czymś, co naprawdę chcesz robić, musisz mieć aktywne nastawienie!
To oznacza wejście w bardziej ambitne sytuacje.

Zrób coś nowego. Zrób coś nowego i nieprzewidywalnego. Zrób coś, co zmusi cię do wykorzystywania swoich umiejętności i wiedzy. To sprawi, że wyznaczysz sobie ambitniejsze cele i będziesz podekscytowany, gdy je osiągniesz.

Masz siłę, by uczyć się angielskiego w sposób, jaki chcesz, zatem spraw, by było to zabawne i interesujące!

Mit 8: Nie mam wystarczająco dużo czasu
 nie mam czasu uczyć się angielskiego

Rozumiemy, że jesteś zajęty. Cały świat wydaje się być zajęty. Każdy z nas tak się śpieszy. Mamy tak wiele do zrobienia i zawsze brakuje nam czasu.

Jednak przekonanie, że potrzebujemy dużo czasu, żeby uczyć się angielskiego jest błędne. Musisz po prostu wiedzieć, jak zorganizować swój czas.

Po pierwsze, pomyśl o jakiej porze dnia najlepiej się uczysz. Nie o porze, w której masz najwięcej czasu albo najmniej zamieszania. Mówimy o czasie, w którym twój mózg pracuje najlepiej. Kiedy najmocniej się koncentrujesz i najłatwiej uczysz. To czas, który musisz wykorzystać na naukę języka.

Teraz zaplanuj swój dzień i znajdź czas na naukę angielskiego o tej właśnie porze dnia.

Nawet jeśli jest to pół godziny, wpisz to do swojego harmonogramu lub na listę rzeczy do zrobienia. Bądź konsekwentny i codziennie w tym czasie się ucz.

Są małe rzeczy, które możesz zrobić, żeby łatwiej było ci trzymać się swojego planu. Wyłóż książki i inne materiały tak, żeby łatwo było po nie sięgnąć, ściągnij swoje wideo i nagrania, żeby były gotowe do odtworzenia i stwórz odpowiednie miejsce, żebyś był zawsze gotowy do nauki!

Najważniejsze wskazówki: Wypełnij luki w swoim dniu szybkimi lekcjami. Na przykład, słuchaj podcastów w języku angielskim, kiedy stoisz w kolejce w sklepie. Albo uruchamiaj aplikacje do nauki języka, kiedy jedziesz autobusem. Wykorzystaj każdą wolną chwilę na naukę!

Mit 9: Moje umiejętności z angielskiego nie rozwijają się w sposób naturalny

Jakie byłoby to zdumiewające, gdybyśmy mogli uczyć się rzeczy w naturalny sposób! Tak, jeśli nasze mózgi przechowywałyby wszystkie informacje, a my mielibyśmy do nich swobodny dostęp. Wyobraź sobie, że nauka byłaby naprawdę taka prosta!

Niestety wiemy, że takie nie jest. Nie da się uczyć języka bez żadnego wysiłku. Ale nie znaczy to, że nauczenie się angielskiego jest niemożliwe. Oznacza to jedynie, że żeby nauczyć się efektywnie angielskiego, potrzebujesz dobrego planu.

Planowanie to nic innego jak organizowanie swojego celu (dlaczego coś robisz) i zadań. Myślenie w ten sposób o nauce angielskiego pomoże ci osiągnąć to, co chcesz osiągnąć.

Spytaj siebie: Dlaczego uczę się angielskiego? Jakie umiejętności chcę opanować? Czego potrzebuję, żeby nauczyć się osiągać swoje cele?

Dzięki tym pytaniom zrozumiesz swoje motywy, zorganizujesz lekcje i nabierzesz rozpędu, żeby uczyć się skutecznie.

Mit 10: Nigdy nie będę dobry z angielskiego

Ludzie często chcą nauczyć się angielskiego tak dobrze, jak języka ojczystego, albo przynajmniej tak dobrze jak przyjaciel. Jednak porównywanie siebie z innymi jest przede wszystkim najszybszym sposobem na utratę pewności siebie, motywacji i radości z tego, co robisz w swoim życiu.

I oczywiście nauka angielskiego nie jest wyjątkiem. Kiedy planujesz swoją naukę i wyznaczasz sobie cele, upewnij się, że to wszystko robisz dla siebie i tylko dla siebie.

Wszyscy uczymy się w różnym tempie i w różny sposób. Musisz przestać chcieć być tak dobry jak ktoś inny. Zacznij nagradzać się za każde swoje osiągnięcie. Dzięki skupianiu się w ten sposób na sobie, znacznie udoskonalisz swoje umiejętności, wiedzę i poczucie zadowolenia.

Najlepszym sposobem, żeby stale mieć w głowie swoje osobiste cele i swoje własne zadowolenie, to regularnie robić “przeglądy” swoich postępów. Znajdź swoje słabości i skoncentruj się na ich poprawianiu.

Odkryj rzeczy, które są dla ciebie łatwe i uczyń je bardziej ambitnymi. Cofnij się o krok, spójrz na wszystko, czego się do tej pory nauczyłeś i doceń jak daleko zaszedłeś!

Mit 11: Angielski bardzo się różni od mojego ojczystego języka

Kiedy uczysz się angielskiego, jako początkujący używasz języka ojczystego, żeby interpretować i rozumieć nowe słowa w swoim umyśle. Jednak dochodzisz do momentu, w którym nie możesz już dłużej polegać na swoim rodzimym języku. Niektórzy ludzie dochodzą do tego punktu i wierzą, że ich mózg nie może już dłużej się uczyć.

Jednak w rzeczywistości dojście do tego punktu jest oznaką ogromnego postępu! To jest sygnał, że musisz przestać polegać na swoim języku ojczystym, że od teraz musisz używać całego nowego sposobu myślenia.

Zawsze będą elementy angielskiego, których się nie tłumaczy albo nawet nie będzie ich można wytłumaczyć przy użyciu innych języków.

Uwolnij się od swojego rodzimego języka i zacznij myśleć używając pojęć angielskich. Dzięki temu może lepiej zrozumiesz ten język.

Mit 12: Uczenie się angielskiego jest nudne

Jeśli wpadłeś w pułapkę myślenia, że uczenie się angielskiego jest nudne, proszę odłóż swój ołówek i odejdź od podręcznika. Problemem nie jest angielski, problemem jest metoda nauki angielskiego, którą wybrałeś.

Jak samemu nauczyć się angielskiego?

Powstrzymaj nudę i zmień swoje lekcje!

Zamień książki na filmy, zastąp karty obrazkowe wizytą w teatrze i zacznij śpiewać angielskie piosenki pod prysznicem!

Cokolwiek wprowadza podekscytowanie do twojej nauki, wykorzystaj to. Każdy ma swoje własne pomysły na to, co sprawia, że przyswajanie wiedzy staje się zabawne, zatem wypróbuj nowe metody i znajdź to, co działa na ciebie.

Najważniejsza wskazówka:  Zbierz kilku przyjaciół i zagrajcie w angielskie gry planszowe. Upewnij się, że rozumiecie zasady, usiądźcie wygodnie i cieszcie się zabawą, śmiechem i nauką!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close