18 lipca

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

10 Sposobów Jak Nauczyć Się Angielskiego Samemu

Chcesz poznać sprawdzone sposoby jak nauczyć się angielskiego samemu w domu?

Chcesz nauczyć się angielskiego, ale nie masz czasu chodzić na zajęcia językowe?

A może chcesz jeszcze lepiej znać angielski, ale zajęcia językowe nie dają ci rezultatów jakich oczekujesz, bo 2 godziny w tygodniu to za mało?

W takim razie mam dla ciebie dobrą wiadomość.

Nie musisz zapisywać się na kurs, żeby udoskonalić swoją znajomość języka angielskiego.

Tak, naprawdę, sam możesz być swoim nauczycielem!

Możesz uczyć się angielskiego w domu.

Nauka języka angielskiego to nie jest wyższa matematyka. W tym obszarze jesteś w stanie samodzielnie wiele zdziałać.

Jak nauczyć się języka angielskiego samemu: wady i zalety

  • Elastyczność czasowa: ucząc się angielskiego w domu na własną rękę, masz dużą elastyczność czasową i możesz uczyć się gdziekolwiek chcesz. Nie musisz się przeciskać przez miasto na zajęcia językowe.Takiej elastyczności nie masz uczęszczając na zajęcia językowe, które też są znacznie kosztowniejsze niż samodzielna nauka angielskiego w domu.
  • Dyscyplina: musisz być bardzo zdyscyplinowany ucząc się samodzielnie. Jeżeli nie ma nauczyciela albo kogoś, kto potrafi utrzymać uwagę na nauce, to samodzielnie możesz mieć trudności w utrzymaniu koncentracji i dyscypliny. Niestety jest to poważna wada w każdej dziedzinie, kiedy robi się coś samodzielnie .
  • Relacje: w samodzielnej nauce angielskiego możesz odczuwać braki relacji z innymi i odpowiedniego środowiska stymulującego naukę angielskiego. Niestety jest to kolejna wada po problemach z dyscypliną.
  • Najlepsze rozwiązanie: możesz uczęszczać na zajęcia językowe, uczyć się z korepetytorem bądź przez Skype z native speakerem oraz dołączyć do tego samodzielną naukę. To na prawdę przyśpieszy twoje rezultaty.

Ile osób po zajęciach językowych robi później cokolwiek samodzielnie?

Tak, że zdecyduj, jaki model tobie odpowiada najbardziej.

Jeżeli chcesz poznać kilka sposobów, jak nauczyć się języka angielskiego samemu w domu, to mam kilka wskazówek i porad, które pomogą ci to zrobić, a na pewno zainspirują cię i zachęcą do samodzielnej nauki angielskiego.

Jednak to nie wszystko! Będziesz się przy tym świetnie bawił i jestem przekonany, że na zawsze zechcesz się pożegnać ze zorganizowanymi lekcjami angielskiego.

Dwie najważniejsze porady jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego samemu

1. Znajdź silną motywację do nauki angielskiego.

Znalezienie motywacji do nauki angielskiego nie powinno być trudne.

Angielski we współczesnym świecie jest tak popularny, że jego znajomość nie tylko może być pożyteczna i wykorzystana na wiele sposobów. Jest po prostu niezbędna!

Może potrzebujesz nauczyć się języka angielskiego do pracy, do codziennych rozmów ze znajomymi, do relacji biznesowych, rozumienia wiadomości, zaliczenia testów, bądź zdobycia certyfikatu. Powodów może być bardzo dużo i to może być dla ciebie mocną motywacją, żeby nareszcie nauczyć się języka.

Im mocniejszy masz powód do nauki angielskiego, tym łatwiej będzie ci wytrwać w ćwiczeniach. Motywacja to pierwszy krok do sukcesu.

Jeżeli chodzisz na zajęcia językowe, to samodzielna nauka angielskiego będzie dodatkowym ćwiczeniem, które pozwoli ci szybciej osiągnąć swój cel.

W samodzielnej nauce potrzeba trochę więcej samozaparcia, niż wtedy kiedy jesteś w szkole i nauczyciel potrafi wywrzeć nieco presji, odrobinę zmusić cię do nauki.

Zastanów się przez chwilę. Jakie są twoje powody? Dlaczego postanowiłeś uczyć się języka angielskiego?

2. Nie Spiesz Się

Jeżeli już zdecydowałeś nauczyć się języka angielskiego bez pomocy nauczyciela, weź pod uwagę, że zajmie ci to trochę czasu. Nauka języka obcego to proces, który musi potrwać. Nie możesz oczekiwać, że poczytasz coś po angielsku, położysz się spać i obudzisz, mówiąc już biegle.

Samodzielna nauka języka angielskiego będzie wymagała od ciebie trochę więcej samodyscypliny. Nie forsuj się na początku, ponieważ szybko się zniechęcisz i zaryzykujesz zarzucenie nauki języka. Do nauki języka podejdź raczej jak do maratonu, a nie jak do sprintu.

Wyznacz sobie realne cele i codziennie poświęć określoną ilość czasu na naukę języka angielskiego. Możesz uczyć się angielskiego przez trzydzieści minut dziennie, byle to była regularna nauka. Oczywiście jeżeli możesz wygospodarować więcej czasu, tym lepiej.

Kiedy sam uczysz się języka angielskiego, według własnego uznania możesz wybrać czas, miejsce i metodę. To duży plus. Jednak uważaj! Pokusa odłożenia lekcji na inny dzień jest bardzo duża, a wymówki znajdziesz na poczekaniu – dzisiaj jestem zmęczony, jest za gorąco, mam katar, itd.!

Z takim podejściem jeszcze nikt nie nauczył się ani języka, ani niczego innego. A zatem – żeby mówić po angielsku, naprawdę musisz tego chcieć… wtedy ci się uda!

10 przydatnych wskazówek jak nauczyć się angielskiego samemu

1. Program audio AngielskiFluent

Jak najlepiej uczyć się angielskiego w domu? Słuchaj specjalnych nagrań audio.

Czy twoja wcześniejsza nauka polegała na wypełnieniu testów gramatycznych, tłumaczeniu zdań, wkuwaniu listy słówek i innych klasycznych metodach, które zajęły całe lata nauki, a efekt jest taki, że nie nauczyłeś się języka angielskiego na tyle, żeby swobodnie rozmawiać w tym języku?

Wypróbuj kurs AngielskiFluent. Jest to program audio, który pomoże Tobie nauczyć się mówić po angielsku, nawet jeżeli na razie masz problem z wypowiedzeniem prostych zdań.

2. Nauka angielskiego z programami komputerowymi

Na rynku jest sporo programów komputerowych do nauki języków. Nauka z programami komputerowymi może być dobrym uzupełnieniem innych metod, które być może już stosujesz.

Chociaż nie jest to odpowiednia forma nauki dla każdego, to uczenie się angielskiego z programami komputerowymi takimi jak SuperMemo może być bardzo skuteczne w warunkach domowych, ponieważ program ustala pewną dyscyplinę, której brakuje bez zajęć językowych, a która jest tak ważna w codziennej, samodzielnej nauce języka angielskiego.

Przy wyborze programu stosuj prostą zasadę – nie chcesz już uczyć się angielskiego tak jak do tej pory. Czyli nie chcesz wkuwać pojedynczych słówek, tylko uczyć się angielskiego w kontekście. Historyjki, czytanki, dialogi – sytuacyjna nauka języka angielskiego pomoże wykorzystać później nowe słówka w realnym życiu.

Tak więc do wachlarza użytecznych narzędzi możesz dołączyć programy do nauki angielskiego.

3. Wiadomości po angielsku również uczą języka

Rozeznanie w tym, co dzieje się na świecie doskonale świadczy o twojej wiedzy, ale stanowi również temat do rozmów ze znajomymi, rodziną czy kolegami w pracy. Często rozmawiamy o tym, co zobaczyliśmy w wiadomościach, więc jeżeli wiesz co się dzieje, możesz brać udział w rozmowie.

Możesz też podnieść swój poziom, podejść do sprawy ambitnie i pozwolić sobie na omawianie bieżących tematów w języku obcym – regularne słuchanie czy czytanie wiadomości po angielsku pozwoli ci nie tylko być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, ale też znacznie poszerzy zasób twojego słownictwa.

Jeżeli twój angielski nie jest jeszcze tak dobry, żebyś mógł zrozumieć wiadomości w całości, to wykorzystaj na początku serwisy informacyjne dla osób uczących się angielskiego, a dopiero później przejdź do normalnych serwisów informacyjnych.

Nie przejmuj się, jeżeli na początku zrozumiesz tylko niewielką część z tego, co słyszysz. Nawet rozpoznawanie pojedynczych słów może być satysfakcjonujące.

Im częściej będziesz czytał i słuchał wiadomości po angielsku, tym aktywniej będziesz mógł brać udział w rozmowach – będziesz wiedział nie tylko co, ale też jak powiedzieć i przestaniesz być jedynie milczącym słuchaczem!

Tutaj jest wspaniały sposób nauki z wiadomości. BBC prowadzi kanał na Youtube, gdzie możesz posłuchać komentarzy do bieżących informacji ze świata, a na stronie BBC Learning English możesz pobrać transkrypt oraz poznać kluczowe zwroty i słowa, a także wziąć udział w quizie.

4. Nauka języka angielskiego na YouTube

Kiedy myślisz o tym, w jaki sposób uczyć się angielskiego w domu, nie zapominaj o możliwościach, jakie daje YouTube i jego niewyobrażalne skarby.

Znajdziesz tam stare sitcomy, zapowiedzi filmów, reklamy TV, przeróżne tutoriale i dużo, dużo więcej.

Co cię interesuje? Muzyka? Moda? Golf? Tresura psów?

Wybierz interesujący cię temat, wpisz w wyszukiwarce YouTube, wybierz filmik, obejrzyj go i posłuchaj.

Jeżeli wybierzesz coś, co naprawdę jest dla ciebie ciekawe, to z pewnością posiadasz już pewną wiedzę w tym obszarze. Dużo łatwiej będzie ci film zrozumieć i nauczyć się z niego nowych zwrotów po angielsku.

Poza tym na YouTube znajdziesz kanały, przeznaczone dla osób uczących się języka angielskiego. Jest ich całe mnóstwo.

YouTube to też prawdziwa skarbnica kursów online. Stworzone właśnie z myślą o obcokrajowcach, którzy uczą się języka angielskiego. Możesz uczyć się przy nich języka we własnym tempie i w czasie, który ci odpowiada. Świetny kanał dla uczących się angielskiego prowadzi BBC.

Zasubskrybuj go, a będziesz na bieżąco miał dostęp do najnowszych materiałów i ciekawych tematów na wszystkich poziomach zaawansowania. Wszystko okraszone doskonałym brytyjskim akcentem.

5. Oglądaj Filmy

Większość filmów pochodzi z Hollywood, a wszystkie filmy z Hollywood są po angielsku. A to z kolei oznacza, że jeżeli lubisz oglądać filmy, to jest to doskonała okazja, żebyś połączył przyjemne z pożytecznym i udoskonalił swój angielski bez większego wysiłku. Tak, warto wykorzystać swoją pasję do nauki języka angielskiego.

Na początek oglądaj w oryginale te filmy, które już wcześniej obejrzałeś po polsku. Znana ci fabuła zapewni kontekst dla nowych słówek, które łatwiej będzie ci zrozumieć bez potrzeby zaglądania do słownika.

I jak zawsze – oglądaj film z zeszytem pod ręką i zapisuj nowe zwroty, które są według ciebie potrzebne albo ciekawe. Staraj się jak najczęściej ich używać albo chociaż wyobrazić sobie sytuacje w których stosujesz te zwroty w rozmowie.

Możesz zapisać naturalnie brzmiące dialogi albo mówić po angielsku do samego siebie przed lustrem (obiecuję, że nikomu nie powiem!).

Pamiętaj: im częściej powtarzasz, tym lepiej zapamiętujesz.

Nauka języka angielskiego z filmów może być bardzo zachęcająca w samodzielnej pracy. To zdecydowanie ciekawsze niż inne metody nauki. Daje dużo dobrych emocji i wciąga w sceny filmowe, co jest dobrym motywatorem do tego, żeby szybko nauczyć się nowych słówek i zwrotów.

Wspaniały sposób na naukę z filmów jest na kanale Learn English with TV Series. Znajdziesz tam fragmenty filmów, seriali z omówieniem poszczególnych scen, wyjaśnieniem użytych wyrażeń i słów oraz fragmenty wywiadów z gwiazdami kina.

6. Korzystaj z materiałów dla dzieci

Może ci się to wydawać trochę głupie, ale kiedy zaczynasz uczyć się angielskiego, doskonałym sposobem na oswojenie języka jest korzystanie z materiałów dla dzieci.

Książeczki, filmy i programy dla dzieci to idealne źródła na początek.

Kiedy anglojęzyczne dziecko zaczyna poznawać swój język, musi przejść przez te same etapy, co ty.

Wszystko zaczyna się od podstawowych słówek i dźwięków.

Jeżeli będziesz korzystał z materiałów dla dzieci równolegle ze swoim podręcznikiem i innymi “dorosłymi” pomocami, więcej będziesz rozumieć. Nie napotkasz na wiele niezrozumiałych rzeczy, a to wzmocni twoją pewność siebie.

Poczucie, że rozumiesz coś w obcym języku daje naprawdę ogromną satysfakcję.

Wybierz ten sposób samodzielnej nauki, kiedy jesteś na etapie początkowym. Na YouTube są dostępne bajki w angielskich wersjach językowych, które możesz z powodzeniem wykorzystać do samodzielnej nauki.

Czemu by nie oglądnąć “Gumisiów” w języku angielskim?

7. Dołącz Do Anglojęzycznego Forum

Kolejny świetny sposób na ćwiczenie swojej umiejętności pisania po angielsku i idealna okazja do doskonalenia komunikacji to dołączenie do kilku interesujących cię forów internetowych – oczywiście w języku angielskim!

Najpopularniejszy jest chyba Reddit, na którym znajdziesz bardzo szeroki zakres tematów (tzw. “subreddity”), więc to bardzo dobre miejsce na początek.

Musisz wiedzieć, że nie ma na świecie rzeczy, na temat której nie można porozmawiać na forum.

Możesz znaleźć rady na temat nauki angielskiego albo, jeżeli wolisz, na temat opieki nad szczeniakiem labradora.

Na pewno znajdziesz forum, które cię zainteresuje. Nauka angielskiego to może być “skutek uboczny”.

Odpowiadaj na posty innych użytkowników, próbuj podtrzymywać rozmowę, albo sam umieszczaj informacje, na które inni będą chcieli zareagować.

Pamiętaj, żeby odpowiadać na komentarze pod swoim tematem, bo inaczej ta metoda nauki bez nauczyciela będzie po prostu nieskuteczna.

Jak wszystko co dobre, nauka języka wymaga czasu. Nie spodziewaj się, że będziesz komunikował się biegle po angielsku już po kilku miesiącach, jednak im więcej włożysz w to wysiłku i czasu, tym szybciej osiągniesz swój cel.

Kiedy już wiesz, jak samemu nauczyć się języka angielskiego, zacznij działać: niech angielski otacza cię z każdej strony, a ty po prostu baw się dobrze i rozwijaj swoje umiejętności!

8. Słuchaj języka angielskiego

Świetną i bardzo ułatwiającą naukę sprawą jest to, że obecnie prawie wszystko jest po angielsku. Warto to wykorzystać do tego, żeby przyjemnie i stosunkowo szybko nauczyć się języka..

Codziennie możesz znaleźć okazję do poznania czegoś nowego.

Otocz się tym językiem.

Znajdź angielskie radio – niech ciągle gra cicho w tle. Słuchaj podcastów, nagranych przez native speakerów. Oglądaj angielskie programy w TV, a jeżeli trafi ci się taka okazja, podsłuchuj rozmowy anglojęzycznych turystów.

Nawet nie zauważysz, kiedy sam też będziesz rozmawiał po angielsku.

Słuchanie to jedno z najlepszych ćwiczeń językowych, ponieważ oswajasz mózg z melodią języka.

9. Baw Się Przy Muzyce

Każdy lubi muzykę. Możemy mieć różne gusta. Ty możesz lubić heavy metal, a ja pop, ale to wciąż jest muzyka.

Obecnie większość utworów jest śpiewana po angielsku, a to idealna okazja do przyjemnej i bardzo skutecznej nauki.

Słuchaj i śpiewaj razem z wokalistą. Znajdź słowa piosenki i postaraj się zrozumieć, o czym ona jest.

Wybierz te fragmenty, które ci się podobają, zapisz je do zeszytu i staraj się ich używać przy każdej nadarzającej się okazji. Czy może być przyjemniejszy sposób na naukę języka? A do tego jest bardzo skuteczny.

Polecam tutaj serwis Lyricstraining.com, gdzie będziesz mógł ćwiczyć angielski z piosenek.

Jak nauczyć się angielskiego samemu z Lyricstraining

10. Zanurz się w języku

Pełne zanurzenie w języku jest bez wątpienia najlepszym sposobem jak nauczyć się angielskiego samemu.

Oczywiście najlepszym sposobem takiego zanurzenia byłby wyjazd do anglojęzycznego kraju, ale przy dzisiejszej technologii nawet jeżeli nie masz takiej możliwości, to nic straconego. Języków obcych możesz uczyć się zawsze i wszędzie, nie tylko przez uczęszczanie do szkoły językowej.

Najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić to stworzenie warunków symulujących środowisko w którym mówi się po angielsku na co dzień.

Najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest zebranie zasobów internetowych np. z YouTube z programami, które cię interesują i ciągłe słuchanie w tle, kiedy robisz inne rzeczy.

Konkluzja na koniec jest taka czy to przez zajęcia z korepetytorami czy samodzielnie,
powinieneś eksplorować język angielski przez całe życie jeżeli chcesz się dobrze nim posługiwać.

Czy masz jakieś swoje sposoby samodzielnej nauki angielskiego?
Napisz w komentarzu.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}


__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close