Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Listy podcastów do nauki angielskiego!

30+ podcastów do nauki angielskiego
40 podcastów edukacyjnych po angielsku

jak nauczyć się angielskiego samemu

10 Sposobów Jak Nauczyć Się Angielskiego Samemu

Chcesz poznać sprawdzone sposoby jak nauczyć się angielskiego samemu?

Chcesz nauczyć się angielskiego, ale nie masz czasu chodzić na zajęcia językowe?

A może chcesz jeszcze lepiej znać angielski, ale zajęcia językowe nie dają ci rezultatów jakich oczekujesz?

W takim razie mam dla ciebie dobrą wiadomość.

Nie musisz zapisywać się na kurs, żeby udoskonalić swoją znajomość angielskiego.

Tak naprawdę, sam możesz być swoim nauczycielem!

Serio.

Nauka angielskiego to nie wyższa matematyka. W tym obszarze jesteś w stanie samodzielnie sporo zdziałać.

Korzyści i wady samodzielnej nauki angielskiego.

Elastyczność czasowa: ucząc się na własną rękę masz dużą elastyczność czasową i możesz uczyć się gdziekolwiek chcesz. Nie musisz się przeciskać przez miasto na zajęcia językowe. Takiej elastyczności nie masz uczęszczając na zajęcia językowe, które też są znacznie kosztowniejsze niż samodzielna nauka angielskiego.

Dyscyplina: musisz być bardzo zdyscyplinowany ucząc się samodzielnie. Jak nie ma nauczyciela lub kogoś kto potrafi utrzymać uwagę na nauce to samodzielnie możesz mieć trudności w utrzymaniu koncentracji i dyscypliny. Także w tym przypadku dobrze jest mieć korepetytora.

Relacje: w samodzielnej nauce angielskiego możesz odczuwać braki relacji z innymi i odpowiedniego środowiska stymulującego naukę angielskiego.

Najlepsze rozwiązanie: możesz uczęszczać na zajęcia językowe, uczyć się korepetytorem bądź przez Skype z native speakerem oraz dołączyć do tego samodzielną naukę. To na prawdę przyśpieszy twoje rezultaty. Ile osób po zajęciach językowych robi samodzielnie cokolwiek potem?

Także zdecyduj jaki model tobie odpowiada najbardziej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć kilku sposobów jak nauczyć się angielskiego samemu, to mam kilka wskazówek i porad które pomogą ci to zrobić, a na pewno zainspirują cię i zachęcą do samodzielnej nauki angielskiego. Co więcej, będziesz się przy tym świetnie bawił, do tego stopnia, że na zawsze zechcesz się pożegnać ze zorganizowanymi lekcjami angielskiego.

A zatem, jak nauczyć się angielskiego samemu? Dwie najważniejsze porady.

1. Znajdź silną motywację do nauki angielskiego.

Znalezienie motywacji do nauki angielskiego nie powinno być trudne.
Angielski jest tak popularny w naszym świecie, że jego znajomość może być pożyteczna i wykorzystana na wiele sposobów.

Może potrzebujesz znać język angielski do pracy, do komunikacji z ludźmi, do relacji biznesowych, rozumienia wiadomości, zaliczenia testów, bądź zdobycia certyfikatu. Powodów może być bardzo dużo i to może być dla ciebie mocną motywacją do nauczenia się języka.

Im masz mocniejszy powód do nauki angielskiego, tym łatwiej będzie wytrwać w ćwiczeniach.
Jeżeli chodzisz na zajęcia językowe to samodzielna nauka angielskiego będzie dodatkowym ćwiczeniem przyśpieszającym rezultaty.

W samodzielnej nauce potrzeba trochę więcej samozaparcia, niż wtedy kiedy jesteś w szkole i nauczyciel potrafi stworzyć nieco presji do nauki.

Także musisz znaleźć silne powody, dlaczego uczyć się angielskiego.

2. Nie Spiesz Się

Jeżeli już zdecydowałeś się na naukę angielskiego bez pomocy nauczyciela, weź pod uwagę, że zajmie ci to trochę czasu. Nie możesz oczekiwać, że poczytasz coś po angielsku, położysz się spać i obudzisz, mówiąc już biegle.

Samodzielna nauka angielskiego będzie wymagała trochę więcej samodyscypliny od Ciebie. Nie forsuj się na początku, ponieważ szybko się zniechęcisz i zaryzykujesz zarzucenie samodzielnej nauki.

Wyznacz sobie realne cele i codziennie poświęć określoną ilość czasu na naukę języka. To może być trzydzieści minut dziennie, ale jeżeli możesz wygospodarować więcej, tym lepiej. Kiedy sam uczysz się angielskiego, według własnego uznania możesz wybrać czas, miejsce i metodę; jednak pokusa odłożenia lekcji na inny dzień jest bardzo duża, a wymówki znajdziesz na poczekaniu – dzisiaj jestem zmęczony, jest za gorąco, mam katar, itd.! Z takim podejściem jeszcze nikt nie nauczył się języka, a zatem – naprawdę musisz tego chcieć… wtedy ci się uda!

10 przydatnych wskazówek jak nauczyć się angielskiego samemu

1. Program audio AngielskiFluent

Jak  nauczyć się angielskiego samemu z programem audio?
Czy twoja wcześniejsza nauka polegała na wypełnieniu testów gramatycznych, wkuwania listy słówek i innych klasycznych metod, które zajęły lata nauki i nie nauczyłeś komunikacji i rozmów po angielsku?
Wypróbuj kurs AngielskiFluent. Jest to program audio, który po prowadzi cię krok po kroku w nauce mówienia po angielsku nawet jeżeli masz problem z wypowiedzeniem prostych zdań.

2. Programy komputerowe

Na rynku jest sporo programów komputerowych do nauki języków. Nauka z programami komputerowymi może być dobrym uzupełnieniem innych metod, które być może już stosujesz.
Chociaż nie jest to odpowiednia forma nauki dla każdego, ale uczenie się angielskiego z programami komputerowymi jak SuperMemo może być bardzo dobre na warunki domowe, ponieważ program ustala pewną dyscyplinę, której brakuje bez zajęć językowych, a która jest tak ważna w codziennej, samodzielnej nauce.

Przy wyborze programu stosuj zasadę, żeby nie uczyć się odseparowanych słówek, tylko ucz się słówek angielskich w kontekście historyjki, czytanki, dialogu itd.

Tak więc do wachlarza narzędzi możesz wypróbować programy do nauki angielskiego.

3. Wiadomości Uczą… Również Języka

Rozeznanie w tym, co dzieje się na świecie doskonale świadczy o twojej wiedzy, ale stanowi również temat do rozmów ze znajomymi, rodziną czy kolegami w pracy. Często rozmawiamy o tym, co zobaczyliśmy w wiadomościach, więc jeżeli wiesz co się dzieje, możesz brać udział w rozmowie.

Możesz też podnieść swój poziom i pozwolić sobie na omawianie bieżących spraw po angielsku – regularne słuchanie czy czytanie wiadomości po angielsku pozwoli ci nie tylko być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie, ale też znacznie poszerzy zasób twojego słownictwa.

Jeżeli twój angielski nie jest jeszcze tak dobry, żebyś mógł zrozumieć wiadomości w całości, przeczytaj albo posłuchaj ich najpierw po polsku, a dopiero później po angielsku. Nie przejmuj się, jeżeli na początku zrozumiesz tylko niewielką część. Nawet rozpoznawanie pojedynczych słów może być satysfakcjonujące.

Im częściej będziesz czytał i słuchał wiadomości po angielsku, tym większy będziesz mógł brać udział w rozmowach – będziesz wiedział nie tylko co, ale też jak powiedzieć i przestaniesz być jedynie milczącym słuchaczem!

4. Ucz Się Angielskiego Z YouTube

Kiedy myślisz o tym, jak nauczyć się angielskiego samemu, nie pomiń możliwości, jakie daje YouTube i jego niewyobrażalne skarby. Znajdziesz tam stare sitcomy, zapowiedzi filmów, reklamy TV, przeróżne tutoriale i dużo, dużo więcej. Co cię interesuje? Muzyka? Moda? Golf? Tresura psów? Wybierz interesujący cię temat, wpisz w wyszukiwanie na YouTube, wybierz filmik, obejrzyj go i posłuchaj. Jeżeli wybierzesz interesujący cię temat, posiadasz już pewną wiedzę w tym obszarze, więc dużo łatwiej będzie ci film zrozumieć i nauczyć się z niego nowych zwrotów po angielsku.

Poza tym na YouTube znajdziesz kanały, przeznaczone dla osób uczących się angielskiego. Jest ich całe mnóstwo.

Są tam też kursy online, stworzone dla obcokrajowców, którzy uczą się angielskiego, z którymi możesz uczyć się języka we własnym tempie. Świetny kanał dla uczących się angielskiego prowadzi BBC. Zasubskrybuj go, a będziesz na bieżąco miał dostęp do najnowszych materiałów.

5. Oglądaj Filmy

Większość filmów pochodzi z Hollywood, a wszystkie filmy z Hollywood są po angielsku. A to z kolei oznacza, że jeżeli lubisz oglądać filmy, to jest to doskonała okazja, żebyś połączył przyjemne z pożytecznym i udoskonalił swój angielski bez większego wysiłku.
Na początek oglądaj w oryginale te filmy, które już wcześniej obejrzałeś po polsku. Znana ci fabuła zapewni kontekst dla nowych słówek, które łatwiej będzie ci zrozumieć bez potrzeby zaglądania do słownika.
I jak zawsze – oglądaj film z zeszytem pod ręką i zapisuj nowe zwroty, które są według ciebie potrzebne albo ciekawe. Staraj się jak najczęściej ich używać albo chociaż zwizualizować sobie, że stosujesz te zwroty w rozmowie. Możesz zapisać naturalnie brzmiące dialogi albo mówić do siebie przed lustrem (nikomu nie powiem!). Pamiętaj: im częściej powtarzasz, tym lepiej zapamiętujesz.

Nauka angielskiego z filmów może być bardzo zachęcająca w samodzielnej nauce angielskiego. Jest zdecydowanie ciekawsze niż inne metody nauki. Daje dużo dobrych emocji i wciąga w sceny filmowe, co jest dobrym motywatorem.

6. Korzystaj z materiałów dla dzieci

Może ci się to wydawać trochę głupie, ale kiedy zaczynasz uczyć się angielskiego, doskonałym sposobem na oswojenie języka jest korzystanie z materiałów dla dzieci. Książeczki, filmy i programy dla dzieci to idealne źródła na początek. Kiedy anglojęzyczne dziecko zaczyna poznawać swój język, musi przejść przez te same etapy, co ty. Wszystko zaczyna się od podstawowych słów i dźwięków.

Jeżeli będziesz korzystał z materiałów dla dzieci równolegle ze swoim podręcznikiem i innymi “dorosłymi” pomocami, więcej będziesz rozumieć. Nie napotkasz na wiele niezrozumiałych rzeczy, a to wzmocni twoją pewność siebie. Poczucie, że rozumiesz coś w obcym języku daje naprawdę ogromną satysfakcję.

Wybierz ten sposób samodzielnej nauki, kiedy jesteś na etapie początkowym. Na Youtube są dostępne bajki w angielskich wersjach językowych, które możesz z powodzeniem wykorzystać do samodzielnej nauki.

7. Dołącz Do Anglojęzycznego Forum

Kolejny świetny sposób na ćwiczenie swojej umiejętności pisania po angielsku i idealna okazja do doskonalenia komunikacji to dołączenie do kilku interesujących cię forów internetowych – oczywiście po angielsku! Najpopularniejszy jest chyba Reddit, na którym znajdziesz bardzo szeroki zakres tematów (tzw. “subreddity”), więc to bardzo dobre miejsce na początek. Musisz wiedzieć, że nie ma na świecie rzeczy, na temat której nie można porozmawiać na forum. Możesz znaleźć rady na temat nauki angielskiego albo, jeżeli wolisz, na temat opieki nad szczeniakiem labradora. Na pewno znajdziesz forum, które cię zainteresuje.

Odpowiadaj na posty innych użytkowników, próbuj podtrzymywać rozmowę, albo sam umieszczaj informacje, na które inni będą chcieli zareagować. Pamiętaj, żeby odpowiadać na komentarze pod swoim tematem, bo inaczej ta metoda nauki bez nauczyciela będzie po prostu nieskuteczna.

Jak wszystko co dobre, nauka języka wymaga czasu. Nie spodziewaj się, że będziesz komunikował się biegle po angielsku już po kilku miesiącach czy nawet latach, jednak im więcej włożysz w to wysiłku i czasu, tym szybciej osiągniesz swój cel. Kiedy już wiesz, jak nauczyć się angielskiego samemu, zacznij działać: niech angielski otacza cię z każdej strony, a ty po prostu baw się dobrze i rozwijaj swoje umiejętności!

8. Słuchaj Wszystkiego, Co Się Da

Świetną i bardzo ułatwiającą naukę sprawą jest to, że obecnie prawie wszystko jest po angielsku. Codziennie możesz znaleźć okazję do nauczenia się czegoś nowego.

Otocz się tym językiem. Znajdź angielskie radio – niech ciągle gra cicho w tle. Słuchaj podcastów, nagranych przez native speakerów. Oglądaj angielskie programy w TV, a jeżeli trafi ci się taka okazja, podsłuchuj rozmowy anglojęzycznych turystów. Nawet nie zauważysz, kiedy sam też będziesz rozmawiał po angielsku.

Słuchanie to jedno z najlepszych ćwiczeń językowych, ponieważ oswajasz mózg z melodią języka.

9. Baw Się Przy Muzyce

Każdy lubi muzykę. Możemy mieć różne gusta. Ty możesz lubić heavy metal, a ja pop, ale to wciąż jest muzyka. Obecnie większość utworów jest śpiewana po angielsku, a to doskonała okazja do przyjemnej i bardzo skutecznej nauki.

Słuchaj i śpiewaj razem z wokalistą. Znajdź słowa piosenki i postaraj się zrozumieć, o czym ona jest. Wybierz te fragmenty, które ci się podobają, zapisz je do zeszytu i staraj się ich używać przy każdej nadarzającej się okazji.

10. Zanurz się w języku

Pełne zanurzenie w języku jest bez wątpienia najlepszym sposobem jak nauczyć się angielskiego samemu. Oczywiście najlepszym sposobem takiego zanurzenia byłby wyjazd do anglojęzycznego kraju, ale przy dzisiejszej technologi nawet jak nie masz takiej możliwości to nic straconego.
Najważniejsza rzecz jaką możesz zrobić to stworzenie warunków symulujących środowisko w którym mówi się po angielsku na co dzień. Najłatwiejszą rzeczą jaką możesz zrobić to zebranie zasobów internetowych np. z Youtube z programami, które cię interesują i ciągłe słuchanie w tle, kiedy robisz inne rzeczy.

Konkluzja na koniec jest taka czy to przez zajęcia z korepetytorami czy samodzielnie,
powinieneś eksplorować język angielski przez całe życie jeżeli chcesz się dobrze nim posługiwać.

Czy masz jakieś swoje sposoby samodzielnej nauki angielskiego?
Napisz w komentarzu.

Leave a Comment:

Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close