Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!
Nawyki hamujące naukę angielskiego

17 nawyków, które niweczą Twoje postępy w nauce języka angielskiego!

Jak byś zareagował, gdybym Ci powiedział: “Wiesz już wszystko u uczeniu się języków”?

Uwierzyłbyś mi?

Chyba nie.

A jednak sądzę, że mam rację.

Wiesz, że nauczenie się języka to nie jest żadna wielka filozofia.  Albo to, że najważniejsze jest to, żeby uczyć się po trochę każdego dnia.

Wiesz o tym…a jednak nie robisz postępów tak szybko, jak się spodziewałeś.

Coś jest nie tak.

A przecież prawdopodobnie wiesz już wszystko, co powinieneś wiedzieć. W takim razie musisz bliżej przyjrzeć się temu, co tak naprawdę robisz!

Istnieją pewne złe przyzwyczajenia, które są na tyle poważne, że mogą kompletnie zrujnować Twoje postępy.

Poniżej znajdziesz listę 17 z nich.

Jeżeli którykolwiek z nich przypomina Ci Twoje własne nawyki, skoncentruj się na nim i jak najszybciej się go pozbądź – zanim zabierzesz się za jakąś nową metodę nauki.

1. Nie możesz zdecydować, jak i czego się uczyć danego dnia

Zastanawiając się nad tym, jak i czego akurat chciałbyś się pouczyć danego dnia, tracisz strasznie dużo czasu. Czas, który marnujesz na podejmowanie decyzji, zużywa zapasy Twojej koncentracji, a mógłbyś go przecież poświęcić na naukę.

Barack Obama doskonale o tym wie i nosi tylko dwa kolory garniturów, żeby codziennie rano ograniczyć do minimum czas przeznaczany na podejmowanie decyzji.

Wskazówka: stwórz swój ogólny cel. Jak to zrobić odpowiedź znajdziesz w tym wpisie. Potem zaplanuj ćwiczenia na każdy dzień tak, żebyś od razu wiedział czego się nauczyć każdego dnia.

Czytaj więcej  Jak wyznaczać cele, żeby nauczyć się angielskiego skutecznie?

2. Myślisz, że nie masz talentu do języków

Nauka języka to 5% talentu i 95% ciężkiej pracy. To, co wmawiasz sam sobie, wpływa na Twój sukces. Myśl inaczej. Zamiast: “Nie mogę, bo…”, pomyśl: “Mogę, bo…” Więcej podpowiedzi na pozytywną motywację bez trudu znajdziesz w internecie.

Wiadomo, że pewne osoby mają więcej zdolności językowych i jakoś łatwiej wychodzi im werbalne wyrażanie się po polsku i nawet w innych językach.

Jednak używając skutecznych metod i będąc wystarczająco zdeterminowanym możesz zrobić na prawdę dużo.

Wskazówka: Jordan Petereson opowiadał w jednym ze swoich wystąpień o kobiecie z bardzo introwertyczną naturą, która mało co wychodziła z domu i nie prowadziała żadnego życia socjalnego. Po 3 latach specjalnych ćwiczeń zaczęła nawet prowadzić wystąpienia na TED. Także uwierz, że możesz dużo zrobić po prostu odpowiednio ćwicząc nawet jak na razie uważasz, że nie masz talentu do języków.

3. Nie słuchasz nagrań po kilka razy

Największą korzyść z słuchania nagrań przynosi wielokrotne słuchanie. Po kilku pierwszych przesłuchaniach możesz nauczyć się nowych słówek, ale słuchanie to nie tylko nauka słownictwa.

Jeżeli od razu przechodzisz do kolejnego nagrania, tracisz mniej wymierną, ale ogromną korzyść, czyli komfort, satysfakcję i pewność siebie, jaką zyskujesz, kiedy po wielokrotnym odsłuchaniu nagrania rozumiesz dosłownie wszystko.

Wskazówka: wielokrotne powtarzanie ze zrozumieniem prowadzi do głębokiego uczenia się. Zapamiętujesz informacje głęboko do swojej pamięci długoterminowej.

4. Zrzucasz winę na gramatykę

Daj spokój! Uciekasz przed prawdziwym problemem.

Uważa się, że 95% znaczenia przekazujemy poprzez leksykę (czyli słowa), a tylko 5% poprzez gramatykę.

Można nauczyć się gramatyki, ale jeżeli Twoim celem jest komunikacja, musisz rozmawiać z prawdziwymi ludźmi i przekazywać informacje tak, żeby inni Cię zrozumieli.

Nie twierdzę, że gramatyka nie jest ważna, ale nawet najbardziej zaawansowana znajomość gramatyki nie ułatwi Ci nawiązania rzeczywistej relacji z innym człowiekiem.

Do tego potrzebujesz szczerego uśmiechu i przyjaznego podejścia. Odpuść sobie future perfect i zaimki względne.

Wskazówka: zachowaj umiar z tymi wszystkimi testami gramatycznymi. Ucz się więcej realnych zwrotów wykorzystywanych w codziennych rozmowach i po prostu ucz się komunikować.

5. Nie mówisz

Uczysz się wtedy, kiedy zauważasz jakąś lukę w swojej znajomości języka. Skoro dostrzegasz tę lukę, to masz jej świadomość i jesteś w stanie coś zrobić, żeby ją usunąć.

Mówiąc, otrzymujesz najszybszą i bezpośrednią informację zwrotną o swoim poziomie opanowania języka, a kiedy nie mówisz, pozbawiasz się cennej możliwości rozwoju i nauki.

Często słyszę pytanie “dlaczego ja nie mówię po angielsku po tylu latach nauki angielskiego?”

Odpowiedź jest prosta. Nie mówisz po angielsku, bo po prostu nie praktykujesz mówienia.

Wskazówka: wyrażaj swoje opinie po angielsku i po prostu otwórz usta. Twoja buzia również posiada mięśnie, które należy ćwiczyć.

Czytaj więcej  Pamięć mięśniowa w mówieniu po angielsku.

6. Nie zapisujesz nowych słówek i zwrotów

Wiesz, jak to działa. Trafiasz na nowe słowo, które naprawdę chcesz zapamiętać… tyle, że nie pamiętasz go już następnego dnia. Przestań tracić czas i gubić nowe słówka – zacznij wszystko zapisywać.

Wskazówka: załóż zeszyt. Zapisuj słowa angielskie razem ze zdaniami. Ucz się nowych słów i zwrotów przez tzw. “wąskie słuchanie” i “wąskie czytanie”.

7. Uważasz, że musisz mieć wyznaczony czas na naukę języka

Jeżeli to Twoja główna wymówka, żeby się nie uczyć – to ją sobie daruj! Każdego miesiąca, w którym próbujesz “znaleźć czas”, tracisz niezliczone godziny, które mógłbyś przeznaczyć na naukę gdzieś pomiędzy innymi czynnościami (albo w ich trakcie).

Wskazówka: jak nie wiesz jak znaleźć czas na naukę angielskiego koniecznie przeczytaj poniższy wpis

Czytaj więcej  Jak Uczynić Angielski Częścią Swojego Życia

8. Oglądasz za dużo filmów

Jeżeli uważasz, że Twoje zamiłowanie do oglądania filmów wystarczy do nauki angielskiego, to… jeszcze raz to przemyśl! Bardzo proszę, w wolnym czasie oglądaj jak najwięcej anglojęzycznych filmów, ale nie wmawiaj sobie, że samo oglądanie znacznie podniesie Twój poziom.

Nauka to nauka i niczym jej tak całkiem nie zastąpisz.

Wskazówka: Nie wystarczy samo oglądanie filmów. Musisz jeszcze wiedzieć jak praktykować angielski z filmów i seriali. Tego dowiesz się z poniższych wpisów.

Czytaj więcej  Nauka angielskiego z filmów. Pełny przewodnik.
Czytaj więcej  Jak się uczyć angielskiego z seriali? Nauka angielskiego z seriali.

9. Czytasz blogi językowe

Jestem wielkim zwolennikiem nauki poprzez czytanie o wszystkim, czego akurat się uczysz, ale w tym wypadku istnieje ryzyko, że nadmierna analiza zwyczajnie Cię sparaliżuje.

Czytaj po angielsku, ale niekoniecznie o angielskim. Nie przerabiaj ciągle tematów “jak używać present perfect” lub “kiedy używać when and while”.

Zamiast tego…

Wskazówka: praktykuj tzw. “wąskie czytanie”. Znajdź temat, który cię interesuje i czytaj tylko w tym tym temacie informacje.

10. Słuchasz/czytasz rzeczy, które są dla Ciebie za trudne

Jeżeli próbujesz ugryźć więcej, niż jesteś w stanie przeżuć, efekt może być odwrotny od zamierzonego. Praca z materiałami przeznaczonymi dla native speakerów brzmi ambitnie, ale najprawdopodobniej rzucisz ją w połowie, a większości i tak nie zrozumiesz.

Optymalny poziom materiałów do nauki to dla większości osób trochę powyżej aktualnego poziomu znajomości języka. Idealnie jest, jeżeli rozumiesz 90% tekstu czy nagrania, a 10% jest dla Ciebie czymś nowym.

Możesz skoncentrować się na przyswajaniu niewielkich ilości nowego materiału za jednym razem – uczysz się i nie czujesz niepotrzebnej frustracji.

Wskazówka: wybieraj materiały, które są na twoim poziomie i trochę wyżej.

11. Nie uczysz się codziennie

Regularność w nauce języka jest najważniejsza. Oczywiście, mówiąc o nauce mam na myśli jakikolwiek kontakt z językiem. Jeżeli nie pracujesz codziennie, jest duże ryzyko, że wypadniesz z rytmu i w końcu w ogóle się poddasz.

Wskazówka: Każdego dnia rób ćwiczenia, czytaj, słuchaj albo rozmawiaj po angielsku. Chociaż trochę.

Czytaj więcej  Ucz się angielskiego: 20-sto minutowa metoda [VIDEO]

12. “I wtedy pojawił się Facebook!”

To zdanie najlepiej podsumowuje, skąd biorą się problemy całego pokolenia. Policz czas, jaki codziennie spędzasz na Facebooku… A później ściągnij jakąś aplikację, blokującą dostęp do Internetu – jest ich naprawdę sporo na rynku. Zobaczysz, ile czasu uda Ci się dzięki temu efektywnie spożytkować.

Wskazówka: skup się na rzeczach, które dadzą ci w przyszłości dużo korzyści.

13. Słuchasz nagrań nie czytając transkrypcji

Słuchanie jest super, ale jeżeli nie czytasz równocześnie transkrypcji, umyka Ci bardzo dużo potencjalnych nowych słówek, do tego często użytych na przykład w specyficznym kontekście.

Nie masz tekstu do nagrania? Może znajdziesz kogoś, kto Ci go niedrogo przygotuje.

Możesz również znaleźć sporo nagrań z tekstami.

Wskazówka: wybieraj nagrania z dołączonymi tekstami. Czytaj również tekst nagrań dla lepszego zrozumienia nagrania.

14. Język za język – głównie po polsku

Jeżeli Twój partner do wymiany językowej ciągle tylko mówi po polsku, dla Ciebie to jest tylko strata czasu. A nawet gorzej, bo taki układ rodzi pretensje i niechęć, a do tego osłabia Twoją pewność siebie. “Język za język” ma Ci pomóc, ale zasady takiej wymiany trzeba jasno ustalić.

Wskazówka: najlepiej poszukaj sobie partnera do rozmów po angielsku, który nie mówi po polsku. To może być osoba z dowolnego kraju, która również uczy się po angielsku.

15. “Zaraz zacznę…”

Kiedy uczysz się języka, Twoja motywacja zazwyczaj systematycznie rośnie. Nie czekaj. Zacznij już teraz. Zacznij nawet od czegoś małego, ale od razu.

Wskazówka: zacznij uczyć się angielskiego teraz!

16. Na potęgę gromadzisz materiały

Jeżeli nie możesz się oprzeć kolejnym nowościom do nauki języków, spędzisz więcej czasu na przygotowywaniu się niż na samej pracy.

Kiedy masz nową książkę, po prostu weź ją do ręki, usiądź wygodnie z kubkiem herbaty pod ręką i czytaj. Rób to codziennie przez 3 tygodnie i zdecyduj, czy ta akurat forma nauki Ci odpowiada.

Wskazówka: wybierz jedną metodę, jeden kurs i przez 21 dni rób tylko tą jedną rzecz. Potem oceń jakie rezultaty to przynosi.

17. Czujesz się głupio, kiedy masz rozmawiać z native speakerami

To mnie martwi najbardziej. Na dodatek ta obawa często istnieje nawet u osób, które po angielsku mówią wręcz biegle. Jeżeli unikasz rozmów z native speakerami, tracisz najlepsze okazje do nauki i ćwiczeń.

Pamiętaj, że ludzi (nawet obcokrajowców) interesuje przede wszystkim Twoja informacja, a dopiero później Twoje umiejętności językowe.

Bądź bardziej pewny siebie i pamiętaj, że rozmawiasz z inną osobą, która chce dogadać się z innymi dokładnie tak samo, jak Ty, więc po prostu powiedz to, co chcesz powiedzieć, zamiast zastanawiać się, jak to powiedzieć.

Leave a Comment:

Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close