29 stycznia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

22 użyteczne sposoby na przywitanie po angielsku

Co mają ze sobą wspólnego wszystkie rozmowy? Rozpoczynają się od powitania. To uprzejmy sposób na wyrażenie tego, że jest nam miło kogoś widzieć. Oraz szansa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

Każdy lubi miłe powitania. Z pewnością używasz już popularnych zwrotów: “Hello” albo “How are you?” Ale istnieją też ciekawsze sposoby na przywitanie się po angielsku w różnych sytuacjach. Żeby wybrać odpowiedni sposób, trzeba wiedzieć, jak bardzo formalna konwersacja cię czeka.

Czy wiesz, kiedy witać się w sposób oficjalny? A co ze slangiem? Za chwilę dowiesz się, jak dobrze rozpocząć rozmowę w języku angielskim, czyli jak się przywitać albo powiedzieć “dzień dobry”.

Dodajmy do twojego słownictwa angielskiego nową porcję sposobów na powitanie.

Najlepsze oficjalne sposoby na powitanie po angielsku

oficjalne sposoby na powitanie po angielsku

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Czasami musisz użyć języka formalnego albo biznesowego, żeby brzmieć profesjonalnie. Wymagają tego pewne określone sytuacje:

 • rozmowa z nowym kolegą z pracy
 • rozmowy z klientami
 • okazanie szacunku starszej osobie
 • rozmowa z kimś mało ci znanym
 • rozmowa o pracę
 • spotkanie biznesowe
 • rozmowa ze zwierzchnikiem, dyrektorem, prezesem

W każdej z tych sytuacji użyj któregoś z poniższych, oficjalnych sposobów na powitanie w języku angielskim.

Good morning / Good afternoon / Good Evening

Tych oficjalnych form powitania używa się w różnych porach dnia. Bez względu na to, czy rozmawiasz ze stałym klientem, kolegą z pracy czy nowym sąsiadem, te zwroty pomogą ci nawiązać konwersację.

Powitanie zmienia się w zależności od pory dnia.

Na przykład, dzień dobry po angielsku “Good morning” używa się zwykle między godziną 5:00 i 12:00,

dzień dobry po angielsku po południu po 12:00 “Good afternoon” używa się między 12:00 i 18:00,

a dobry wieczór po angielsku “Good evening” po 18:00 albo po zachodzie słońca.

Good evening, everyone! I hope you are doing well.

Dobry wieczór wszystkim! Mam nadzieję, że dobrze się macie.

Pamiętaj, że “Goodnight” to nie jest powitanie. W oficjalnej rozmowie to forma pożegnania. Na przykład:

Good night! See you tomorrow.

It was nice to meet you. Good night!

Żeby okazać komuś szacunek, do zwrotu powitalnego możesz dodać nazwisko tej osoby. Zazwyczaj native speakerzy lubią być trochę mniej oficjalni nawet w rozmowie biznesowej i po powitaniu używają imienia osoby, z którą rozmawiają:

Good morning, Mr Hill

Good afternoon, Ms. Fowlis

Good morning, Kate

Good evening, Bart.

Żeby zmienić dzień dobry “Good morning” na zwyczajne, trochę mniej oficjalne przywitanie, wystarczy po prostu powiedzieć “Morning”. Kiedy mówisz do większej grupy osób, możesz rozpocząć w taki sposób:

Good evening, everyone! I hope you are doing well.

How do you do?

Jeżeli potrzebujesz BARDZO formalnego zwrotu do przywitania się z kimś , kogo widzisz po raz pierwszy w życiu, to będzie najlepszy wybór. Chociaż obecnie tego powitania już się właściwie nie używa, to możesz je usłyszeć od kogoś w starszym wieku.

“Hello. How do you do?” to doskonałe rozpoczęcie biznesowego obiadu albo jakiegoś formalnego wydarzenia, na przykład konferencji. Właściwa odpowiedź brzmi: “I’m well/fine/great/better than ever, itd.”.

Nice to meet you / Pleased to meet you

To jeden z bardzo taktownych przykładów powitania, którego możesz użyć, odpowiadając komuś, kogo dopiero poznajesz. Na przykład:

A: Good morning. I’m Bob Brown from [nazwa firmy].

B: Nice to meet you, Mr. Brown.

Kiedy ludzie się poznają, przyjęte jest, że podają sobie ręce. Uścisk dłoni trwa kilka sekund, czyli akurat tyle, żeby powiedzieć “Pleased to meet you”.

How have you been?

To uprzejmy sposób na zapytanie “How are you?” kiedy przez dłuższy czas się z kimś nie widziałeś. Możesz zadać to pytanie tylko wtedy, kiedy już wcześniej się z tą osobą zapoznałeś.

A: How have you been?

B: I’ve been busy working a lot. How about you?

Welcome!

Trochę oficjalny sposób na powiedzenie “witaj po angielsku”, szczególnie w momencie przyjazdu gości lub zaproszonej osoby.

Witam po angielsku możemy powiedzieć komuś kto dopiero przybył gdzieś np. welcome home (witaj w domu), welcome to London (witamy w Londynie), and welcome back (witaj z powrotem).

Welcome to Washington.

Welcome back, Anna–It’s good to have you here.

Welcome back to a new school year.

Witamy z powrotem w nowym roku szkolnym.

Nieoficjalne sposoby na powitanie po angielsku

nieoficjalne sposoby na powitanie po angielsku

Kiedy rozmawiasz z sąsiadem albo ucinasz sobie pogawędkę z kolegami przy kawie, możesz potrzebować nieoficjalnego powitania:

 • witanie się z sąsiadem
 • rozmowa z przyjacielem
 • zwykłe spotkanie z kolegami z pracy
 • rozmowa z zespołem współpracowników
 • targi pracy

Hello / Hi / Hey

Chcesz najbardziej popularnego powitania w sytuacji nieformalnej? “Hello” i “Hi” to zawsze dobre sposoby na przywitanie się z kimś w takich okolicznościach. Zwykle mówi się je z imieniem danej osoby:

Hello, Tom. How are you?

Hi, Wynn. Nice to see you!

“Hey” możesz mówić do ludzi, których dobrze znasz. Chociaż może się też sprawdzić przy nieznajomych. W takim wypadku “Hey” nie będzie odebrane jako niegrzeczne, ale może trochę zdziwić osobę, do której się zwracasz.

How are you?

Czyli “jak się masz po angielsku” albo “jak leci po angielsku”.

Jest to częste pozdrowienie po angielsku używane zamiast “Hello, Hi, Hey”.

Czasem również używa się połączenia tych powitań.

Sprzedawca (as she checks you out): Hi, how are you today? (Cześć, jak leci dzisiaj)

Ty: Fine, thanks. It’s a beautiful day. (W porządku, dziękuję. Piękny dzień dzisiaj)

How are you doing? / How’s it going?

To potoczny sposób na zadanie pytania “How are you?” Są to jednak sposoby bardziej nieformalne niż “how are you” i używane są w stosunku do kogoś kogo znasz i zazwyczaj odnoszą się pewnych zdarzeń np.

“How are you doing: is the new baby still keeping you up all night?” (Co słychać? Czy dziecko dalej sprawia, że nie śpisz w nocy?)

Zazwyczaj jedno z tych pytań zadaje się po właściwym powitaniu. Zwykle odpowiada się na nie krótko i pozytywnie. Na przykład:

A: Hello, Wynn! How are you doing?

B: Fine, thanks. And you?

A: Hi, Bob. How’s it going?

B: Great! How about you?

Zwróć uwagę, że te pytania mogą być częścią zasadniczego powitania. Tak się dzieje, kiedy się kogoś spotykasz, ale nie masz czasu na rozmowę. W takim wypadku nie trzeba odpowiadać.

Long-time no see / It’s been a while

Tych popularnych zwrotów używa się, żeby przywitać się ze starym znajomym albo żeby rozpocząć rozmowę z kimś, kogo od bardzo dawna nie widziałeś. Po tych wyrażeniach często występują pytania, takie jak “How are you?” albo “What’s new?” I to jest świetny sposób na krótką pogawędkę o tym, co się wydarzyło od waszego ostatniego spotkania.

A: Hey, Tracy! Long-time no see. How are you?

B: I’m fine, thanks! What’s new?

A: Hi, Eva. How’s it going?

B: Good thanks.

A: I haven’t seen you for ages.

B: Yes, it’s been a while.

Nice to see you / It’s great to see you / Good to see you

Jeżeli przez jakiś czas się z kimś nie widziałeś albo nie spodziewałeś się spotkania, możesz użyć jednego z tych przyjacielskich powitań. Możesz ich użyć na początku rozmowy, po powitaniu albo na zakończenie krótkiego dialogu:

Hello, Wynn. Nice to see you there.

Well, it was great to see you. Have a good day.

Slang: kreatywne sposoby na “dzień dobry po angielsku”

slangowe sposoby powiedzenia dzień dobry po angielsku

Poniższe powitania to wyrażenia i słowa slangowe, fajne, ale bardzo nieformalne. Możesz ich używać wyłącznie w rozmowie z bliskim znajomym albo kimś z rodziny. Pamiętaj, że tego rodzaju zwroty mają charakter regionalny. Czyli zwrot dobrze rozumiany w Australii czy w Wielkiej Brytanii, może brzmieć dziwnie w USA.

Howdy!

To lekko dziwaczne powitanie to po prostu skrót od “How do you do?”, które często można usłyszeć w niektórych regionach Kanady i Ameryki.

Yo!

To zabawne powitanie pochodzi z kultury hip-hopowej lat 90. Obecnie używa się go głównie w Ameryce.

Are you OK? / Alright mate?

To brytyjska slangowa wersja “Hello. How are you?” Jeżeli kolega zada ci jedno z tych pytań, odpowiedz “Yeah, fine”.

Sup? / Whazzup?

Każdy nastolatek doskonale wie, że to skrócona wersja “What’s up?”

Krótkie podsumowanie

Dobrze dobrane powitanie sprawi, że we właściwy sposób rozpoczniesz każdą rozmowę – i luźną pogawędkę z kolegą, i konwersację z nowo poznanym klientem. Witaj się na różne sposoby – nie tylko poszerzysz zasób słownictwa, ale – co jeszcze ważniejsze – będziesz brzmieć naturalnie.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close