Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!
10 ted talks do nauki angielskiego

10 Ted Talks, które zainspirują cię do nauki angielskiego

Co to jest TED talk?

TED.com to grupa medialna, która od prawie 30 lat organizuje na całym świecie konferencje. Przyciągają one na scenę znanych mówców, naukowców i biznesmenów. Ich prelekcje są później udostępniane online jako “TED Talks.” Najważniejsze jest to, że celem organizacji jest popularyzacja “idei wartych propagowania.” Dostęp do wszystkich nagrań jest bezpłatny.

Prelegentów na konferencjach TED oraz tematy, które poruszają, cechuje olbrzymia różnorodność. Jedno nagranie przedstawia określony temat, a mówca stara się go zaprezentować w formie łatwych do zrozumienia pojęć i zasad. Wystąpienia podlegają pewnym ścisłym regułom; przede wszystkim, każda osoba ma do dyspozycji 18 minut i w tym czasie powinna przekazać istotę tematu widowni. Taka ilość czasu pozwala na szczegółowe zaprezentowanie wypełnionych interesującą i przystępną wiedzą treści.

Ted Talk zmieni Twój sposób nauki i spojrzenie na życie

Masz już dosyć oglądania TV i potrzebujesz rozrywki, która jest trochę ambitniejsza, inteligentna i ma pozytywny wpływ na jakość twojego życia?

Ted.com to jedno ze źródeł informacji, które rzeczywiście mogą coś zmienić w twoim życiu i naprawdę wiele mądrych osób korzysta z niego, aby poprawić swój angielski.

Być może nie wiesz jeszcze, w jaki sposób TED talks może ci pomóc podszlifować angielski. Z tego artykułu dowiesz się, jaka dokładnie idea przyświeca portalowi TED talk i poznasz najpopularniejsze prezentacje TED w historii. Takie, które nie tylko przyciągnęły uwagę widzów z całego świata, ale też zaprezentowały interesujące porównania i wskazówki przydatne w pełnej wyzwań podróży, jaką jest nauka języków.

Jak może pomóc w nauce angielskiego?

TED talks może pomóc osobom uczącym się angielskiego na wiele różnych sposobów:

Po prostu słuchanie – TED talks są prezentowane przez rodowitych użytkowników języka angielskiego z wszystkich zakątków świata. Nie musisz koniecznie słuchać prelekcji o nauce języka, żeby uczyć się angielskiego. Jeżeli obejrzysz obojętnie jaki TED talk na temat, który cię interesuje, rozwiniesz swoje słownictwo i wymowę – tylko dzięki temu, że słuchasz, jak mówi native speaker.

Prelekcje o języku – bez trudu znajdziesz nagrania wystąpień lingwistów i nauczycieli. Dzięki nim dowiesz się więcej i o angielskim, i o językach w ogóle.

Transkrypcje – dostępne są zapisy każdej prelekcji, więc możesz czytać treść, równocześnie oglądając nagranie. Ułatwia to zrozumienie wystąpienia, ale też uczy cię prawidłowej wymowy.

Poniżej znajdziesz listę najlepszych i najpopularniejszych prezentacji, które z pewnością zainspirują cię i wesprą w nauce języka.

10 inspirujących Ted Talks jak uczyć się języków

Learning How To Learn (Naucz się jak się uczyć) – Barbara Oakley

Zanim zagłębisz się w naukę języka, może ci się przydać poznanie technik uczenia się. Jak mówi Barbara Oakley, prowadząca lekcje online, “wiedza o tym, jak się uczyć, jest najpotężniejszym narzędziem, jakie możesz zdobyć.” W jej wystąpieniu TEDx możesz poznać kilka sposobów na to, jak uczyć się skutecznie, bez zbędnej straty czasu i nadmiernego wysiłku.

How To Speak So That People Want To Listen (Jak mówić tak, żeby inni chcieli słuchać) – Julian Treasure

To kolejne nagranie, które nie dotyczy bezpośrednio nauki języka, a mimo to może być bardzo przydatne. Ekspert w dziedzinie komunikacji, Julian Treasure, wyjaśnia, jak sprawić, żeby nasz rozmówca zaangażował się w konwersację, a to może poprawić twoją umiejętność mówienia po angielsku (i pokonać lęk przed mówieniem w innym języku!)

Transkrypt na Ted.com: How To Speak So That People Want To Listen

The World’s English Mania (Światowa obsesja na punkcie angielskiego) – Jay Walker

Jay Walker wyjaśnia, dlaczego dwa miliardy ludzi na całym świecie starają się nauczyć angielskiego. Prezentuje zdjęcia i nagrania chińskich uczniów mówiących po angielsku — “w drugim języku świata”.
Jay Walker jest zafascynowany własnością intelektualną we wszystkich jej formach. Jego firma, Walker Digital, stworzyła Priceline i wiele innych marek, które oferują nowe rozwiązania starych problemów w oparciu o IT. Prywatnie jest bibliofilem i kolekcjonerem na wielką skalę.

Transkrypt na Ted.com: The World’s English Mania

Go Ahead, Make Up New Words! (Śmiało naprzód, twórz nowe słowa!) – Erin McKean

A może zapomnij o nauce angielskiego i zamiast tego zacznij go ulepszać? Zabawne, krótkie nagranie Erin McKean, specjalistki w dziedzinie leksykografii. Poznasz sześć sposobów na tworzenie nowych słów po angielsku, i to takich, które lepiej będą wyrażały to, co chcemy powiedzieć.

Transkrypt na Ted.com: Go Ahead, Make Up New Words!

The Linguistic Genius of Babies (Niemowlęta – genialni językoznawcy) – Patricia Kuhl

Patricia Kuhl dzieli się oszałamiającymi informacjami o tym, jak niemowlęta uczą się języka — poprzez słuchanie osób ze swojego otoczenia i “sporządzanie statystyk” na temat dźwięków, które muszą znać. Eksperymenty laboratoryjne (i skany mózgu) pokazują, w jak skomplikowany sposób 6-miesięczne dzieci pojmują świat.
Patricia Kuhl zajmuje się badaniami nad tym, w jaki sposób niemowlęta uczą się języków i w jaki sposób zmienia się ludzki mózg podczas przyswajania nowego języka.

Transkrypt na Ted.com: The Linguistic Genius of Babies

Rapid language hacking (Błyskawiczne hackowanie języka) – Benny Lewis

W okresie dorastania Benny Lewis miał duże problemy z angielskim i musiał przejść przez terapię logopedyczną. W wieku 21 lat, z dyplomem studiów inżynierii elektronicznej w dłoni, Benny przeprowadził się do Hiszpanii, gdzie spędził sześć miesięcy wśród imigrantów, nie próbując nawet nauczyć się hiszpańskiego.
Wszystko zmieniło się jednego dnia, kiedy to Benny podjął ważną decyzję – że naprawdę spróbuje się nauczyć języka i nie będzie szukał żadnych wymówek. To całkowicie zmieniło jego życie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy umiał już sprawnie porozumiewać się po hiszpańsku, aż wreszcie osiągnął poziom biegłości językowej. Od tej pory wciąż podróżuje (na dzień dzisiejszy nieprzerwanie od ośmiu lat, bez “stacjonarnego” domu) i nauczył się już ponad tuzina języków, z czego ośmioma posługuje się biegle.

Strona: FluentIn3Months

One simple method to learn any language (Jedna prosta metoda na naukę każdego języka) – Scott Young, Vat Jaiswal

Scott Young i Vat Jaiswal spędzili rok, mieszkając w 4 różnych krajach i ucząc się 4 różnych języków, trzymając się jednej zasady: bez angielskiego. Ich metoda z pewnością nie jest dla wszystkich, ale możesz poznać kilka sposobów na to, jak zmusić się do nauki.

Smash Fear, Learning Anything (Pokonaj strach i naucz się, czego tylko chcesz) – Tim Ferris

Z konferencji EG: guru w dziedzinie efektywności, Tim Ferriss przy pomocy zabawnych anegdot pokazuje, jak jedno proste pytanie — “Co najgorszego może się zdarzyć?” — może się okazać wszystkim, czego potrzebujesz, żeby nauczyć się, czego tylko chcesz.
Tim Ferriss jest autorem książki “4-godzinny tydzień pracy”, opisującej program samodoskonalenia w 4 krokach: definiowanie dążeń, zarządzanie czasem, tworzenie automatycznego dochodu oraz unikanie pułapek życia na etacie.

Transkrypt na Ted.com: Smash Fear, Learning Anything

Breaking the language barrier (Przełamywanie bariery językowej) – Tim Doner

Możesz kojarzyć Tima Donera z viralu, w którym mówi w ponad 20 językach w wieku 17 lat. Ale w swoim wystąpieniu TEDx, Tim komentuje sensację, jaką wzbudziło tamto nagranie i odpowiada na pytanie: jaki sens ma nauka języków?

How Language Transformed Humanity (Jak język zmienił ludzkość) – Mark Pagel

Biolog Mark Pagel dzieli się z nami intrygującą teorią na temat tego, dlaczego ludzie rozwinęli skomplikowany system językowy. Sugeruje on, że język jest częścią “technologii społecznej”, która umożliwiła plemionom naszych przodków dostęp do niezwykle ważnego narzędzia: współpracy.
Opierając się na ewolucji, Mark Pagel zastanawia się nad tym, jak równolegle rozwijał się język.

Ted Talk to nie tylko doskonałe źródło materiałów do udoskonalenia angielskiego, ale prawdziwa skarbnica mądrych i inspirujących tematów, wartych przemyślenia. Spróbuj, założę się, ze znajdziesz tam coś dla siebie!

Transkrypt na Ted.com: How Language Transformed Humanity

Leave a Comment:

Send this to a friend