13 sierpnia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

9 powodów dlaczego jeszcze nie mówisz po angielsku

Uczysz się angielskiego, ale wciąż nie mówisz płynnie?

Czujesz, że ciągle coś cię hamuje, ale nie wiesz, co to jest?

Dzisiaj poznasz najczęstsze wymówki, postawy i przeszkody, które nie pozwalają ci nauczyć się mówić po angielsku.

Bez względu na to, czy jesteś na poziomie początkującym, średniozaawansowanym, czy zaawansowanym, to dobra okazja, żebyś się przekonał, czy któraś z tych rzeczy dotyczy ciebie i co możesz zrobić, żeby poprawić swoje umiejętności mówienia po angielsku.

Blokady i wymówki blokujące mówienie po angielsku

1. “Wstydzę się mówić po angielsku”

Jeżeli nie używasz języka, to go zapominasz. Wstyd i lenistwo, które powstrzymują cię przed mówieniem po angielsku spowodują jedynie, że zapomnisz wszystko, czego się do tej pory nauczyłeś.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

To ogromny problem wielu szkół językowych. Nie tworzą wystarczająco wielu okazji do mówienia po angielsku w naturalnych warunkach.

Jeżeli nie używasz tych podstawowych umiejętności, które już poznałeś, to nie ma znaczenia, jak bardzo zaawansowanej gramatyki się nauczysz później. Nawet podstawy znasz tylko powierzchownie, skoro ich nie używasz – po prostu większości i tak nie pamiętasz.

Co więcej, unikanie mówienia sprzyja tworzeniu psychologicznej blokady, która hamuje cały proces nauki i sprawia, że boisz się mówić po angielsku.

Jaka jest zatem moja rada?

Otwórz usta.

Czy to w klasie, czy sam przed lustrem, czy ze znajomymi, którzy mówią trochę lepiej albo trochę gorzej, nawet z nieznajomymi, w prawdziwym życiu albo przez internet – przestań się wstydzić i po prostu.

OTWÓRZ USTA.

Czytaj więcej  Wstydzę się mówić po angielsku i co mogę z tym zrobić

2. “Nie mam talentu do języków”

To prawda, że niektórzy uczą się języków szybciej i lepiej niż pozostali.

Musisz zaakceptować fakt, że inni – i ci z talentem, i ci bez – muszą poświęcić na naukę trochę więcej czasu.

Jeżeli tak na to spojrzeć, to jedyny talent, jakiego potrzebujesz, żeby się nauczyć angielskiego, to NAPRAWDĘ TEGO CHCIEĆ.

O ile nie masz poważnych dysfunkcji czy trudności w uczeniu się, jesteś w stanie nauczyć się angielskiego. Może to wymagać więcej zaangażowania i cierpliwości, lepszych strategii, wypracowania nawyków i własnego stylu nauki.

Jednak twierdzenie, że nie możesz się nauczyć, bo nie masz talentu do języków, jest jedynie słabą wymówką.

Ogromna większość ludzi, którzy nauczyli się angielskiego jako języka obcego, nie ma talentu. Nauczyli się dzięki własnej, wytrwałej pracy, unikaniu wymówek i pokonywaniu trudności, które wszystkim się przytrafiają.

3. “Nie mam czasu”

Wcale nie musisz zapisywać się do szkoły językowej, płacić dużych pieniędzy, ani poświęcać kilku godzin dziennie na naukę angielskiego.

Jeżeli możesz się zapisać na kurs, to świetnie, z pewnością pomoże ci to w nauce. Natomiast jeżeli nie masz czasu, wykorzystaj swoją wyobraźnię i ucz się z pomocą technologii – tak, jak ci wygodnie.

4.“Muszę wyjechać do anglojęzycznego kraju”

Wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę, żeby mieć kontakt z żywym językiem. Native speakerów znajdziesz w każdym kraju – wystarczy, że poszukasz.

Z pewnością spotkasz obcokrajowców we własnym mieście. Oprócz tego możesz tak dostosować swoje codzienne nawyki, żeby mieć ciągły kontakt z prawdziwym, naturalnym językiem – poprzez podcasty, radio online, programy TV, filmy i muzykę.

Najważniejsze jest, żebyś wprowadził angielski do swojego życia. A na dodatek możesz to zrobić w taki sposób, żeby równocześnie nauka dostarczała ci przyjemności i rozrywki.

5. “Dorośli nie uczą się języków tak łatwo”

Chociaż rzeczywiście dorośli nie uczą się języków z taką samą łatwością, jak dzieci, to myślę, że wielu z nas za mało wierzy w swoje możliwości.

Uczenie się języka angielskiego jako dorosły również ma wiele zalet, na przykład większą świadomość procesów nauczania i tego, czego konkretnie chcemy się nauczyć; dzięki temu łatwiej nam zaplanować naukę języka.

To prawda, że ogromna większość osób, które uczą się języka jako dorośli, nie pozbędzie się całkowicie ojczystego akcentu, ale przy użyciu odpowiednich metod można wymowę udoskonalić, a zresztą, jeżeli sprawnie się komunikujesz, to nikt nie będzie się przejmował twoim akcentem!

Wskazuje na to, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, stanowi istotną część naszej tożsamości.

Do tego często brzmi egzotycznie i pociągająco.

Świat jest pełen dorosłych, którzy nauczyli się angielskiego, świetnie się nim posługują i nie ma żadnego powodu, żebyś nie miał być jednym z nich.

Więcej poczytaj we wpisie:

Czytaj więcej  5 powodów dlaczego nie jesteś za stary, żeby uczyć się angielskiego.

Przeszkody do pokonania.

6. Brak wyobraźni

Życie i angielski to nie są dwie odrębne rzeczy, jeżeli w nauce wykorzystujesz wyobraźnię.

Niestety, większość osób traktuje angielski jak zwykły przedmiot szkolny, a to jest najgorsza z możliwych metoda na naukę każdego języka.

Płynność językowa nie polega na wkuwaniu słówek, gramatyki i robieniu ćwiczeń z podręcznika – co nie znaczy, że te strategie (w pewnym stopniu) nie pomagają.

Płynność językowa jest jak taniec, jest sztuką i pasją, a jeżeli chcesz ją posiąść, musisz połączyć swoje doświadczenie z językiem, którego się uczysz, poczuć go, odnaleźć swój styl nauki, nadać jej sens.

To, oczywiście, ściśle łączy się ze świadomością celu (#6), bo wyobraźnia bardzo pomaga go osiągnąć.

Oto kilka oznak, które wskazują na to, że nie używasz wyobraźni: nauka cię nie bawi, nie ekscytuje, szukasz wymówek i nie wykorzystujesz wszystkich swoich predyspozycji.

Jak pobudzić wyobraźnię do współpracy?

Wyraźnie określ swój cel i rób wszystko, żeby go osiągnąć. Baw się nauką, wykorzystuj swoje wrodzone predyspozycje, zainteresowania, styl życia.

Na tym polega wyobraźnia.

7. Brak odpowiedzialności

Wiele osób najchętniej zapłaciłoby komuś, żeby nauczył się angielskiego za nich, albo żeby nauczył ich w taki sposób, jakby polegało to wszczepieniu do mózgu jakiegoś chipa.

Nie rozumieją, że jeżeli chcesz nauczyć się języka, musisz wziąć za ten proces pełną odpowiedzialność. A tym samym, nie składać jej na barki nauczyciela, szkoły czy życiowych okoliczności.

Oczywiście, i szkoła, i nauczyciel są również odpowiedzialni za twoją edukację, ale nauczyciel jest raczej moderatorem, który wskazuje ci odpowiednią drogę. To TY musisz ją przejść, używając do tego własnej woli.

Nauka angielskiego to nie jest wszczepienie chipa, to proces, w którym musisz uczestniczyć każdego dnia.

Tak, KAŻDEGO DNIA. Doskonałości (czyli płynności) nie osiągniesz łatwo ani szybko, dwa razy w tygodniu chodząc na lekcje.

8. Brak dobrego planu/metody

Jeżeli chcesz nauczyć się angielskiego, musisz określić, a później doprecyzować swoje motywy, dobrze zbadać swoją drogę do sukcesu, przeorganizować trochę życie i być konsekwentnym.

Ludzie najczęściej nie organizują swojego życia tak, żeby ułatwić sobie sukces w nauce angielskiego, bo nie mają dobrego planu, nie znajdują codziennie czasu na naukę (pomijając lekcje) i nie zastanawiają się, która metoda nauki angielskiego czy szkoła jest dla nich dobra.

Większość szuka szybkich, łatwych rozwiązań dla swoich problemów.

Jeżeli nauka angielskiego nie idzie ci najlepiej, zadaj sobie pytanie, “Dlaczego nie mam efektów?” i przyjmij za to odpowiedzialność. DOPIERO WTEDY możesz zacząć szukać ludzi, którzy są w stanie ci pomóc.

Pomyśl o tym, co tu napisałem, a później porozmawiaj ze znajomymi, którym się udało.

Poproś ich o radę, poszperaj w internecie, odwiedź kilka szkół językowych, weź udział w lekcji pokazowej i postaraj się zauważyć różnicę między dobrym marketingiem, a prawdziwą jakością.

9. Brak celu

Wiele osób nie wie dokładnie PO CO uczy się języka.

Nawet jeżeli powód: “muszę nauczyć się angielskiego do pracy” jest prawdziwy, to jeżeli jest to pierwsza myśl, jaka przychodzi ci do głowy, kiedy myślisz o angielskim, będzie to długi, powolny i bolesny proces.

A to prowadzi do zniechęcenia, braku zainteresowania i mechanicznego podejścia do nauki języka.

Osoby, które myślą o nauce angielskiego w kategoriach zewnętrznej motywacji, zazwyczaj nie czerpią żadnej przyjemności z nauki.

Łatwo się nudzą i męczą, a do tego brakuje im zaangażowania.

Jak sobie poradzić? Znajdź głębszy cel i go pielęgnuj.

Naprawdę poważnie się zastanów, po co się uczysz angielskiego i potraktuj to jako źródło inspiracji.

Czytaj więcej  Jak wyznaczać cele, żeby nauczyć się angielskiego skutecznie?

Co możesz zrobić już dzisiaj?

Mam dla ciebie wyzwanie: Przez 20 minut pomyśl nad tym, co cię hamuje. Sam ze sobą zrób burzę mózgów. Przelej na papier milion pomysłów i nie odrzucaj żadnego.

Po co chcesz się nauczyć angielskiego?

W czym jesteś dobry i jak to ci się może przydać w nauce języka? W jaki sposób możesz się uczyć, żeby sprawiało ci to przyjemność?

Nie pozwalaj sobie na wymówki. Przyjmij na siebie odpowiedzialność. Pomyśl o czymś, co naprawdę uwielbiasz robić i wyobraź sobie, że tak samo kochasz angielski.

Pamiętaj, “Życie to podróż, a nie cel,” tak samo jak twoja nauka angielskiego.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend