26 sierpnia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

8 powodów, dlaczego twój angielski nie poprawia się

Czy czujesz, że nie robisz tak szybkich postępów w angielskim jakbyś chciał?

Oto kilka najbardziej powszechnych powodów, dlaczego, jak sądzę, ludzie stają w miejscu i nie doskonalą się.

Powód #1: Nie powtarzasz.

“Zapamiętujemy to co rozumiemy; rozumiemy to na co zwracamy uwagę; przykładamy uwagę do tego czego chcemy”Edward Bolles, amerykański autor.

To jest bardzo ważne.

Dużo ludzi nie powtarza wystarczającą ilość razy tego czego się nauczyło.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Po prostu nie bierze poważnie tej zasady niemal fundamentalnej w działaniu pamięci.

Kiedy powtarzasz coś zanim to zapomnisz, do twojego mózgu wysyłany jest sygnał, który mówi „To jest ważne! Zapamiętaj to!”

Zatem, gdy masz wybór, by nauczyć się czegoś nowego albo zapamiętać to, o czym już prawie zapomniałaś, wybierz powtórkę!

Są dwa sposoby na przeniesienie informacji z pamięci krótkoterminowej do długoterminowej.

Uczenie się przez zrozumienie i powtarzanie tego czego się nauczyło.

Sugestia jest taka, żebyś najpierw zrozumiał to czego się uczysz i potem tłumaczył sobie czego się nauczyłeś, najlepiej na głos. W przypadku nauki angielskiego powtarzaj wielokrotnie szczególnie zwroty angielskie i całe zdania na głos ze zrozumieniem.

Powtarzanie prowadzi do głębszego zapamiętania. Będziesz miał potem łatwiejszy dostęp do tego co powtarzałeś.

Tak po prostu działa pamięć!

Powtarzaj więc wielokrotnie ten sam materiał.

Powód #2: Jesteś zbyt bierny.

Kiedy byłem dzieckiem, myślałem, że mógłbym się uczyć przez sen.

Pomyślałem, że to jest świetna metoda!

Niestety nauka nie działa w ten sposób. Nie uczysz się zbyt wiele siedząc tylko wygodnie i biernie przyswajając język. Musisz nad nim aktywnie pracować.

Pomyśl o swojej buzi jak mięśniu który musisz trenować.

Nauka angielskiego i każdego innego języka to nie jest tylko praca umysłowa podczas której zapamiętujesz nowe słowa, zwroty i reguły gramatyczne.

Musisz jeszcze sporo trenować ustami wypowiadając na głos zwroty angielskie, wypowiadać swoje opinie, opowiadać krótkie historie. Jest to niemal fizyczny trening jak na siłowni.

Mówienie jest jedną formą aktywnego uczenia się. Ale są sposoby, by być aktywnym nawet, jeśli nie masz nikogo, z kim możesz porozmawiać po angielsku.

Jest dużo sposobów jak ćwiczyć mówienie po angielsku samodzielnie bez partnera do rozmów.
Spróbuj zgadnąć, jak ktoś zamierza zakończyć zdanie.

Zapamiętaj nowe wyrażenia, które słyszysz i sprawdź ich znaczenie
… i tak dalej.

Powód #3: Nie potrzebujesz naprawdę angielskiego.

“Żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie.” – Mahatma Ghandi.

Czasami ludzie chcą uczyć się angielskiego, ale w rzeczywistości naprawdę go nie potrzebują. Często słyszę takie rozmowy:

Uczący się: „Umiem dobrze czytać po angielsku i pisać po angielsku, ale problem sprawia mi mówienie po angielsku,”

Ja: „Prawdopodobnie musisz po prostu spędzać więcej czasu rozmawiając z ludźmi.”

Uczący się: „Ale nie ma wokół mnie tutaj nikogo, kto mówi po angielsku.”

Jeśli nie możesz znaleźć nikogo, z kim możesz rozmawiać, zastanawia mnie: Czy ty naprawdę potrzebujesz angielskiego?

Prawdą jest, że ludzie którzy są bardzo dobrzy w nauce języka, gdy muszą go używać. To dzieje się prawie automatycznie. Oni po prostu muszą znać język angielski, używać go w konwersacjach i zdobywać informacje przez język. Mają dużo powodów, żeby umieć mówić po angielsku. Dlatego uczą się angielskiego, bo po prostu muszą.

Z drugiej strony, uczenie się języka, którego tak naprawdę nie potrzebujesz może być naprawdę ciężkie. Możesz myśleć, że teraz nie potrzebujesz angielskiego, nie masz z kim mówić to może ci to nie być potrzebne.

Nie robisz postępów jakbyś chciał, bo nie masz wystarczająco presji ze strony środowiska w którym żyjesz.

Pamiętaj, że na pewnym etapie będziesz potrzebować tego języka. Nawet jeżeli nie są to względy konwersacyjne to możesz potrzebować angielskiego, żeby zdobywać informacje z Internetu, gdzie anglojęzyczny przepływ informacji przebija wszystkie inne języki razem wzięte.

Dlatego masz dostęp do najlepszych informacji.

Powód #4: Za bardzo polegasz na swoim rodzimym języku.

Wyjaśnienia angielskiego pisane w twoim rodzimym języku mogą być zabawne do czytania. Pozwalają ci z łatwością zrozumieć rzeczy, które były zbyt skomplikowane, by wyjaśnić je dla ciebie po angielsku.

Ale tłumaczenie czy wyjaśnianie w swoim rodzimym języku daje ci tylko wiedzę na temat angielskiego. Nie powoduje, że ćwiczysz używanie angielskiego w codziennych rozmowach.

Wyobraź sobie, że próbujesz stworzyć silne powiązania pomiędzy różnymi elementami angielskiego. Wkładanie między nich swojego rodzimego języka staje tylko na przeszkodzie.

To prowadzi do bardzo powszechnego tłumaczenia w głowie z polskiego na angielski. Najpierw chcesz coś powiedzieć, myślisz po polsku, potem tłumaczysz w głowie na angielskich i dopiero ewentualnie mówi po angielsku.

To bardzo długa procedura, która na prawdę zwalnia twoje mówienie po angielsku.

To jest przypadłość początkującego, który dopiero zaczyna uczyć się angielskiego. Na początku to jest dosyć normalne tak tłumaczyć w głowie, bo jest to dopiero początek nauki i nie masz wprawy.

Żeby wyeliminować tłumaczenie w głowie i zacząć myśleć po angielsku i potem mówić po angielsku automatycznie musisz po prostu więcej słuchać i czytać po angielsku.

Wkład językowy musisz być duży, żebyś potem mógł mówić po angielsku i pisać po angielsku.

Powód #5: Nie poświęcasz na to wystarczającej ilości czasu.

Doskonalenie swojej umiejętności angielskiego wymaga bardzo wiele czasu. By stale się udoskonalać, musisz poświęcać przynajmniej pół godziny dziennie na ćwiczenie mówienia po angielsku lub na przyswojenie nowych zwrotów.

Jeśli masz bardzo zajęte życie a uczysz się tylko w weekend, to zajmie ci to bardzo wiele czasu, by zacząć mówić po angielsku.

Musisz to robić codziennie.

Nawet poświęcanie temu piętnastu minut dziennie jest lepsze niż nic.

Dlatego musisz przyjrzeć się dokładnie jak spędzasz dzień i gdzie możesz wygospodarować trochę czasu na naukę angielskiego.

Czy spędzasz czas na jakiś aktywnościach, które nie dają ci rezultatów?

Śpisz za długo, oglądasz dużo telewizję albo spędzasz zbyt wiele czasu na mediach społecznościowych?

Z pewnością redukując czas spędzanych na tych aktywnościach możesz zdobyć czas potrzebny do nauki angielskiego.

Przemyśl cały swój dzień i zobacz, gdzie mógłbyś zrezygnować z pewnych aktywności na rzecz nauki angielskiego.

Powód #6: Skupiasz się na „błędach”.

Wiele osób uczących się angielskiego chce wiedzieć, kiedy popełniają błędy. Teoria głosi, że jeśli możesz naprawić te wszystkie błędy, to to, co zostanie będzie perfekcyjne.

Ale oto kilka powodów, dlaczego nie powinieneś skupiać się na błędach:
Co włożysz do umysłu to otrzymasz z powrotem.
Mózg ma takie funkcje, że szuka punktu skupienia, kopiuje i potem odtwarza wzór.
Skupianie się na błędach powoduje, że czujesz się nieśmiało, co sprawia, że mówisz mniej.
Niektóre z błędów, które ludzie podkreślają nie są naprawdę błędami.

Zamiast tego więcej koncentruj się na kopiowaniu, czy imitowaniu dobrych wzorców.
Naucz się na pamięć historyjki po angielsku lub dialogu i opowiadaj to wielokrotnie tak jak kiedyś uczyłeś się wierszyków w szkole.

Powód #7: Nie uczysz się słówek w kontekście

Kiedy uczysz się nowego słowa, pierwszą rzeczą, jaką powinieneś się dowiedzieć jest, nie to „Co to znaczy?”, ale raczej „Kiedy mogę tego użyć?”

Kontekst jest bardzo ważny. To dlatego lekcje powinno się zaczynać się od opisania sytuacji. To także dlatego sugeruję uczenie się fraz zamiast słów: musisz wiedzieć, jak słowa do siebie pasują, ale również to, co one znaczą.

Ucz się angielskiego w kontekście. Czytaj i słuchaj ciekawe informacje. Podejdź do języka całościowo zamiast rozkładać go na części pierwsze.

Powód #8: Jesteś zbyt zaawansowany

Kiedy najpierw zacząłeś się uczyć angielskiego, prawdopodobnie bardzo szybko robiłeś postępy. To dlatego, że łatwo uczyć się najbardziej powszechnych angielskich słów i struktur gramatycznych. W rzeczywistości 75% mówionego angielskiego składa się z mniej niż 400 słów.

Kiedy robisz postępy, zaczynasz przechodzić dalej do mniej powszechnych słów i wyrażeń. Niestety, jest ich bardzo dużo. Uczenie się ich jest powolnym procesem.

Innymi słowy, to naturalne czuć się jakbyś spowalniał.

To znak, że naprawdę robisz postęp!


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend