Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

Pomodoro w nauce angielskiego

Jak możesz przyśpieszyć naukę angielskiego z techniką Pomodoro?

Znasz to uczucie, kiedy po ciężkim dniu kładziesz się wreszcie do łóżka i czujesz, że jesteś… kompletnie z siebie niezadowolony?

Obiecywałeś sobie, że będziesz się trzymał planu. Mówiłeś, że będziesz uczyć się angielskiego przez 2 godziny, a udało ci się znaleźć na to tylko kilka minut. Przyrzekasz sobie, że następnego dnia bardziej przyłożysz się do nauki.

Myślisz, że dotrzymasz tej obietnicy?

Problem w nauce umiejętności, a na nich opiera się każdy język, tkwi w tym, że wymaga ona czasu i wysiłku. Każdy, kto mówił ci, że udało mu się nauczyć angielskiego w 3 miesiące, albo żyje złudzeniami, albo kłamie, albo uważa, że jeżeli potrafi zamówić kawę i ciastko, to już płynnie posługuje się językiem.

Czytaj więcej  Ile czasu potrzebujesz, żeby nauczyć się angielskiego?

Kolejny poważny kłopot, na który napotykają prawie wszyscy, którzy uczą się angielskiego, to spadki i wzrosty motywacji, które zależą od poziomu trudności danej aktywności językowej. Jeżeli zadanie jest zbyt łatwe, czujemy się rozluźnieni i… znudzeni. Jeżeli jest za trudne, zniechęcamy się, a nasza motywacja gdzieś znika.

Czytaj więcej  Motywacja do nauki angielskiego na 9 sposobów.

Wiele osób próbuje sobie radzić, wyznaczając sobie nierealne cele. To tak, jakby ktoś chciał poprawić swoją kondycję, startując w maratonie – jedyne co osiągnie, to totalne wyczerpanie po morderczym treningu.

Czytaj więcej  Jak wyznaczać cele, żeby nauczyć się angielskiego skutecznie?

Wiele badań potwierdza teorię, że uczniowie uzyskujący najlepsze wyniki (nie tylko w nauce języków) potrafią koncentrować się na pojedynczych zadaniach. Są też w stanie koncentrować się regularnie. Inaczej mówiąc, są konsekwentni.

Odnoszę wrażenie, że wiele osób uważa, że kiedy uczą się angielskiego, to czas jest tym najważniejszym czynnikiem w całym procesie nauki. Być może słyszałeś o zasadzie 10 000 godzin, według której jeżeli będziesz ćwiczył coś właśnie przez taki czas, to staniesz się ekspertem w danej dziedzinie.

Jednak w tej regule jest pewne niedopatrzenie – zrównuje ona jakość z ilością. Samo studiowanie tematu przez 10 000 godzin nie uczyni z ciebie eksperta, chyba że rzeczywiście skoncentrujesz się na rozwijaniu swoich umiejętności. Wiele razy obserwowałem to u osób uczących się języka. Chodzą na kurs angielskiego przez określoną liczbę godzin, po czym czują się rozczarowani, bo nie udało im się osiągnąć wyników, jakich oczekiwali.

Siedzenie przez 3 godziny na lekcji może przynieść ci mniejsze efekty niż pół godziny, podczas której naprawdę skoncentrujesz się na angielskim.

Czytaj więcej  Angielski w 15 minut dziennie

Możesz na przykład:

  • Nauczyć się 10 zwrotów angielskich
  • Spędzić 30 minut na ćwiczeniu wymowy
  • Posłuchać krótkiego podcastu
  • obejrzeć film na YouTube, oczywiście po angielsku, i zrobić z niego notatki. Posłuchać ponownie i porównać z transkrypcją (jeżeli taka jest)
  • Przeczytać krótki artykuł i nauczyć się nowych wyrażeń
  • Napisać pierwszą wersję maila, który zamierzasz wysłać
  • Nauczyć się listy nowych czasowników frazowych

Kiedy spędzamy wiele czasu na jednej czynności, poziom naszej energii spada. Mamy świetny start, ale wraz z upływem czasu tracimy i energię, i motywację. Tak samo dzieje się w pracy.

Nauka języka wygląda bardzo podobnie i zmuszanie się do wykonywania tej samej czynności, kiedy jesteś zmęczony i znudzony, może wywołać przede wszystkim długotrwały negatywny efekt zamiast rozwinięcia umiejętności językowych.

Nauka angielskiego zamiast przyjemnością, staje się kolejnym, trudnym do zniesienia obowiązkiem. Żeby uczyć się efektywnie angielskiego, potrzebujesz metody, która pomoże ci utrzymać ciągłą chęć do nauki.

Techniką, która może pomóc ci zachować odpowiedni poziom koncentracji i motywacji jest technika Pomodoro. Pomodoro po włosku znaczy pomidor. Twórca tej techniki podczas pracy nad nią używał minutnika w kształcie pomidora, stąd jej nazwa.

Sama technika jest bardzo prosta i nie wymaga użycia żadnych wyjątkowych urządzeń – wystarczy minutnik z alarmem. Równie dobrze możesz użyć telefonu albo aplikacji na komputerze, ale z powodów, które opiszę później, lepszy jest zwykły kuchenny minutnik.

Proces Pomodoro w nauce angielskiego

1. Zapisz, czego chcesz się nauczyć albo nad czym zamierzasz pracować.

2. Jeżeli to możliwe, usuń wszystkie rzeczy, które mogą cię rozpraszać. Wyłącz powiadomienia z Facebooka, Twittera, itd. Załóż słuchawki, żeby nikt się do ciebie nie odzywał (to działa!).

3. Ustaw minutnik na 25 minut.

4. Zacznij się uczyć angielskiego i nie przestawaj, dopóki nie usłyszysz dźwięku alarmu.

5. Kiedy włączy się alarm, przerwij pracę i przejdź się po pokoju. Prawdziwy minutnik ma taką zaletę, że możesz go postawić w pewnej odległości od miejsca, w którym się uczysz. Dzięki temu, kiedy alarm się włączy, musisz przerwać pracę i wstać, żeby go wyłączyć.

6. Zrób sobie 3-4 minuty przerwy i spróbuj pomyśleć albo zająć się czymś innym, na przykład wymyć naczynia. Twój umysł musi trochę odpocząć.

7. Ponownie ustaw minutnik na 25 minut i zrób kolejną sesję “Pomodoro”.

8. Jeżeli wykonanie zadania wymaga dłuższego czasu (więcej niż 4 sesje Pomodoro), co cztery sesje rób sobie dłuższą, 20-minutową przerwę.

Technika Pomodoro jest skuteczna z kilku powodów:

a) Pomaga ci skoncentrować się na celach

b) Uczy cię unikania “rozpraszaczy”. Facebooka i Twittera możesz sprawdzić nawet podczas 3-minutowej przerwy.

c) 25 minut to wystarczająco długo, żeby zakończyć zadanie i wystarczająco krótko, żeby się nie znudzić czy nie zmęczyć.

d) Wymagające czasu zadania możesz podzielić na krótsze etapy. Dzięki temu po każdej części Pomodoro masz poczucie, że osiągnąłeś swój cel.

e) Przyzwyczajasz swój umysł do koncentrowania się na jednym zadaniu. Jeżeli uważasz, że potrafisz wykonywać wiele zadań równocześnie, przypomnij sobie, co na ten temat mówią badania.

f) 3-minutowe przerwy są wystarczająco długie, aby twój mózg się ponownie naładował. To bardzo pomaga w pracy wymagającej myślenia i rozwiązywania problemów – po krótkiej przerwie wracasz do pracy ze świeżym spojrzeniem i łatwiej jest ci się uczyć.

g) To idealna metoda, kiedy przygotowujesz się do egzaminu.

To co – może zechcesz wypróbować technikę Pomodoro?

Mam dla ciebie zadanie domowe.

Wypisz 5 swoich celów w nauce angielskiego. Mogą dotyczyć umiejętności (mówienie, słuchanie, czytanie, pisanie) albo konkretnego obszaru języka (słownictwo, zwroty, wymowa). Postaraj się, żeby były opisane tak konkretnie, jak to tylko możliwe.

Ustaw minutnik i sprawdź, czy potrafisz skoncentrować się na swoich celach. Daj mi znać, jak ci poszło! A może masz jakieś inne pomysły?

 

Angielski dla Początkujących:

Intensywny Kurs Mówionego Angielskiego

30 lekcji video z dialogami, 1000 angielskich słów, setki zwrotów konwersacyjnych

Leave a Comment: