Angielski Fluent Blog
Daj znać innym!

Listy podcastów do nauki angielskiego!

30+ podcastów do nauki angielskiego
40 podcastów edukacyjnych po angielsku

50 przydatnych angielskich zwrotów do szybkiego użycia w rozmowach

Wybierasz się do anglojęzycznego kraju?

Chcesz zaimponować znajomym swoją doskonałą znajomością języka angielskiego?

Czy chcesz umieć powiedzieć więcej niż podstawowe zwroty angielskie typu “Hi”, “Hello”?

Chcesz płynniej mówić po angielsku i brzmieć niczym native speaker?

Przydatne angielskie zwroty konwersacyjne są tym czego potrzebujesz, żeby płynniej komunikować się po angielsku!

​Dlaczego uczyć się całych potocznych i przydatnych angielskich zwrotów konwersacyjnych?

​Zamiast wkuwać na pamięć listy słówek angielskich, które i tak z pewnością w większości zapomnisz ucz się na pamięć całych potocznych angielskich zwrotów, szczególnie często używanych w rozmowach.

Dzięki temu, będziesz mówił po angielsku płynniej i brzmiał bardziej naturalnie.

W ten sposób uczysz się również angielskiej gramatyki w naturalny sposób.

Przydatne angielskie zwroty są dobrym sposobem na rozpoczęcia mówienia po angielsku, bez zbytniego myślenia o gramatyce. Kiedy zapamiętujesz potoczne zwroty po angielsku i ćwiczysz rozmówki angielskie to będziesz płynniej mówił po angielsku. Twój angielski będzie brzmiał bardziej naturalnie.

​Jak się uczyć potocznych zwrotów angielskich?

Kiedy będziesz czytał poniższą listę potocznych angielskich zwrotów powiedz na głos 4x każdy zwrot. Tak 4 razy na głos!Następnie każdego dnia wybierz po dwa przydatne angielskie zwroty.Co robić z każdym zwrotem?

  • ​​Stwórz w umyśle wyobrażenie, gdzie mógłbyś użyć tego zwrotu. Wyobraź sobie jak używasz wyrażania w jakiejś konwersacji. Możesz nawet ułożyć krótką konwersację.
  • Wpisz potoczny zwrot po angielsku w wyszukiwarkę google. Przeczytaj wyniki wyszukiwań. Przeczytaj tytuły i opisy. Zobacz jak zwrot jest użyty w kontekście tytułów i opisów. Z jakimi innymi wyrażaniami jest powiązany.
  • Wypisz najważniejsze przykłady na kartce.
  • Czytaj codziennie na głos wypisane przykłady.
  • Dwa przydatne zwroty po angielsku codziennie. Zobaczysz jak łatwiej będziesz używał ich potem w rozmowach.

​Teraz zapoznaj się z listą  50 najpopularniejszych angielskich zwrotów konwersacyjnych, które wzbogacą i ułatwią twoje konwersacje.

Przydatne angielskie zwroty od 1 do 10

1. How is it going? – Zadajesz to pytanie komuś, z kim przez dłuższy czas się nie widziałeś. To pytanie o to, jak ten ktoś się miewa i co u niego słychać. Możesz użyć tego zwrotu również po to, żeby zapytać, jak komuś idzie praca nad jakimś projektem czy zadaniem.

2. Long time no see! – Mówisz to do znajomego albo kogoś z rodziny, kogo dawno nie widziałeś i za kim się stęskniłeś. To pretekst i wstęp do rozmowy o tym, co się u kogoś ostatnio wydarzyło. Ten zwrot stosujemy wyłącznie wobec osób, które dobrze znamy.

3. What have you been up to? – Podejrzewasz, że twój znajomy nic ci nie powiedział o swoich ostatnich działaniach? Zadaj to pytanie, a w odpowiedzi usłyszysz więcej szczegółów o życiu kolegi albo o jego pracy. Wyraża ono autentyczne zainteresowanie tym, co się u kogoś dzieje.

4. Can’t complain – To typowa odpowiedź na pytanie ‘how have you been?’. Odpowiadasz tak, jeżeli wszystko u ciebie w porządku, ale nie dzieje się też nic nadzwyczajnego, żadnych spektakularnych sukcesów. To tak jakby powiedzieć, że mogłoby być gorzej i cieszysz się, że jednak nie jest.

5. How do you know? – Pytamy, kiedy usłyszałeś coś, czego zupełnie się nie spodziewałeś. Na przykład jeżeli mówisz komuś jakąś nowość, ale okazuje się, że ta osoba już wcześniej o tym wiedziała.

6. That’s a good one = that’s a good joke! – Reagujesz tak, kiedy ktoś mówi ci coś bardzo zabawnego albo coś, czego nie spodziewałeś się usłyszeć. Poza tym, możesz tak odpowiedzieć na czyjś sarkastyczny albo ironiczny komentarz.

7. It’s very kind of you! – Powiesz to, jeżeli ktoś otworzy przed tobą drzwi albo wyświadczy inną niewielką grzeczność. To sposób podziękowania. Często używany, kiedy ktoś ze znajomych robi coś wyjątkowego. Śmiało możesz to powiedzieć, kiedy ktoś cię zaskoczy w pracy, szkole, w domu albo na ulicy.

8. Thank you anyway – Załóżmy, że ktoś chciał w czymś pomóc, ale okazało się, że zadanie zostało już wykonane. Tym zwrotem podziękujesz za dobre chęci. Możesz też nim powiedzieć, że doceniasz czyjś wysiłek, mimo że efekty nie były takie, jakich się spodziewałeś.

9. Thank you in advance! – Chcesz poprosić kogoś o przysługę, ale boisz się, że się rozmyśli? Ten zwrot motywuje do tego, żeby poproszona osoba dotrzymała słowa. Kiedy dziękujesz komuś z góry, podkreślasz, jak bardzo ci zależy na tej sprawie.

10. No worries – Kiedy ktoś mówi ci, że herbata nie jest wystarczająco gorąca, możesz powiedzieć “no worries”. Zwrot oznacza, że nie przeszkadza ci sytuacja, propozycja czy rezultat.

Przydatne angielskie zwroty od 11 do 20

11. What’s going on? – Chcesz się dowiedzieć, co słychać u kolegi albo znajomego? Często używa się tego zwrotu w sytuacji, kiedy wiemy, że ktoś miał jakiś kłopot i mamy nadzieję, że udało mu się z nim poradzić.

12. Did I get you right? – Czasami ludzie mówią coś, czego się kompletnie nie spodziewamy, coś szokującego albo dziwnego. To chyba najlepsza reakcja na taką informację. Pokazuje, że nie możesz uwierzyć w to, co właśnie usłyszałeś i czekasz na dodatkowe potwierdzenie albo wyjaśnienie.

13. Don’t take it to heart – Kiedy to mówisz, uprzedzasz, że powiesz coś nieprzyjemnego. To prośba o to, żeby ta osoba nie poczuła się urażona i żeby nie wzięła tego sobie zbytnio do serca.

14. I didn’t catch the last word – Ktoś coś do ciebie mówił, a ty nie zrozumiałeś ostatniej części zdania? To typowa prośba o powtórzenie informacji i wyjaśnienie. Partner biznesowy, dla którego będą niejasne jakieś warunki umowy w ten sposób również poprosi o ich doprecyzowanie.

15. Sorry, I wasn’t listening – Jeżeli słuchasz, czytasz i myślisz o czymś innym kiedy ktoś próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę, to jest to uprzejmy sposób na to, żeby poinformować, że nie koncentrowałeś się na tym, co mówi. Możesz tak się zwrócić do bliskiego znajomego, ale już nie do szefa albo wykładowcy.

16. It doesn’t matter – Każdy z nas czasem traci panowanie nad sobą, szczególnie kiedy jesteśmy zdenerwowani, rozzłoszczeni albo poirytowani. To dość emocjonalny sposób na wyrażenie opinii, że wszystko powinno działać tak jak powinno, bez względu na trudności czy wyzwania.

17. Fingers crossed! – Miałeś rozmowę o pracę i masz nadzieję, że cię przyjmą. Kiedy ktoś zapyta cię, jak poszło, możesz powiedzieć “fingers crossed”, żeby pokazać, że jesteś optymistycznie nastawiony i czekasz na pozytywną odpowiedź. Tradycyjnie “krzyżujemy palce” również kiedy kibicujemy ulubionej drużynie.

18. Oh, that. That explains it. – Wyobraź sobie coś takiego – Judy przychodzi do pracy strasznie podekscytowana, ale nie wiesz z jakiego powodu. Później tego samego dnia Alex przybiega z wiadomością, że Judy dostała awans. Możesz powiedzieć “that explains it”, żeby pokazać, że teraz rozumiesz, dlaczego rano była taka radosna.

19. Things happen – Życie jest pełne niespodzianek i nieprzewidzianych zdarzeń. Kiedy coś komuś opowiadasz albo wyjaśniasz, a ten ktoś nie rozumie, to możesz użyć tego zwrotu. To coś w rodzaju “Nie ma co się dziwić”.

20. Sorry to bother you – Chcesz porozmawiać z kolegą, który wygląda na zajętego? Powiedz to, żeby pokazać, że bardzo chcesz zamienić z nim słowo, ale nie chcesz być nieuprzejmy. W takiej sytuacji możesz też powiedzieć “Excuse me” albo “do you have a minute?”. Tego zwrotu używamy również wtedy, kiedy prosimy kogoś o przysługę.

Przydatne angielskie zwroty od 21 do 30

21. I’ll be with you in a minute – Spóźniłeś się na spotkanie, ale musisz jeszcze odpowiedzieć na ważną wiadomość. Możesz tak powiedzieć do osób, które już na ciebie czekają, żeby dać im znać, że za chwilkę do nich dołączysz. Ten zwrot przydaje się właśnie w takich sytuacjach – kiedy masz do załatwienia jakąś pilną sprawę.

22. Where were we? – Wracasz więc na spotkanie, z którego tym razem na chwilę wyszedłeś i chcesz wiedzieć, na czym skończyliście. To pytanie pozwoli ci z powrotem złapać wątek.

23. I’m sorry, I didn’t catch you – Ktoś od jakiegoś czasu mówił bardzo szybko i nie do końca zrozumiałeś, co powiedział. To uprzejma prośba o powtórzenie. Pokazujesz, że naprawdę chcesz zrozumieć, tylko coś ci przeszkodziło.

24. Lucky you! – Kolega przychodzi i chwali się czymś, co tobie się nie udało. Na przykład mocno padał deszcz, on wrócił do domu samochodem, a twoje auto się popsuło. Tym zwrotem wyrażasz to, że ktoś miał więcej szczęścia niż ty.

25. I freaked out = bardzo się rozzłościć, przestraszyć albo czymś podekscytować – Mówimy to po jakiejś szokującej, przerażającej, niepokojącej sytuacji. Mówisz to, kiedy coś naprawdę cię przeraziło w niedalekiej przeszłości.

26. Good for you! – Użyjesz tego zwrotu, kiedy chcesz komuś pogratulować. Ale również wtedy, kiedy ktoś na przykład chciał cię niesłusznie obwinić, ale poniósł zasłużoną karę.
.
27. You’ve got to be kidding me! – To chyba najlepsza reakcja na coś kompletnie nieprawdopodobnego. Jeżeli ktoś mówi albo robi coś dziwnego, dziwacznego albo niezwykłego, tym zwrotem okażesz swoje zaskoczenie i zdumienie.

28. Cheer up! – Kiedy bliska ci osoba przeżywa coś przykrego, chorobę albo stratę, możesz ją w ten sposób pocieszyć. Ten zwrot jest prosty i pasuje do takiej sytuacji; mówisz w ten sposób, że ta zła sytuacja minie i nadejdą lepsze czasy.

29. Come on, you can do it! – Tego zwrotu często używają trenerzy, nauczyciele i szefowie. Wykorzystaj go, żeby zmotywować, zachęcić i zainspirować kogoś, kto w siebie nie wierzy. Dzięki temu znajdzie w sobie motywację i się tak łatwo nie podda.

30. Keep up the good work! – To coś co powie nauczyciel albo wykładowca, kiedy chce docenić pracę, wyniki i zaangażowanie ucznia lub studenta. W ten sam sposób rodzice mogą docenić swoje dzieci i ich osiągnięcia.

Przydatne angielskie zwroty od 31 do 40

31. It’s not the end of the world – Kiedy komuś nie udało się czegoś osiągnąć, możesz tak powiedzieć, żeby uświadomić tej osobie, że w przyszłości może przecież spróbować jeszcze raz i wykorzystać jeszcze lepszą szansę.

32. That’s lit! = That’s amazing! – Ten zwrot wyraża podziw dla wyników i osiągnięć bliskiej ci osoby. Używa się go zamiast bardziej formalnego “congratulations”.

33. There you go! – Poradziłeś sobie z czymś trudnym, ciężkim, skomplikowanym. Użyj tego zwrotu, kiedy wiwatujesz albo bardzo cieszysz ze swojego wyczynu. W ten sam sposób wyrazisz uznanie dla osiągnięć bliskiej osoby.

34. Not a bit! – Mówisz to, kiedy nie chcesz przyjąć czyjeś oferty albo propozycji. Również wtedy, kiedy nie jesteś zainteresowany jakąś czynnością, przedsięwzięciem albo projektem. Może też oznaczać, że w ogóle się nie zabrałeś za jakieś zadanie.

35. There is no room for doubt – Kiedy ktoś zrobił coś tak dobrze, że nie można mieć żadnych zastrzeżeń, wtedy chcesz mu powiedzieć, że “nie ma miejsca na wątpliwości”. Często można to usłyszeć na salach sądowych podczas rozprawy. Na co dzień oznacza, że jesteś pewien, że wszystko jest jasne.

36. I’ll text you! – Możesz użyć tego zwrotu, kiedy nie za bardzo wiesz co akurat odpowiedzieć. Informujesz, że niedługo się odezwiesz i wtedy odpowiesz. To taki nieformalny sposób, żeby zyskać trochę czasu, zastanowić się i rozważyć różne opcje. Wcale nie oznacza, że musisz wysłać SMS, tylko że w ogóle się jakoś odezwiesz.

37. It’s not worth it! – Kiedy trafiasz na sytuację, która według ciebie nie będzie miała żadnego pozytywnego wyniku, możesz tak właśnie powiedzieć. Jeżeli jakieś przedsięwzięcie będzie cię kosztowało więcej wysiłku niż przyniesie zysków, to znaczy że nie jest warte tych starań. Menedżerowie często tak mówią, żeby zniechęcić pracowników do marnowania czasu na coś, co nie przyniesie określonych rezultatów.

38. You rock! – Powiesz tak, kiedy ktoś zrobi coś nadzwyczajnego albo efektownego. To słowo slangowe, które przebiło się do normatywnego języka i oznacza, że ktoś jest świetny, niesamowity, nadzwyczajny i fantastyczny. Powiedz to, żeby docenić czyjeś wyniki w pracy albo w szkole.

39. You should go the extra mile… – Ten zwrot oznacza, że powinieneś wysilić się trochę bardziej niż do tej pory. Ma inspirować, zachęcać i popychać do cięższej pracy, zwłaszcza jeżeli poprzednie działania zakończyły się porażką. Można go używać na zmianę z “do not give up”.

40. Step up your game = Start performing better – Zdarzyło ci się, że czułeś, że ktoś z zespołu nie daje z siebie wszystkiego, niewystarczająco się stara? W ten sposób poprosisz go, żeby się bardziej wysilił, a wtedy osiągnie lepsze wyniki. Zwykle tak mówią do młodszych bardziej doświadczone osoby.

Przydatne angielskie zwroty od 41 do 50

41. Pull yourself together = Calm down and behave normally – Kiedy spotykają nas jakieś wyzwania, trudne sytuacje, łatwo tracimy motywację i wszystkiego nam się odechciewa. Tych zwrotów używamy, żeby kogoś zachęcić i podnieść na duchu. Kiedy ktoś rozpacza, powiedz to, żeby go wesprzeć.

42. You sold me! – Kiedy ktoś ci sprzedał po angielsku, to znaczy, że przekonał cię tak bardzo, że na 100% się z nim zgadzasz. Ten zwrot oznacza, że ktoś cię przekonał, namówił, i że zgadzasz się na propozycję, jakakolwiek by ona nie była.

43. Couldn’t care less – Ten zwrot wyraża kompletny brak zainteresowania albo brak przekonania do propozycji, rzeczy albo pomysłu. Uważasz, że nie przyniesie to żadnych sensownych skutków. Kobiety, które zezłoszczą się na swoich mężczyzn, bardzo często tak właśnie mówią.

44. This is a no-brainer – To oznacza łatwą decyzję. Nie ma żadnych pułapek, dylematów, wahania. Używaj tego zwrotu kiedy chcesz przekonać innych o tym, że ostatecznie podjąłeś jakąś decyzję.

45. You screwed up – To znaczy, że ktoś zrobił jakiś straszny i ogromny błąd, za który zapłaci cały zespół, firma albo organizacja. Jeżeli usłyszysz coś takiego od szefa, to musisz wiedzieć, że masz poważne kłopoty. Przygotuj się na przykre konsekwencje.

46. You are driving me nuts! – Jeżeli ktoś ci to powie, to znaczy, że jest na ciebie zły, sfrustrowany i wściekły. Zwłaszcza, jeżeli popełniasz regularnie te same błędy albo zawodzisz czyjeś oczekiwania.

47. Can you cover me? – Użyj tego zwrotu, kiedy musisz kogoś poprosić, żeby coś zrobił za ciebie. Możesz w ten sposób poprosić kolegę z pracy o zastępstwo albo zrobienie czegoś w twoim imieniu.

48. I’d better be going – Mówisz to, kiedy szykujesz się do drogi albo jesteś już gdzieś spóźniony. Możesz też to powiedzieć, kiedy zostaniesz dłużej w pracy i okazuje się, że musisz już lecieć do domu, bo trzeba wykąpać dzieci.

49. Thank heavens it’s Friday – To bardzo popularny zwrot w biurze, kiedy wszyscy są już zmęczeni całym tygodniem pracy. Mówisz to, kiedy już nie możesz się doczekać weekendu.

50. Take care! – Żegnasz się z przyjacielem, kolegą z pracy albo krewnym? Wykorzystaj ten zwrot, żeby powiedzieć, że życzysz mu jak najlepiej. Wyraża nadzieję na to, że wkrótce się zobaczycie.

To tylko krótka lista potocznych i przydatnych angielskich zwrotów. Jest ich znacznie więcej. Poznasz je, kiedy będziesz regularnie słuchał rozmów po angielsku i różnego rodzaju dialogów, zwłaszcza z native speakerami. Są fantastyczne, bo wzbogacają słownictwo, a do tego kiedy będziesz używał ich w rozmowach to twój angielski staje się dużo bardziej naturalny w brzmieniu.

Leave a Comment:

Send this to a friend