11 stycznia

0 comments

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"62516":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"62516":{"val":"var(--tcb-skin-color-0)"}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcesz mówić po angielsku płynnie? Kliknij tutaj:)

Skupienie uwagi jest kluczowe, żeby nauczyć się szybko angielskiego

Wiele osób ogląda filmy po angielsku, słucha radio po angielsku i piosenek po angielsku, czyta książki po angielsku i gazety po angielsku, żeby udoskonalić swój angielski. Ale często postępy są bardzo mizerne nawet po kilku miesiącach oglądania, słuchania i czytania.

Gdzie jest problem?

W uwadze, a raczej w jej braku.

Dlaczego skupienie uwagi jest takie ważne w nauce angielskiego?

Im więcej uwagi wkładasz w jakieś działanie, tym staranniej twój mózg koduje informację – czyli uczysz się i zapamiętujesz.

Liczne badania, i starsze, i nowe, udowadniają, że skupienie uwagi poprawia zakres zapamiętywania czytanego materiału, podnosi dokładność, podwyższa poziom rozumienia w pisaniu, matematyce, naukach ścisłych i każdym innym przedmiocie, który został zbadany.

Mów Po Angielsku Płynnie

Metoda, po której zaczniesz mówić po angielsku płynnie w kilka miesięcy.

Kiedy koncentrujemy uwagę, uczymy się szybciej.

To nie oznacza, że nie nauczysz się niczego, jeżeli się nie skoncentrujesz. Nauczysz się, ale znacznie mniej.

Oczywiście, słuchanie podczas prowadzenia samochodu, czy oglądanie filmu podczas relaksu na kanapie pozwoli ci się nauczyć paru słówek, ale zapiszą się ono dość słabo. I kilka drobiazgów ci umknie.

Czyli: bądź uważny, a twoja nauka języka pójdzie szybciej.

A jednym z najlepszych sposobów na poprawę skupienia jest zainteresowanie tym, co robisz. Przecież kiedy chcemy sobie kupić nowy telefon, samochód, albo ubranie, to najpierw dokładnie je oglądamy. Chętnie zwracamy uwagę na te rzeczy, które nas interesują.
Spróbujmy zrozumieć, co oznacza odpowiednie skupienie uwagi – lub jego brak – w różnych aspektach nauki angielskiego.

Czytaj więcej  Jak możesz przyśpieszyć naukę angielskiego z techniką Pomodoro?

Skupienie na angielskim podczas czytania

Większość z nas czyta tak samo, jak ogląda filmy. Wiesz, o co chodzi.

A może byś tak zwolnił i przeczytał tylko 2-3 strony książki albo 1-2 akapity artykułu?

Zwolnij, ale za to w pełni skoncentruj się na języku.

Na tych stronach i w tych akapitach znajdziesz wystarczająco duży zestaw słów, interpunkcji, połączeń między zdaniami i kolejnymi częściami tekstu, zastosowania reguł gramatycznych, konstruowania argumentów i tak dalej.

Ponieważ będziesz na wszystko zwracał uwagę, przeczytanie tekstu zajmie ci więcej czasu niż normalnie, ale warto się poświęcić. Cały materiał językowy lepiej zapamiętasz.

Tak wiele możesz się nauczyć od najlepszych pisarzy świata… jeżeli tylko poświęcisz na to kilka minut swojego czasu i uwagi.

Kolejna rzecz, która wychodzi podczas czytania (a właściwie głośnego czytania) to słowa, które nieprawidłowo wymawiasz. Sam tak robię.

Od lat czytam sobie na głos i zawsze znajduję słowa, które źle wymawiałem. Za każdym razem, kiedy mam choćby najmniejsze wątpliwości co do wymowy, zaznaczam je, a później sprawdzam, jak je prawidłowo przeczytać.

Bardzo często okazuje się, że prawidłowa wymowa angielska znacznie się różni od mojej. Wypisuję takie słówka, a po jakimś czasie kilka razy sprawdzam, czy dobrze je zapamiętałem.

Wyłuskanie tych błędów w wymowie byłoby niemożliwe, gdybym nie czytał wystarczająco uważnie.

Skupienie podczas oglądania i słuchania

Jak zazwyczaj oglądasz film po angielsku albo serial?

Wyciągnięty na łóżku czy kanapie.

Włączasz. Oglądasz. Wyłączasz.

W jaki sposób słuchasz programów radiowych, podcastów angielskich albo audiobooków?

Włączasz. Zaczynasz robić coś innego – prowadzić samochód, gotować, sprzątać. Słuchasz robiąc coś innego. Wyłączasz.

W jaki sposób słuchasz piosenek?

Włączasz. Zanurzasz się we własnym świecie albo robisz coś innego. Wyłączasz.

Większość z nas słucha głównie w sposób bierny. Ani przez chwilę nie koncentrując się na tym maksymalnie. (Jak przeczytasz dalej, wcale nie musisz koncentrować się przez cały czas.) W końcu bierne słuchanie jest łatwe i nie wymaga żadnego wysiłku.

“Uważne słuchanie/oglądanie” wydaje się być czymś abstrakcyjnym. Pozwól, że na kilku przykładach wyjaśnię, o co w tym chodzi:

1. Czy zauważasz różnice w wymowie podczas oglądania/słuchania?

Kiedy oglądasz albo słuchasz, czy starasz się usłyszeć różnice między tym jak ty wymawiasz jakieś słowo, a jak robi to lektor? (Może to lektor się myli. Może ty. Ale jeżeli to wiarygodny lektor, to pewnie on robi to poprawnie.)

Czytaj więcej  Jak wyznaczać cele, żeby nauczyć się angielskiego skutecznie?

A kiedy usłyszysz różnicę, czy sprawdzasz prawidłową wymowę w jakimś porządnym źródle online?

Jeżeli jesteś na poziomie początkującym, możesz koncentrować swoją uwagę przy kilkukrotnym oglądaniu: najpierw oglądając bez transkrypcji, później z transkrypcją, a później znowu bez. Przy takim uważnym słuchaniu zobaczysz, jak wzrośnie twój poziom rozumienia po angielsku.

2. Czy notujesz nowe słowa i wyrażenia?

Kiedy oglądasz, słuchasz albo czytasz po angielsku, czy wypisujesz nowe słówka i wyrażenia, które mogą ci się przydać?

Możesz zaznaczać albo notować takie wyrazy i zwroty podczas czytania i oglądania, a po kilku dniach, kiedy już się ich trochę nazbiera, zapisać ich znaczenie i przykładowe zdania.

3. Czy zwracasz uwagę na intonację i mowę ciała?

Język ciała jest bardzo istotny – często możesz się domyślić, o czym ktoś mówi, patrząc na jego gesty i mimikę.

To samo dotyczy intonacji.

Powyższe trzy punkty to tylko przykłady. Kiedy koncentrujesz swoją uwagę, jesteś w stanie zauważyć więcej elementów języka, nawet jeżeli tylko słuchasz albo oglądasz jakieś wideo.

Jedna uwaga dla początkujących: pamiętaj, żeby lepiej się skoncentrować (i żeby więcej się nauczyć), najpierw oglądaj bez transkrypcji, później z transkrypcją i później znowu bez.

Bo jeżeli obejrzysz coś tylko raz z transkrypcją, będziesz dzielił swoją uwagę między słuchanie i czytanie. A jeżeli obejrzysz tylko raz bez transkrypcji, to trudno będzie ci zrozumieć kontekst, a przez to też nie będziesz mógł się w pełni skoncentrować.

Skupienie na angielskim podczas mówienia

Na czym polega koncentrowanie uwagi przy mówieniu?

Oto kilka przykładów:

Jeżeli mówisz za szybko, zwolnij.

Jeżeli mówisz zbyt monotonnie – zmieniaj natężenie głosu, pauzuj, akcentuj i tak dalej.

Jeżeli nie patrzysz w oczy rozmówcy, to zacznij.

Jeżeli pauzujesz, żeby znaleźć odpowiednie słowa, wypisz je po polsku, a później sprawdź w słowniku, jak je powiedzieć po angielsku.

Jeżeli nie używasz jakiegoś słowa, bo nie jesteś pewien jak je wymówić, tego samego dnia sprawdź jego wymowę w słowniku online.
Opcji jest całe mnóstwo. Wszystko zależy tylko od tego, czy jesteś uważny.

Nie musisz się jednak koncentrować przez cały czas

Już wiesz, dlaczego uwaga podczas nauki angielskiego jest taka ważna.

Ale nie musisz przez cały czas maksymalnie się koncentrować podczas oglądania, słuchania, czytania i mówienia po angielsku. To zresztą niewykonalne.

Czytaj więcej  5 powodów dlaczego nie jesteś za stary, żeby uczyć się angielskiego.

Możesz jednak przeznaczyć te 15-20 minut oglądania czy słuchania wyłącznie na naukę angielskiego. Możesz poświęcić 5% całego czytania na czytanie bardzo uważne. I możesz od czasu do czasu analizować swoje mówienie.

Jeżeli zaczniesz być uważny, zdasz sobie sprawę z tego, że podświadomie zauważasz typowo językowe elementy angielskiego – przy każdym czytaniu, oglądaniu, słuchaniu i mówieniu. Ja sam za każdym razem, kiedy coś oglądam, dostrzegam nowe słowa, wyrażenie, zasady, pomyłki gramatyczne i błędy w wymowie.

Skupienie wywołuje efekt kaskadowy w nauce angielskiego

Jeżeli z należytą uwagą zapoznasz się z nowym słówkiem, wyrażeniem czy wymową, kolejnym razem od razu je zauważysz, rozpoznasz i jeszcze lepiej utrwalisz.

Ten efekt kaskadowy zapisuje już znane słowa jeszcze głębiej w twojej sieci neuronowej.

Na przykład, kiedy nauczę się poprawnej wymowy słowa “buffet” (poprzez słuchanie i kilkukrotne powtarzanie), słowo to przykuje moją uwagę, jeżeli następnym razem gdzieś je usłyszę i zapamiętam je jeszcze lepiej.

Ale gdybym nie zwrócił uwagi na jego wymowę, nie wychwyciłbym go przy nadarzającej się okazji, tak samo jak nie zwracam uwagi na wymowę wielu innych słów.

Podsumowanie

Wiele razy słyszałeś różnych mówców. Wiele razy słyszałeś przemawiających polityków albo celebrytów. Ale jeżeli poproszę cię, żebyś wygłosił podobną przemowę, nie będziesz pamiętał co powiedzieć (nie chodzi mi o powtarzanie słowo w słowo).

Dlaczego?

Bo nie przykładasz do tych wypowiedzi żadnej uwagi. Po prostu słuchasz w sposób bierny. To tak samo, jak nie będziesz pamiętał drogi, jeżeli ktoś cię gdzieś kilka razy zawiózł, ale nie ty sam prowadziłeś samochód.

Taki właśnie brak uwagi sprawia, że twoje wysiłki, żeby nauczyć się angielskiego są mniej skuteczne. Oglądamy filmy po angielsku, czytamy książki, artykuły online, słuchamy audycji radiowych i piosenek, ale nie robimy tak szybkich postępów, jak byśmy chcieli.

Jeżeli chcesz uczyć się trochę szybciej angielskiego, musisz świadomie zwracać uwagę chociaż na część tego, co oglądasz, słuchasz, czytasz i mówisz. Zazwyczaj tego nie robimy.

Kiedy jesteś uważny, zyskujesz też na efekcie kaskadowym. Za każdym razem, kiedy ponownie napotykasz ten sam element, zwracasz na niego uwagę nawet, jeżeli pracujesz w sposób bierny. I utrwalasz lepiej to, czego już nauczyłeś się wcześniej.


Tags


You may also like

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Pobierz darmowy ebook

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"5e279":{"name":"Fun Blue","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"5e279":{"val":"var(--tcb-skin-color-0) ","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.4}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"5e279":{"val":"rgb(31, 85, 173)","hsl":{"h":217,"s":0.69,"l":0.4,"a":1}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"d8d0c":{"name":"Main Color","parent":-1},"4a715":{"name":"Dark Accent","parent":"d8d0c"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"d8d0c":{"val":"rgb(26, 188, 156)","hsl":{"h":168,"s":0.75,"l":0.41}},"4a715":{"val":"rgb(21, 162, 136)","hsl_parent_dependency":{"h":168,"s":0.77,"l":0.35}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Odbierz darmowy ebook
Send this to a friend

Kontynuując oglądanie strony zgadzasz się na używanie cookies. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close